06 Jan 2025

Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?

  • 72
Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?
© verywellmind
Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?
© University Of People
Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?
© Master Class
Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?
© Sparks Studio
Шрифт:
Принтирай

Понякога в живота си се сблъскваме с повече промени, отколкото със стабилност. Нещата около нас и вътре в нас се променят непрестанно до такава степен, че

измененията се превръщат в най-стабилното и трайно състояние на живота ни.

Известно е, че страхът в малки количества e естествена част от живота и функционирането на мозъка ни. Той дори може да бъде повече помощник, отколкото вредител - особено ако говорим за функцията си на себесъхранение. Той  е и чудесен ориентир в определени ситуации, когато трябва да преценим кои са правилните и кои опасните действия. Ако обаче този страх достигне прекомерни количества, той е способен да парализира и затруднява живота на човек, като му пречи да прави нещата, които иска или трябва да прави. Това може да бъде признак на по-дълбок проблем.

Така например човек може да избягва нови ситуации или големи промени в живота си именно заради този страх от новото и различното. Тази статия има за цел да разкрие причините за опасенията, които могат да предизвикат трансформациите в живота ни. Ще разгледаме съпътстващите ги признаци и проблеми. Целта е да предотвратим прекомерните нива на тревожност и да разкрием подходящи съвети за справяне с метатезиофобията.

Страхът от промянаСнимка: verywellmind

Какво представлява страхът от промяна?

Страхът от промяна, още известен като метатезиофобия, е усещане, което подтиква хората да избягват да променят обстоятелствата, в които живеят, защото се

страхуват изключително много от неизвестното.

Тя предизвиква постоянна нереалистична и силна тревожност при сблъсък с нови ситуации или преживявания. С това прави преследването на целите или извършването на промени в живота -

истинско предизвикателство.

Всеки изпитва собствен страх от промяна. Ето защо съществуват зони на комфорт. Всъщност неврологията показва, че несигурността се възприема по подобен на провала начин в мозъка ни. Ето защо толкова много хора предпочитат да избягват промените, поради това колко неприятни могат да бъдат свързаните с тях чувства.

Ако чувствате, че страхът от промяна ви спира, има стратегии, които могат да ви помогнат да осъзнаете и по някакъв начин преодолеете този страх. Такива са воденето на дневник, медитацията, социалната подкрепа, създаването на табло с визии и поставянето на краткосрочни и дългосрочни цели. А ако все още се борите, терапията може да ви помогне да изградите по-адаптивен начин на мислене, който приема промените вместо да се страхува от тях.   

Симптоми, които са често срещани при хора с метезиофобия:
  • Тревожност
  • Депресия
  • Умора
  • Болка
  • Стрес
Примери за страх от промяна

Има множество житейски преживявания, при които хората страдат от страх от промяна. В подобни ситуации е възможно да пренебрегнат промяната дори когато тя е по-доброто решение.

  • Човек може да избере да остане в токсична връзка, защото се страхува от алтернативата да остане сам или да трябва да ходи по срещи, за да си намери нов партньор.
  • Друг пример е, когато хората остават на работа, която ги прави нещастни или ги кара да се чувстват неудовлетворени, защото се страхуват да се преместят на ново работно място.

Видимо е, че оптималното решение в посочените случаи би било да продължите напред и да опитате нещо ново. Когато сте заседнали в дадена ситуация и страдате от подобен тип страх, не можете да прецените толкова ясно.

Защо се страхуваме от промяната?

Страхът от промяната в много от случаите е обвързан повече със съпътстващите я резултати, отколкото със самата промяна като процес. При определена трансформация резултатите са неизвестни, а мозъкът на човек устроен така, че да намира спокойствие в знанието.

Когато не знаем какво ще се случи, ние си измисляме сценарии и на свой ред се тревожим.

Когато настъпи промяна в рутината или страхът от провал се появи, дори и мъгляво на хоризонта на съзнанието, на хората им е трудно да продължат напред. Заедно с тях на повърхността изплува и страхът от провала. Ако не знаем как ще се получи нещо, може да предпочетем да не опитваме, защото резултатът може да е лош. Така това да опитаме нещо ново

става равносилно на риск.

Страхът от промянаСнимка: Sparks Studio

Откъде идва страхът от промяна?

Страхът от промяна може да се дължи на преживявания от детството, семейни възгледи, лични възгледи, настоящи условия и дори просто на начина, по който хората са програмирани. Ако някой израсне в дом, в който има негативен мироглед и е изпълнен с цинизъм, това може да породи страх и безпокойство от опита за нещо ново. Това е особено често срещано, ако родителите ви са се сблъсквали с травми, злоупотреби или бедност. Техните преживявания може да са създали светоглед, който насърчава мисленето, че всички пътища са опасни и изпълнени с негативни резултати. По този начин вие също сте програмирани да бъдете изморени и цинични.

И така става по-лесно да се придържате към това, което е известно.

Освен това - хората са обусловени и естествено програмирани да обичат да контролират ситуацията. Това е еволюционно. Страхът от промяна е резултат както от природата, така и от възпитанието. Въпреки това - той може да бъде управляван и преобразуван.

Необходимо е да се осъзнае, че

в даден момент от живота всичко е било неизвестно.

Смелостта и решителните действия водят към позитивни промени и успешни резултати. Затова е важно да изградим нагласа, която приема и приветства промяната.

Начини за преодоляване на страха от промяна

Учени твърдят, че когато човек се чувства комфортно, той трябва да преосмисли страха и собствените си чувства в моментите, в които се сблъсква с него. Те подчертават, че единственият начин да се излекува подобен вид страх е

той да бъде предизвикан.

Човек трябва постепенно да се излага на действието, от което се страхува, за да промени начина, по който гледа на това свое опасение. Той трябва да погледне страха в очите, да му позволи да го изпълни и да се опита да се изправи пред ситуацията без типичното разсейване или пренебрежение, с което е подхождал досега. 

Важно е обаче този процес да не бъде насилван и подстрекаван. Изкореняването на подобен проблем и дори самото му осъзнаване може да отнеме време. И въпреки дискомфорта - човек трябва да намери правилното за него решение за преодоляването на този страх.

Страхът от промянаСнимка: University Of People

Това са няколко практики, които биха могли да улеснят и подпомогнат решаването на този проблем:

1. „Микропромени“

Тази практика включва появата на малки, управляеми промени в ежедневната рутина. Примери са: смяната на сутрешното кафе с чай, промяната на рутинния маршрут за разходка или пътуване, предекориране и пренареждане на работното място или дома. Тези малки промени могат да приспособят съзнанието към идеята, че промяната е редовна и управляема част от живота.

2. „Детектив на страха“

Човек може да опита да отдели време, за да открие в какво се корени страхът му. Добър начин да се развие този подход е воденето на дневник особено за моментите, в които изпитва силен страх. По този начин може да се опита да идентифицира закономерности, като се запита какво го е предизвикало и как е реагирал. Разбирането на „причината“ за страха може да го направи по-малко плашещ и по-управляем.

3. Живейте в настоящето

Миналото може да бъде урок, а бъдещето – неизвестно. Най-добрите решения се вземат тук и сега, въз основа на информацията, с която разполагате в момента. Когато човек се фокусира върху настоящето, той намалява тревожността и отваря врати към нови възможности. Най-добрият подход към спокойствието е съзнателното дишане - не просто механично, ами напълно целесъобразно. 

4. Обградете се с подкрепящи хора

В живота винаги ще има както позитивни, така и негативни хора. Като намалите влиянието на циничните и критикуващи личности и се обградите със съмишленици, които ви подкрепят и мотивират, ще усетите, че сте по-склонни да открие правилната посока.

5. Разпознаване и приемане

Първата стъпка към справянето с емоциите е да ги разпознаем и назовем. Когато осъзнаем какво чувстваме, можем да подходим към него по-зряло и осъзнато. След това е важно да приемем, че тези емоции са естествени и споделени от всички хора. Подходът към страховете ни трябва да бъде изпълнен със състрадание, но това не означава да им позволяваме да ни контролират. Да бъдем съпричастни към себе си означава да си дадем подкрепа и разбиране, а не да се поддаваме на страха.

6. Разделете задачите на по-малки части:

Не е нужно да поемате всичко наведнъж. Ако пред вас стоят значителни промени – избор на специалност, намиране на работа, създаване на връзка – разделете ги на по-малки части. Малките, обмислени стъпки ще ви помогнат да вземете по-информирано решение.

7. Повторението изгражда увереност

Подобно на спортистите, които развиват мускулна памет, можете да тренирате ума си да възприема промяната като нещо естествено. Припомняйте си ситуациите, в които сте променили нещо и това е довело до добри резултати. Така постепенно ще научите мозъка си да асоциира промяната с нещо положително.

8. Възнаграждавайте себе се

Всяка промяна - независимо дали добавяте нещо ново в живота си, или се освобождавате от ненужното, заслужава признание. Намерете начин да се наградите, дори това да е просто осъзнаване на личния ви напредък, а не нещо осезаемо.

9. Проучете различни терапевтични методи

Страхът от промяната е внедрен в психиката на човека, затова терапията може да ви помогне да намерите откъде произлиза този проблем и как да го преодолеете. Групова, когнитивно-поведенческа терапия, невролингвистично програмиране или просто воденето на дневник могат да бъдат чудесни помощници в разбирането и управлението на страха.

10. Приемете уязвимостта

Когато сме уязвени, се изправяме пред най-големите си страхове. Често липсата на контрол обаче не означава безсилие. Приемането на несигурността с всичките ѝ потенциални добри или лоши страни, ви позволява да израствате, да се адаптирате и да се справяте с всяка ситуация.

Страхът от промянаСнимка: Master Class

И все пак не бива да забравяте, че не сте сами в тази своя битка. Всеки един човек в даден момент изпитва страх от промяна. Преодоляването му изисква време и практика. Нашият мозък е устроен по начин, който предразполага да се страхуваме. Това не е решение, което вземаме осъзнато, а инстинкт, който следваме с цел да се предпазим и оцелеем. Това не е просто опит за капризност или нерешителност. Поради тази причина е важно да приемем факта, че животът е непредсказуем и затова е много важно да се научим да приемаме неизвестността и да изграждаме позитивна нагласа. Така ще успеем да предпазим себе си не само физически, но и психически.

Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?
Предишна Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?
Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?
Следваща Страхът от промяната - какво представлява и как да се справим с него?