22 Jan 2025

В очакване на празника на словото: Какви събития да посетим на 24 май?

  • 75
В очакване на празника на словото: Какви събития да посетим на 24 май?
© БГНЕС
Шрифт:
Принтирай

Броени дни ни делят от 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Този ден не е просто поредният в календара. Той е едно пъстро и празнично напомняне, че именно в думите се крие ключът към това да разберем самите себе си, но и света около нас. Излезте на централните улици в своя град, опознайте хората от шествията, отпразнувайте заедно красотата на българския език. Ето къде и как можете да го направите.

София

На 24 май в 10:30 часа ще започне общоградско празнично шествие от площада пред Националния археологическия музей. Предвидено е то да стигне до Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий”, където пред паметника на светите братя  от 11:00 ч. стартира тържествена церемония.

Вечерта в Театър „Българска армия” пък ще се състои церемонията по връчване на наградите „Аскеер“ за принос към театралното изкуство. Кои са тазгодишните номинирани – научете ТУК.

„Да поЧетем”

Читалня на открито, ретро трамвай с детски приказки, aудиокниги, срещи с любими автори и интерактивно 3D мапинг шоу на фасадата на Столична библиотека са само част от активностите в програмата на мултижанровия фестивал „Да поЧетем”. Той ще се проведе на 24 май на площад „Славейков” с подкрепата на Столичната община.

Юбилейната тема на фестивала е „Голямата читалня” и

трансформира площада в място за четене на открито, размяна на книги и учебници,

срещи с любими автори, слушане не аудиокниги и различни начини да празнуваме българската литература, писменост и слово.

От 11;00 ч. до 18:00 часа посетителите могат да донесат и разменят свои книги и учебници в специално обособен кът пред Столична библиотека, както и да се сдобият с ново произведение от известни български издателства. Посетителите, които нямат

читателска карта, ще могат да получат такава безплатно

на изнесено гише.

За най-малките читатели ще има творческа зона с образователни игри за буквите и символите на София от #soSofia. Заедно с Visit Sofia организаторите готвят и друга атракция за децата – безплатна разходка с ретро трамвай на приказкитe.

От 16:00 часа фестивалът „Да поЧетем” предлага богата програма от срещи с любими български автори и други емоционални изненади. Сред тях са Мила Попнеделева-Генова, Иван Ланджев, Мария Пеева-Мама Нинджа, Васил Попов, Ралица Найденова и Михаил Стоянов.

Любимите книги ще оживеят на фасадата на Столична библиотека с тематичен интерактивен 3D мапинг от 21:00 часа.

Галерия на открито – изложба „Българските буквари”

От 23 май до 5 юни в Галерията на открито в Градската градина е представена изложбата „Българските буквари”, посветена на 1170 години от създаването на азбуката ни. Експозицията проследява развитието на букварите от епохата на Възраждането до края на XX век.

Различните издания на букварите позволяват да се проследи постепенната промяна от религиозно към светско образование, променящите се ценности и възприятия за света. Те са ярка илюстрация на развитието на педагогическите подходи както към процеса на изучаване на азбуката, така и към възпитателните методи и съответните изисквания спрямо учениците.

читАлнЯта

За поредна година по повод 24 май от читАлнЯта предизвикват всички любители на литературата да подкрепят българските библиотеки.

Целта за тази година е

да се съберат 2025 нови книги до края на юни.

Те ще бъдат дарени на читалищни, училищни, общински и регионални библиотеки в цялата страна.

Как да се включите? – Дарете свое любимо произведение. Търсят се нови детски книги – приказки, енциклопедии, комикси, романи, съвременна българска литература, както и художествени творби, издадени в последните 10 години.

Избраните книги можете да дарите в читАлнЯта в Градската градина всеки ден от 10:00 до 20:00 ч., включително събота, неделя и на самия 24 май.

Творческа работилница за 24 май

Арт работилница „Творчо” кани малките да рисуват букви, играят игри и печелят награди. Събитието е подходящо за деца на възраст от 6 до 12 г. То ще се проведе на ул. „Калиакра” 19 (зад НДК). За участие се изисква предварително записване.

Книга за книга

Споделете вашите любими заглавия с непознати и вземете нови книги у дома. Това можете да направите на емблематичния площад „Славейков” в центъра на София.

Пловдив

Снимка: artsofia.bg

В 10:45 часа е започва тържествено шествие, което ще се движи в посока към площад „Централен“. Ще го съпровожда празнична програма с много настроение. Пред бившата сграда на БНБ концерт ще изнесе  Фанфарен оркестър при СУ „Св. Паисий Хилендарски“ с диригент Иван Даярски. На площад „Римски стадион“ ще свири Представителен духов оркестър на ВВС с диригент майор Михаил Младенов и помощник-диригент капитан Димитър Христов. На стълбите на „Каменица“ ще се състои и тържествен празничен концерт с участието на хоровете на Пловдив. Последният музикален поздрав е на откритата сцена на площад „Стефан Стамболов“, пише Plovdiv24.

За втора поредна година в 12:00 часа в Заседателната зала на община Пловдив ще се състои и официалната церемония по

връчване на отличието „Почетните значки на град Пловдив“

на 19 млади пловдивски творци.

Празничният ден ще завърши със съвместен концерт на Гвардейски представителен духов оркестър към Националната гвардейска част с главен диригент на Българската армия подполковник Ради Радев и Фолклорен ансамбъл „Тракия“ с главен художествен ръководител и хореограф проф. д-р Даниела Дженева.

Варна

Шествие ще има и във Варна. То ще започне в 10:00 ч. от площад „Св. Св. Кирил и Методий”. В празничната програма преди началото му ще се включат над 800 деца от варненски училища, музикални и танцови формации с изпълнения на обединения детски хор и мащабна и зрелищна фолклорна композиция. По традиция то ще бъде поведено по булевард „Мария Луиза” от духовия оркестър на НУИ „Добри Христов”. В навечерието на празника ще бъдат връчени и годишните награди „Варна”.

Бургас

Снимка (илюстративна): БГНЕС

Рекорден брой участници ще се включат тази година в най-мащабното шествие за 24 май в Бургас, съобщиха от общината в морския град. 16 500 деца, ученици, студенти, духовници и културни дейци ще шестват от 10:30 часа по ул. „Александровска“, „Богориди“ и терасата в Морската градина в чест на светите братя Кирил и Методий и тяхното дело.

Икона и портрет с ликовете им  ще водят парада. Тази година културните институти и читалищата в Бургас ще се включат масово в празника, с което ще засвидетелстват още веднъж

кандидатурата на града за културна столица на Европа през 2032 г.

В Дружество на художниците в Бургас на улица „Александровска“ № 22 от 12:00 часа ще бъде открита традиционната изложба, озаглавена „24 май“. По време на нея ще бъде връчена наградата „Млад художник на годината“.

Велико Търново

Снимка: Даниел Йорданов,  „Янтра днес“

В сутрешните часове от площад „Велчова завера“ ще потегли традиционното общоградско шествие за Деня на буквите, в което ще се включат деца, ученици, млади хора, семейства, студенти, преподаватели, библиотечни, читалищни и музейни дейци, творци. Пред сградата на общината ще бъде връчена Общинската награда „24 май“ на изявен зрелостник, а на откритата сцена ще започне концерт с деца на Велико Търново.

Близо 800 абитуриенти традиционно ще дефилират по 200-метров червен килим в центъра на града на 24 и 25 май. Тогава ще бъдат връчени ленти на пълните отличници, а всеки абитуриент ще получи и специално послание.

 

В очакване на празника на словото: Какви събития да посетим на 24 май?
Предишна В очакване на празника на словото: Какви събития да посетим на 24 май?
В очакване на празника на словото: Какви събития да посетим на 24 май?
Следваща В очакване на празника на словото: Какви събития да посетим на 24 май?