Търсене
Close this search box.

С деца на път: Креативни игри за най-малките

Снимка: Getty Images

С деца на път: Креативни игри за най-малките

Снимка: Getty Images
Сподели

Независимо дали отивате на гости на роднини, или заминавате на заслужена почивка, дългите пътувания с вашите деца могат да се окажат предизвикателство. И макар да е разбираемо да искате да посегнете към устройства като таблети, докато сте затворени в колата, влака или автобуса,

помислете за пътуването като за време за общуване и сближаване

с детето. Можете да се отдадете на разговори и игри. Най-подходящи са простичките занимания. Какви да бъдат те според възрастта на детето?

Снимка: Getty Images
Пътуване с бебе

Бебетата обичат лица, а вашето е предимство по време на дълго пътуване. Използването му за издаване на звуци и правене на глупави изражения е чудесен начин да забавлявате своето бебе.

„Може да се копирате един друг. Ако бебето издава звук, вие го копирайте, а след това вие издавайте звук и вижте дали бебето може да го копира“, добавя съветва логопедът Джанет Купър.  Изпробвайте и дейности, свързани с очакването.

„В зависимост от позицията на бебето можете да говорите за нещата, докато те минават. Например: „Идва камион, идва, идва, идва… и ето го камиона!“, пояснява тя.  Пеенето на детски песнички и рецитирането на стихчета също е чудесно занимание.

Снимка: Shutterstock
Пътуване с малки деца

Пеенето отново е чудесен вариант, пише BBC. Можете да оставите по-големите деца да поемат инициативата и да избират какво да пеят. Оставете ги да започнат определена песен и се опитайте да завършите стиховете ѝ.

По-малко вероятно е да пеете в обществения транспорт, но можете да опитате някои по-креативни дейности. В автобуса или влака ще бъдете един до друг, така че

хартията и химикалките са чудесни артикули, които да вземете със себе си.

„Нарисувайте поетапно картина и вижте дали детето ви може да познае каква е тя. Направете контур, попитайте го дали може да познае, след това добавете повече детайли и го попитайте отново“, обяснява Джанет. Важно е да сте близо, лице в лице и да поддържате контакт с очите

„Използването на ръцете за жестове също ще помогне на бебетата и децата да ви разберат. Можете да опитате някои игри с посочване или пляскане или „отгатни жеста. Насърчете детето да отгатне какво пишете/рисувате“, съветва още логопедът.

Снимка: Shutterstock
Бинго

Какво ще кажете за игра на бинго? „Преди да излезете от вкъщи, направете карта с картинки на неща, които да потърсите по време на пътуването Това може да са коли или дори животни. Ако детето ви е по-голямо, създайте писмен списък с негово участие.

Опростена версия на играта би била да избирате нов обект за забелязване на всеки 10 минути. Междувременно насърчавайте детето си да издава звуци, когато вижда всяко нещо.

Игри за запаметяване

Други чудесни варианти за по-големите деца са игрите за запаметяване, които са чудесни за подобряване на езиковите им умения.  „Можете да опитате да напишете „Отидох до магазина и купих…“, като съставите списък с предмети, които те трябва да запомнят. При малките деца може да се стигне до три или четири предмета.

„Аз шпионирам“

„Аз шпионирам“ е чудесна игра за деца над 2 години. Можете да я опростите или усложните в зависимост от възрастта им. Използването на описателен език – като например „Избрах нещо, което е зелено“, ще я направи по-лесна. Ако играете с по-големи деца, можете да ги помолите да кажат с какъв звук започва или с какво се римува. Това е чудесно за тяхното въображение и за уменията им за запаметяване“.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас