03 Jan 2025

Мода или необходимост: Защо изцяло женските фитнеси придобиха популярност?

  • 21
Мода или необходимост: Защо изцяло женските фитнеси придобиха популярност?
© Women's Health
Мода или необходимост: Защо изцяло женските фитнеси придобиха популярност?
© You Tube
Мода или необходимост: Защо изцяло женските фитнеси придобиха популярност?
© Cup of Jo
Шрифт:
Принтирай

В последните години концепцията за изцяло женските фитнес зали, набират все по-голяма популярност и у нас. Те предлагат алтернатива на познатите ни досега тренировки, създават общност и стимулират жените да се грижат за здравето си, докато се забавляват. В тази статия ще разгледаме историята не само на дамските фитнеси, но и на спортната култура на жените през годините както в България, така и в чужбина. 

История:

Женските фитнес зали имат история, която датира по-отдавна, отколкото всъщност сте подозирали. Тя започва през 60-те години на миналия век в САЩ и е огледало на феминизма и социалната трансформация на жените като по-самостоятелна част от обществото.

Първите женски фитнеси били собственост на веригата Elaine Powers Figure Salons и били малко по-различни от тези, с които сме свикнали в наши дни. Вместо тежести и уреди за кардио, в залите имало специални машини, които чрез помощта на вибрации, поддържали тялото във форма. През 60-те години фокусът бил по-скоро върху това да изглеждаш добре, отколкото да се чувстваш силен.

Снимка: Cup of Jo

Когато настъпили 70-те и 80-те години, дошла и така очакваната промяна в културата на женския фитнес. Тогава за първи път навлиза аеробиката, водена от Джейн Фонда всеки ден по телевизията. Масово американските домакини очаквали момента, в който тя ще излезе на екран и ще ги подкани да се присъединят към нея, за да тренират заедно.

Жените от 80-те години искали да тренират не само за да изглеждат добре, но и за да се чувстват добре и да имат по-голямо самочувствие. Тогава на мода дошло специалното спортно облекло, заедно с по-динамичните и тежки упражнения, от които жените вече не се страхували.

Снимка: You Tube

През 90-те години и началото на 21-ви век, се появили популярните вериги като Curves, които предлагали достъпна и удобна фитнес среда за жени от всякакви възрасти, независимо от тяхното тегло или спортни навици. Много скоро тези фитнес пространства били не само място за трениране, но и споделена общност, в която жените могат да намерят подкрепа помежду си, и да се чувстват комфортно в собствените си тела.

В наши дни концепцията за изцяло женските фитнеси се е развила още повече. САЩ вече не са единственото място, което предлага такъв тип услуга. Навсякъде по света жените създават спортни зали и фитнеси, които да ги стимулират да се грижат повече за физическото и психическото си състояние - без предразсъдъци. Тези фитнеси не са поредният тренд, а са общност, усъвършенствана през годините, която няма за цел да слага жените под един общ знаменател.

Женските фитнеси в България:

В периода 1944-1989  г. у нас спортът и физическото здраве са били задължителна част от деня на всеки. На тях се е гледало много сериозно. През тези години жените участвали в различни спортни дейности, организирани от училище или от специални клубове. Сред най-популярните спортове били леката атлетика и гимнастиката.

Снимка: Телеграф

През 90-те години започнали да се появяват и първите частни спортни зали. Те  били насочени предимно към мъжката част на обществото. В началото на новия век тази тенденция започнала бавно, но сигурно да се променя. Изведнъж настъпил бум на груповите тренировки само за жени, които били свързани с различни спортове – зумба, аеробика, пилатес, йога и много други.

Много скоро започнали да се появяват изцяло женски фитнеси и спортни студиа в България, в които жените можели да тренират в една по-различна среда, където фокусът не е задължително върху външния ти вид, а върху това да бъдеш здрав и да се чувстваш добре в собственото си тяло.

Напоследък се наблюдава тенденцията, все повече българки да се насочват към тренировки като бойни изкуства, кросфит и фитнес с тежести, които досега са се смятали за типично мъжки спортове.

Плюсове

Ако все още се чудите защо изцяло женските фитнес зали са толкова предпочитани, то нека ви споделим една  част от плюсовете, които може да спечелите от това преживяване.

На първо място -  женските фитнеси предлагат комфортна и подкрепяща среда, в която всички представителки на нежния пол могат да тренират спокойно. Без значение от теглото, възрастта или предпочитаното от тях физическо натоварване. Тези фитнеси са зона без предразсъдъци, където всяка една дама може да тренира според своето собствено темпо и възможности.

Снимка: Women's Health

Друг огромен плюс в полза на изцяло женските фитнеси, са специално направените индивидуални или групови тренировки, които дадената спортна зала може да ви предложи. Тез са създадени според нуждите и възможностите на женското тяло. Представляват спортни занимания, които са адаптирани към физиологията на жените и могат да бъдат с различна степен на интензивност. Тези тренировки имат конкретни цели, като отслабване, качване на мускулна маса или просто поддържане на определено тегло.

Снимка: Neumann University 

Социализацията и усещането за създаване на една голяма общност също са доста голям плюс за изцяло женските фитнес зали. Ходенето на фитнес отдавна не е само за поддържане на тялото във форма, то е до голяма степен и дейност, благодарение на която можеш да си създадеш много нови приятелства или да опиташ някое  забавно преживяване. В последно време в по-големите градове в България стана популярна йогата с кученца, която често се прави не само за забавление, но и за да може да се обърне внимание на някоя значима кауза. Събраните пари от подобни тренировки обикновено отиват за нея.

Мода или необходимост: Защо изцяло женските фитнеси придобиха популярност?
Предишна Мода или необходимост: Защо изцяло женските фитнеси придобиха популярност?
Мода или необходимост: Защо изцяло женските фитнеси придобиха популярност?
Следваща Мода или необходимост: Защо изцяло женските фитнеси придобиха популярност?