„И ний сме дали нещо на светът“ пише Иван Вазов в стихотворението си „Пайсий“. Тогава той има предвид славянската писменост, създадена преди векове, но твърдението му продължава да е валидно до днес и да се отнася за най-различни сфери от живота.
Модата е поле, в което България има дългогодишни успехи в световен мащаб. За повечето модни постижения на наши сънародници обаче невинаги знаем достатъчно.
А те са повод за гордост, защото успяват там където много други не могат.
От Пещера до „Игра на тронове“ и „Междузвездни войни“, от гимназията по облекло в Шумен до гардероба на Кейт Мидълтън и от едно българско творческо дуо до снимачната площадка на „Дюн“ и сцената на Джанет Джексън и Бионсе.
Днес ще ви представим едни от най-успешните българи в света на модата, за чиито постижения дори не подозирате.
Ingiliz
Правили са обувки за „Междузвездни войни“ и за „Игра на тронове“, за световни звезди по червените килими, а компанията им е петият най-голям износител на стоки към Китай (и първата, която изнася продукт с добавена стойност, а не просто суровини) – това е фабриката за обувки „Ингилиз груп“ в Пещера.
Ако Асеновград е столицата на сватбените рокли, то Пещера е тази на обувките.
Рей Скайуокър от последните серии на галактическата сага носи обувки, произведени от „Ингилиз“. Най-големият номер, направен някога от фабриката – 52-ри, е за герой от „Игри на тронове“. Много от персонажите в сериала са обути с произодството на пещерските майстори.
„Не произвеждаме обувки само за филми, това е малка част от бизнеса ни, но най-сладката“, разказва Рамзи Ингилизов, зам.директор на фабриката.
„Ингилиз груп“ е семейна компания, на 25 години. „Работим заедно – работим с баща ми, с брат ми, с леля ми, с майка ми, всички сме тука. Това е най-голямата ни гордост“, казва Ремзи.
50% от продукцията, която произвежда фабриката на „Ингилиз Груп“, се реализира в САЩ
и в сегмента на премиум обувките. От 2015 година насам работят за тази част на света.
„От 2020 година решихме, че всички продукти, които правим за филми или за известни личности ще ги произвеждаме по две бройки и сега ги трупаме. Когато един ден имаме правата за тях, ще ги изложим. Засега пълним един склад с обувки”, смее се Ремзи.
Освен, че произвежда уникални продукти за света на модата, компанията е екосъобразна и работи по специална патентована технология, която обхваща цялостно продукта и проследява въглеродния отпечатък в производството както на обувките и компонентите, така и на субпродуктите и материалите.
Източниците на енергия са от слънчеви панели, голяма част от елементите на готовите обувки да са биоразградими, а производствени линии са безотпадни.
Demobaza
Интересното е, че Demobaza са друг от клиентите на семейната компания за обувки от Пещера. Това са двама български дизайнери, направили костюмите за “Dune“ и работили по доста касови продукции – „Игрите на глада“, „Мъже в черно 4: Глобална заплаха“, „Черната пантера“, „Стар Трек“, „Междузвездни войни“, „Матрицата“, „Заразно зло“ (носени от Мила Йовович) и др.
Дрехите на марката са истински впечатляващи и сякаш за извадени от друга вселена.
Дизайните са футуристични, известени още като дистопична мода, мрачен шик, пост-апокалиптична мода или облекло на бъдещето.
Брандът, смело покоряващ световната мода, е основан през 2007 г. от мъж и жена, известни под творческите псевдоними Демо и Тоно, който черпят вдъхновение от природата и предимно от пустинята.
Demobaza започва пътя си в света на модата като онлайн магазин и впоследствие се развива до моден лейбъл с ограничени колекции, които
стават фаворит на много хора в творческите индустрии.
Както и на мнозина от най-разпознаваемите знаменитости от поп-културата – Мадона, Джей Зи., Джъстин Бийбър, Кание Уест, Риана, Пинк, Граймс, Малума, Джей Балвин и още.
Първото им международно модно шоу е за колекцията им от сезон Пролет/Лято 2012 г, а днес дрехите им са част от програмите на модните подиуми в Ню Йорк, Париж и Милано.
И до ден днешен Демо и Тоно шият голяма част от мосрите за дрехите на ръка,
защото вярвят, че най-краткият път между идеята и реализацията минава през собствените им пръсти.
,,Това е най-голямото удоволствие за нас. Също така правим и фотографията на марката, всичко е „домашно“, защото обичаме процеса“, казват Демо и Тоно в интервю за The Fox Magazine.
Костюми на българската марка могат да бъдат видяни на един от последните концерти на сестрата на Майкъл Джексън – Джанет Джексън, както и на турнето „Renaissance“ на Бионсе.
Десислава Тошева
Едва на 25 години дизайнерката Десислава Тошева покорява модни върхове, които малко български дизайнери са достигали. Нейните колекции са селектирани за червените килими в Кан, Париж и Холивуд, а най-влиятелните модни списания в света пишат за нейния бранд – „Caviar Haute Couture“.
Стремглавият успех на българката е резултат на много добро планиране и на много учене. Уверена, че е талантлива в дизайните си, тя се фокусира върху разработката и представянето на бранда си. Тогава е само на 18 години и се хвърля смело в най-дълбокото – „от кутюр“ или висша мода.
Десислава завършва Първа частна английска гимназия в София и елитния университет „Сент Андрюс“ във Великобритания, където са учили принц Уилям и Кейт Мидълтън.
Разработва модната си къща успоредно със сериозното учене в университета.
Първата си колекция публикува в инстаграм. Там забелязват впечатляващите ѝ рокли от агенцията, представяща модели в шоурума за червения килим на филмовите награди в Кан и се свързват с нея. Те искат две нейни рокли да бъдат изпратени в шоурума. Първоначално Десислава е леко скептична и вместо да изпрати роклите, ги слага в един куфар и каца директно в Кан, за да се запознае на място с хората, атмосферата и начина на работа.
Когато Десислава Тошева занася своите рокли в шоурума, те са изложени до тези на Elie Saab и Ziad Nakad, с чиито ревюта тя е израснала и мечтала някой ден да се докосне до техни творения.
„Щях да припадна от щастие. Но още по-хубавото беше, че моите рокли редом до техните по абсолютно нищо не им отстъпваха като качество и дизайн“, казва тя. До момента Caviar Couture е
единственият български бранд, който е участвал в звездния шоурум в Кан,
а през май 2023 г. поставя рекорд за най-носен български бранд на фестивала – с 13 визии.
Роклите на младата дизайнерка са забелязани от шоурум-бутик в Париж, където я канят да изпрати цялата си колекция за предлагане при тях. По същия начин получава предложение от шоурум в Холивуд, които са я забелязали в Кан и с които отново сключва договор.
Именно в шоурума в Париж, сред огромно разнообразие от рокли, Мей Мъск, майката на Илън Мъск, лично избира рокля на българската дизайнерка за предстоящата си фотосесия за списание InStyle, от което последва взаимна работа и среща между двете в Кан.
Десислава отдава успеха си на факта, че отделя точно толкова време на създаването на дизайни, колкото и на развитието на бизнеса. Според нея много български дизайнери са
фокусирани върху творческата страна на модата, но пренебрегват бизнес аспекта,
правилното позициониране, разрастването на бранда и създаването на партньорства.
Петър Петров
Марката на Петър Петров е за хора с вкус и отношение към добрата кройка и качествените материи. Дрехи с етикет Petar Petrov се предлагат при едни от най-популярните търговци на дребно – от Farfetch до Bergdorf Goodman. Носят ги и множество знаменитости, известни с добрия си стил: Хейли Бийбър, Гуинет Полтроу, Емили Блънт, Ева Чен, Моника Белучи, Кейт Мидълтън.
Петър е роден в Украйна, но отгледан в България, където прекарва цялото си детство. След това заминава за Виена в края на 1990 година, за да изучава икономика. Бързо обаче разбира, че това не е неговата специалност и решава да се насочи към модата.
„Подготвих си портфолиото за няколко седмици. Приеха ме в Университета по изкуства във Виена и ето ме сега тук“, казва Петров пред „Global Blue“.
Дизайнерът казва, че любовта му към шиенето се заражда още в София,
където живее с майка си, която работи като шивачка.
Експерти в света на модата описват работата му като „лукс без усилия“, съставена от кашмир, мериносова вълна, коприна и кожа. Невероятната му изработка прилича на пъзел, в който всички парчета пасват идеално веднага, щом са докоснати от пръстите на Петров.
Преди повече от 10 години се ражда личният му бранд „Petar Petrov“, който иска да накара жените да бъдат по-уверени в себе си и да вървят със самочувствие сред околните. „Моите дрехи не са направени за жени, които искат да се слеят с тълпата“, твърди Петров.
Вече не един са случаите, в който световни знаменитости като Кейт Мидълтън избират негови тоалети.
В началото на 2020 година Петров предприема нова стъпка за бранда си. Прави дебют на Лондонската седмица на модата, представяйки есенната си дамска колекция за 2020 г. Есенната колекция е дебютна и в още едно отношение. За първи път се показват аксесоари и бижута на марката.