Лятото наближава, билетът за почивка е резервиран, а банският – вече избран. Но все още не можете да се справите с целулита, известен още като „портокалова кожа“. Както добре знаем, той се дължи на натрупване на подкожна мастна тъкан, която придава на кожата видима релефност.
Съществуват три различни вида целулит. Първият – адипозният целулит – е най-често срещаният. Той се дължи основно на наднормено тегло и прекомерна консумация на захар. Липсата на физическа активност също допринася за появата му. Следва водният целулит, който е свързан с нарушено кръвообращение и задържане на течности. Независимо от телосложението, този тип може да засегне всяка една жена. И накрая, фиброзният целулит съдържа най-много втвърдени влакна, вкоренени дълбоко в тъканите. Той е най-труден за премахване и често е болезнен при допир.
Истината е, че за всеки от изброените типове „портокалова кожа“ спортът, съчетан със здравословна диета, дори и в дългосрочен план, невинаги е достатъчен, за да се отървете от нея. Затова събрахме няколко доказано ефективни антицелулитни метода, одобрени от специалисти, за стягане и тонизиране – под формата на масажи, които можете да правите у дома. Нека ги разгледаме в следващите редове.
Масаж с плъзгащ се натиск
Снимка: iStockphoto
Той помага за освобождаване на токсините и стягане на кожата. За да го изпълните правилно, приложете устойчив натиск и обхванете с ръце зоната, която искате да масажирате. След това плавно плъзнете ръцете си отдолу нагоре, като променяте скоростта – колкото по-силен е натискът, толкова по-ефективни са резултатите. За най-добър ефект правете сеанси от 15–20 минути всеки ден в продължение на 5–6 дни, а след това поддържайте резултата с 1-2 сеанса седмично. Този метод е особено подходящ за стягане на кожата в областта на корема и бедрата.
Масаж с „мини вълни“
Снимка: Staras
Това е несъмнено един от най-широко използваните методи за премахване на целулита. Целта е да се отпусне кожата чрез масажиране с „мини вълни“. Този метод е идеален за третиране на излишните мазнини и възвръщане на стегнатостта. Масажът може да се прилага върху различни части на тялото, особено върху корема, бедрата, краката и ръцете. Техниката включва хващане на кожна гънка между дланите, повдигане и търкаляне нагоре-надолу с малки движения на палеца, което активира микроциркулацията. За максимален ефект се препоръчва да се практикува на всеки два дни по 15-20 минути.
Масаж „месене“
Снимка: iStockphoto
Този масаж стимулира отстраняването на натрупаните мазнини и подобрява кръвообращението, което прави кожата по-стегната и тонизирана. Може да се прилага върху различни зони като корема, бедрата, ханша и седалището. Масажът, наречен „месене“, отпуска мускулите и възвръща еластичността и гъвкавостта на кожата. За да го изпълните, хванете малка гънка кожа между пръстите си. С едната ръка придърпайте кожата към себе си, а с другата я избутвайте напред, сякаш месите тесто. Интензивността на натиска може да регулирате своя праг на поносимост на болка. За оптимален ефект правете редовни сеанси от 15 до 20 минути на ден.