Поколението Z, включващо хора, родени между 1997 и 2012 година, е на път да се превърне в най-богатото досега. Tова обаче няма да се случи благодарение на гениални инвестиции или стартиращи компании.
Според нов доклад на изследователи от Bank of America, поколението Z
ще натрупа около 36 трилиона долара в рамките на следващите пет години,
а до 2040 г. – над 74 трилиона долара. Това колосално увеличение на богатството няма да дойде от самите тях, а от това, което експертите наричат „огромен трансфер на богатство“ от
бейби бумърите – най-заможното поколение досега.
С наближаването на пенсионна възраст и предаването на активи, имоти и спестявания на наследниците си, бейби бумърите ще отворят пътя за безпрецедентен приток на средства към по-младите поколения. Най-големият дял ще отиде при поколението Z, съобщи БТВ.
Това поколение вече показва различен модел на поведение – харчат повече както за основни, така и за неосновни нужди, използват активно технологии и се интересуват от устойчивост и социална отговорност. Според доклада именно тези характеристики ще го направят ключов играч в глобалната икономика през следващите десетилетия.
„Вероятно те ще бъдат сред най-дестабилизиращите поколения за икономиките, пазарите и социалните системи“, прогнозират авторите на изследването
Междувременно обаче те отбелязват, че
поколението Z продължава да се сблъсква с финансови и икономически предизвикателства.
Средно те харчат „два пъти повече“, отколкото спестяват. Статистически данни посочват, че това отчасти се дължи на високите разходи за живот в момента. Макар че по-голям процент от хората от поколението Z имат завършено двугодишно или четиригодишно висше образование в сравнение с милениалите и поколението X на същата възраст,
те често са недостатъчно заети поради трудната пазарна среда.
Освен това - близо една трета от Gen Z споделят, че се чувстват „изостанали“ спрямо родителите си по отношение на постигането на финансовите си цели на същата възраст.
В интервю за New York Post експертът по финансова грамотност Аманда Франсис съветва поколението Z да се „подготвi“ за променящата се роля, която ще играe в глобалната икономика, По думите ѝ те трябва да работят както върху вътрешната си нагласа и убеждения за парите, така и върху външните си стратегии за натрупване на богатство.
Тя препоръчва представителите на Gen Z да станат „инвеститори“, а не просто консуматори.