Търсене
Close this search box.

Ползи от динята, за които дори и не сте предполагали

Снимка: Pixabay

Ползи от динята, за които дори и не сте предполагали

Снимка: Pixabay
Сподели

Произхождаща от Африка, динята е ценен и преносим източник на вода за пустинята или в ситуации, когато природните водоеми са били заразени. Дините са отглеждани в Египет и Индия още през 2500 г. пр. Хр., за което сочат древните йероглифи.

Повече от петстотин сорта диня, отглеждани в целия свят, дават много голямо разнообразие за потребителите по отношение на размери, форми, цветове. Освен червени, съществуват бели, розови, жълти и оранжеви сортове, със и без семена.

Състав на динята

Водата представлява 92% от масата на динята. Интересен факт е, че дори семките на динята са богати на белтъчини и мазнини. От тях се прави растително масло. Динята е богата на витамини A, С, големи дози калий, калций, желязо, бета каротин и фибри.

Ароматната диня учудващо

има само половината от захарното съдържание (5%) на една ябълка. 

Динята съдържа само 80 калории в 100 г, не съдържа никакви мазнини и холестерол.

Положително въздействие върху организма

Динята действа профилактично срещу някои ракови заболявания, а високо ѝ съдържание на калий

помага за регулиране на сърдечните функции

и нормализира кръвното налягане.

Тя е и добър източник на фибри, които помагат за поддържане правилното функциониране на червата. Работи за предотвратяване на тумори на дебелото черво и ректума.

Семената на динята съдържат веществото cucurbocitrin, което помага

при понижаване на кръвното налягане

и за подобряване на бъбречната функция, пише edna.bg.

Дините съдържат доста по-малко въглехидрати, което ги прави добра храна при хора с диабет. Препоръчителната дневна доза диня за тях е около 200-300 г. Смята се, че фруктозата от динята подобрява работата на черния дроб, успоредно с което и усвояването на белтъци, мазнини и въглехидрати.

Хапвайки редовно диня през летните месеци,

можем да прочистим организма си от токсични продукти,

което я прави подходяща храна при проблеми с отделителната система. Tя облекчава заболявания на бъбреците, предпазва от образуване на камъни в тях и помага при някои заболявания на черния дроб и жлъчката, а също и при лечение на подагра.

Ако страдате от запек, било то дори и хроничен, динята би могла да ви е от голяма полза заради високите нива на магнезий и фина целулоза. Редовното хапване на сочния плод ще регулира перисталтиката на червата и ще стимулира отделянето на жлъчен сок.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас