Къната е един от подаръците на природата, който присъства от хилядолетия в различни култури по света. Тя е едно от най-безопасните естествени лекарства, които хората са използвали векове наред. Къна е названието на растението, от което произлиза.
Произведеното от него предлага много ползи не само от козметична гледна точка, но и за самото тяло и за ума. Най-известната функция на къната е свързана с боядисването на косата или за татуировка на тялото, но не са много хората в наши дни, които знаят, че тя има и лечебни свойства.
Снимка: Shutterstock
История на къната
Няма писмени доказателства за това кога точно са били открити свойствата на къната и кога е започнало нейното активно използване във всеки един аспект от ежедневието на хората. Предполага се, че нейната масова употреба е започнала още през неолита и е продължила да бъде търсена в Древен Египет, Месопотамия и източната част на Средиземноморието. По това време къната се използвала предимно при религиозни ритуали, сватбени церемонии и за прикриването на побелели коси.
Нейното разпространение из други части на света започнало чрез миграция, културен обмен, религиозна експанзия и търговия. Предполага се, че културата на къната стига до териториите на Персия и Индия в процеса на тяхната ислямизация, започнала от 7 век. Съществуват описания на пътешественици и исторически текстове от средните векове, които описват използването на къната като боя за коса и украса за тялото на хора и животни.
Снимка: Pinterest
В Европа къната става елемент от културата чак през 19 век. Тя се използвала от жените от движението естетизъм и привърженичките на артистичната група на пре-рафаелитите. По-късно през 20 век боядисването с къна се популяризира поради нарасналия интерес към Изтока и неговата култура.
Практиката на използването на къна и до днес следва примерите от миналото. Старинните ритуали са запазени в културите, дали начало на нейното първоначално разпространение.
Кои са козметичните приложения на къната?
Една от най-популярните сфери, където каната намира своето приложение още от древността е козметичната.
Замърсяването на въздуха и храната със спорен произход са сериозен фактор при преждевременното побеляване на косата, нейното по-бързо омазняване и дори могат до доведат до състояние на псориазис. В подобни ситуации перфектно се вместват боядисващите свойства на къната, която е изцяло на растителна основа, помага да се скрият белите корени и няма да утежни с допълнително химикали косата.
Снимка: iStock
Къната се препоръчва при хора, които имат чувствителен скалп или такива, които предпочитат продукти от естествен произход. Известно е, че тя има противогъбични свойства и е богата на витамин Е, протеини и антиоксиданти, които предотвратяват накъсването на краищата на косата.
Друго много популярно козметично приложение къната намира при правенето на татуировки. В най-различни култури през вековете е съществувала традицията на така нареченото къносване на ръцете и краката. Като дори създаването на такива шарки върху кожата е част от множество религиозни ритуали и сватбени тържества в Индия, Пакистан, Бангладеш и арабските страни.
Снимка: iStock
Най-лесният начин за направата на такава татуировка е чрез приготвянето на паста от къна и лимонов сок, които се разбъркват в керамичен съд, завиват се с найлон и се оставят да престоят една нощ. След това нейното нанасяне може да започне като процесът често е дълъг, сложен и обикновено зависи от техниките, които се използват и видът на шарките.
Кои са лечебните свойства на къната?
Не са много хората, които са запознати с лечебните свойства на къната.
Снимка: iStock
Къната може да лекува и да предпазва от множество кожни проблеми като бактериални инфекции или екзема. Тя също така помага за облекчаването на болка, предизвикана от артрит и за главоболие. Някои от по-малко известните ѝ свойства са свързани с това, че е силен антиоксидант и може да регулира кръвното налягане.
Предимно листата, цветчетата и корените на растението къна притежават тези лечебни свойства. Те успешно се справят с това да облекчават треска и да намаляват опасността от проблеми, свързани със зъбите и с устната кухина.
Къната има ли срок на годност?
Снимка: Instagram
В естественото си състояние пастата от къна има зеленикав цвят, като тя има нужда от 48-72 часа, за да придобие интензитет на цвета и да се получи червено-кафяв отенък. Най-хубавото е, че тя действа на всякакви типове кожа и може да бъде използвана безпроблемно без да има опасност от алергична реакция.
Колкото до точния ѝ срок на годност – къната се извлича директно от растенията и затова в нея няма никакви химикали. Това е и причината поради, която отнема доста дълго време, за да се изпарят свойствата ѝ. Ако се използва в домашни условия под формата на паста може да бъде съхранявана във фризер до 3 месеца.