Има особено лековити подправки и билки, които имат способността да въздействат положително върху човешкия организъм. Напълно игнорират източниците на вируси, обезболяват или прочистват цялото тяло. Срещаме всекидневно тези билки, но въпреки това – само малка част от хората са напълно запознати с техните качества, съставки и лечебни свойства.
Ето как подправките ванилия и дафинов лист допринасят за здравето ни и какви са тайните, които крият:
Ванилия
![](https://artportal.news/storage/2025/02/vanilla.webp)
Родината на тази така ароматна и ухайна подправка е Мексико. Тя получава името си от испанската vainilla, което означава „малка шушулка“, защото идва от семената, съдържащи се в обвивката на вид ядлива тропическа орхидея. Имайки един от най-примамливите аромати,
тя е третата най-скъпа подправка в света след шафрана и кардамона.
Освен за подобрение на вкусовите характеристики на храните, ванилията от незапомнени времена е използвана и като лечебна билка, прилагана срещу различни видове оплаквания. Днес тя е по-известна като подправка за сладки и тестени изделия, която придава един неописуем и запомнящ се аромат. Освен в кулинарията – ванилията се използва и от много билкари, обикновено при проблеми с храносмилателната система, както и за облекчаване на стомашни болки.
![](https://artportal.news/storage/2025/02/ground-vanilla.webp)
През осемнадесети век тя добива популярност в Европа като афродизиак, а през деветнадесети – американски медицински текстове описват есенцията като средство, „действащо на мозъка, увеличаващо мускулната енергия и стимулиращо сексуалното желание“.
В Мексико ацтеките са използвали ванилията като
лекарствено средство, предписвано за истерия и депресия,
както и за други видове психически и физически затруднения. Освен това – ванилията се оценява като антидепресант, противовъзпалително и средство с общ релаксиращ и успокояващ ефект върху мозъка и нервите при облекчаване на тревожност и гняв.
Днес, особено през последните две десетилетия, ванилията е обект на много научни изследвания. Нейните семена съдържат над двеста фитонутриенти – растителни биоактивни съединения, които имат сериозен лечебен потенциал при третирането на различни заболявания. Най-изследваната основна съставка на ванилията – ванилинът, която има мек аромат, при различни опити е показала обнадеждаващи резултати при лекуването на заболявания като рак и сърповидноклетъчна анемия.
Дафинов лист
![](https://artportal.news/storage/2025/02/Bay-Leaves-.webp)
Дафиновият лист набира популярност още през древността, когато
дафиновото дръвче се е смятало за свещен дар,
поднесен директно от природата. В днешно време дафиновите листа се използват най-често като подправка към основни ястия и супи. Те съдържат редица полезни съставки като витамини – A1, B3, B6, C, фибри, калций, желязо, цинк, манган, етерично масло, захари, смоли и други. Главната съставка в дафиновия лист е цинеол – вещество, което действа благоприятно върху различни мускулни схващания и крампи.
Тази изключително приятна и ароматна подправка намалява коремните спазми и стомашните оплаквания, тъй като подобрява храносмилането и има антисептично и успокояващо действие върху нервната система.
![](https://artportal.news/storage/2025/02/Bay-Leaf-2.webp)
Дафиновият лист е полезен и за бъбреците, тъй като има диуретично действие, стимулира отделителната система и
предотвратява образуването на камъни в бъбреците.
Действа благоприятно и на сърдечно-съдовата система.
Дафиновият лист може да бъде изключително полезен за хора, страдащи от анемия, тъй като възбужда апетита. Той действа лечебно и при астма, особено при децата. Изсушена и приготвена на отвара – билката може да облекчи симптомите и да повлияе положително върху състоянието на болния.
Фитохимикалите, открити в дафиновия лист, подобряват функцията на инсулиновите рецептори. Това го прави подходящ при диабет и завишени нива на кръвната захар. Притежава и антипиретични свойства и може да се използва срещу висока температура.