При печивата с квас тестото се надига по естествен начин в резултат на газовете, които се отделят при ферментацията на зърното. Квасът представлява култура от дрожди и полезни бактерии, които се срещат в природата. Te се оставят да ферментират в продължение на около пет дни. Какви са предимствата на консумацията на подобни продукти?
Подобряват здравето на червата
Въпреки че полезните микроби в кваса обикновено се губят по време на процеса на печене, фибрите и растителните съединения, наречени полифеноли, стават по-бионалични. Те действат като важен източник на „гориво“ за нашите чревни микроби, поясняват от BBC Good Food.
Подпомагат регулирането на кръвната захар
Процесът на ферментация и по-високото съдържание на фибри правят кваса полезен вариант за хора с проблеми с регулирането на кръвната захар. За разлика от много от хлябовете, произвеждани в търговската мрежа, квасът оказва по-малко влияние върху нивата ѝ.
Намаляват риска от сърдечни заболявания
Обикновено диетите с високо съдържание на фибри се свързват с по-нисък риск от сърдечни заболявания. Изглежда, че квасът предлага допълнителни ползи, благодарение на естествения процес на ферментация. Те се засилват, когато се използва пълнозърнесто ръжено брашно.
По-лесно смилаеми са от останалите продукти
Традиционният квас преминава през бавна ферментация, в резултат на което се увеличава бионаличността на витамините и минералите в хляба. При този процес започва и разграждането на белтъчините (включително глутена), което улеснява храносмилането.
По-хранителни са
Изследванията показват, че ферментацията подобрява бионаличността на фибрите и минералите. Това се дължи на разграждането на естествено срещащо се в зърнените култури съединение, наречено фитинова киселина. То ни дава възможност за по-лесен достъп до хранителните вещества в зърното.
По-засищащи са
Изглежда, че хлябът с квас е по-засищащ от печен продукт, направен с помощта на мая. Проучване съобщава, че
степента на глад е значително по-ниска,
когато се консумират печива с квас.
Как да си го приготвим квас у дома?
Можете да направите квас от нулата само за около седмица. За да го поддържате жив, трябва да го храните. Ако не печете често, е важно да съхранявате кваса си в хладилник в съд с капак. Той може да престои там 2-3 седмици (ако не и повече), без да бъде докосван. За да го „събудите“, е важно да го захраните два пъти преди употреба, съветват от alexandracooks.com. Този процес включва изхвърлянето на по-голямата част от него и допълването му с равни части брашно и вода. Можете да го направите след вечеря и да повторите на сутринта.
Как да разбера дали квасът ми е готов за употреба?
Ако квасът удвои (или утрои) обема си в рамките на 4 до 8 часа след хранене, е готов за употреба. Идеалният момент за използването му е именно тогава. Съветваме ви да поставите гумена лента около съда, в който се намира, за да отбележите височината му. Така ще можете да прецените дали той е готов за употреба, или не.
Ако квасът ви не се удвои в рамките на 4 до 8 часа, трябва да добавите още равни количества вода и брашно в продължение на няколко дни. Това включва изхвърляне на по-голямата част от получената консистенция. Не се страхувайте да бъдете агресивни по отношение на количеството. Ако правите това два пъти дневно, квасът ви ще бъде в отлична форма.