Знаете ли, че музиката може да направи вас и вашето бебе по-умни и по-щастливи?
Карлота Нелсън, режисьор на документалния филм „Мозъкът има значение“, обяснява причините, поради които музиката е полезна за младите умове.
Винаги сме знаели, че музиката има
мощно, трансформиращо и обединяващо въздействие върху хората.
Но едва сега знаем, че музиката допринася за по-добра памет и когнитивни умения.
Това е така, защото слушането и изпълняването на музика предизвикват промени в мозъка. Освен това и двете дейности могат да освободят здравословна доза ендорфини, така наречения „хормон на щастието“.
Какво се случва, когато бебетата слушат музика
Невролози, които изучават детския мозък, твърдят, че музиката има дълготрайни ползи и за бебетата.
Музиката има голямо значение за мозъка на бебето. В едно изследване на Института за обучение и мозъчни науки се открива, че след като бебетата слушат музика, слуховата и префронталната им кора изглеждат различно. Това са областите на мозъка, които отговарят за обработката на музиката и речта.
Не само това: когато малките деца общуват с други хора, положителният ефект от слушането на музика се разпростира върху личностните им качества, като например услужливост и сътрудничество.
Слушане на музика срещу създаване на музика
Докато слушането на музика влияе на мозъка, създаването на музика е още по-въздействащо. Това е така, защото
създаването на музика изисква фини двигателни умения
(като например умение да се хващат и стискат предмети), както и езикова и математическа точност и творчество ─ задейства няколко области на мозъка.
Използването на тези умения означава да се развие мостът между двете полукълба на мозъка, което позволява на съобщенията да преминават през мозъка по-бързо и по различни пътища.
От научните изследвания към практиката
Когато всички тези научни доказателства се пренесат в нашите домове, дори и в малки дози, децата ни стават по-умни. „Наблюдаваме въздействие върху грамотността, смятането, физическото развитие, координацията на грубата моторика [като бягане и скачане], фината моторика, както и върху социалното и емоционалното развитие“, казва Греъм Уелш, британски невролог, който изучава въздействието на музиката върху мозъка на малките деца.
„Много е лесно училищата да смятат, че трябва да се съсредоточат върху грамотността и математиката, защото това са показателите, по които се оценява тяхната работа.
Но музиката може да отключи пътя на детето към ученето
по начин, по който нищо друго не може да го направи. Тя изгражда увереността и езиковите умения на децата и може да подобри резултатите им по математика, когато тръгнат на училище“, твърди експертът.
Ползите от музиката за вашето дете
Когато малките деца са изложени на музика, мозъкът им се променя. Наред с другите ползи, музиката може да:
- Подобрява настроението и дава сили на малките деца, като намалява нивата на стрес. Дори слушането на тъжна музика може да бъде полезно благодарение на катарзисната ѝ сила, което улеснява децата да се свържат с емоциите си.
- Стимулира образуването на мозъчни химикали като допамин и окситоцин. Когато те се освобождават, децата се насърчават да споделят играчки, да съчувстват и да се доверяват на другите.
- Повишава уменията за концентрация и продуктивността.
- Подобрява обучението и оценките.
- Развива пространствената интелигентност – полага основите на интерес към математиката, инженерството, компютърните науки и архитектурата.
- Подобрява речниковия запас и креативността.
Ползите от музиката могат да бъдат изпитани под различни форми. Слушайте песен, свирете на инструмент или вземете всичко, което се намира в класната стая или вкъщи, и създайте музика с него! Сега, когато вече познаваме науката за музиката, е време да създадем саундтрак за ранните години на децата.