27 Jan 2025
Търсене
  • Начало
  • Култура
    • Кино
    • Театър
    • Музика
    • Книги
    • Опера и балет
    • Палитра
    • Мистерии
  • Лайфстайл
    • Бъди там днес
    • В тренда
    • Знаете ли, че...
    • Лукс
  • Интервюта
    • Интервюта
    • Лице на фокус
    • Блиц интервю
    • Ревю
  • Бизнес
    • Технологии
  • Здраве & Красота
    • Грижа за кожата
    • Коса и грим
    • За тялото
    • Операция ВКУСНО
    • Супер мама
    • Мода
  • Пътувания
    • Съвети
    • Идеи за уикенда
    • Фестивали
  • Зодиак
Интервюта

Ангел Дюлгеров: Мога да използвам AI, да създам нещо по-добро, но той не може да създаде нещо по-добро от мен

Мария Матева от Мария Матева
27.07.2025
  • 54
Ангел Дюлгеров: Мога да използвам AI, да създам нещо по-добро, но той не може да създаде нещо по-добро от мен
© Eli Deli
Сподели:
Шрифт:
Принтирай
  • В България липсват музикалните продуценти
  • Имаме нужда от по-разнообразно медийно присъствие на българската музика
  • Чувствам се благословен, че имам възможност да работя с хора като Лили Иванова и Любо Киров

Снимка: Иван Ерменков

Вярвате ли, че всичко е възможно? Хора като Ангел Дюлгеров ми напомнят, че няма нещо, което човек не може да постигне, ако му се отдаде напълно, ако е трудолюбив, всеотдаен и съвестен.

Той е от музикантите, които имат история – от „кръчмите“ до най-големите сцени в страната. Отнема време да изброим всички неща, които е той… Музикален продуцент, композитор, текстописец, китарист, аранжор, дясната ръка на изпълнители като Любо Киров и Лили Иванова и музикален директор на бенда ѝ. Казва, че с тях се работи лесно, когато човек е професионалист и си върши работата.

Вероятно сте чували негова музика или текстове, защото през последните 15 години той работи и с Васко Василев, Орлин Павлов, Михаела Маринова и други. 

Преди да стигне дотам обаче творческия му път започва от съвсем малък. Макар, че днес публиката го познава най-вече като брилянтен китарист,

Ангел започва да свири на пиано на четири години,

след което влиза в музикалното училище в родния си Пловдив с цигулка. Впоследствие обаче любовта му към китарата надделява (имайки предвид, че и баща му е любител китарист).

Свирил е с много банди като Free Style, „Габана“, Bobo and the Gang и Tube Hedzzz.

Снимка: Личен архив

И това не е всичко – през 2021 г. най-после идва моментът да издаде първия си самостоятелен албум „Муза“. През 2024 г. се появява и проектът „Самсара“, за чието име отново му подсказва баща му – в източните религии означава „кръговрат“.

Може би защото признава, че е слушал всякаква музика, затова и неговото лично творчество е разнообразно като музикална палитра.

Част от песните си посвещава на социална тематика и често пее за смисъла и свободата.

Ако оставим настрана професионалното обаче трябва да отбележим колко важно за Ангел е семейството. Той е съпруг и горд баща на две деца – усещане, които той споделя, че не може да сравни с никое друго. 

Любопитен факт, с който той не парадира е това, че Невена Коканова е негова кръстница. Тя и съпругът ѝ – режисьорът Любомир Шарланджиев, са кумове на родителите му и Ангел ни разказва свой спомен с нея. С родителите си гледат нейно представление, когато той е в 5-6 клас. Актрисата обаче не го е виждала от години и щом той се качва на сцената, за да ѝ поднесе букет, тя го сбърква с момиче, тъй като, както ни разказва Ангел, до 12 клас е носил много дълга коса. Едва впоследствие,  виждайки го с родителите му, тя го познава. 

Какво още ни сподели Ангел Дюлгеров за изкуството, прегарянето в професията, професионализма, работата си с големи имена в бранша и може ли изкуственият интелект да прави добра музика  – продължавайте да четете.

Снимка: Eli Deli
– За хората от музикалните среди ти нямаш нужда от представяне. Публиката те познава основно като китаристът до Лили Иванова, Любо Киров, но ако след 100 години в учебниците по музика пише за Ангел Дюлгеров, какво би искал да пише там? Кой е Ангел Дюлгеров?

– През годините успях в доста широк мащаб да разгърна потенциала си като китарист и като музикален продуцент. Мисля, че музикален продуцент е това, което олицетворява моята работа, освен като музикант и човек, който записва музика, свири на китара и композира, съответно и като човек, който застава зад други артисти и успява да разбере от какво имат нужда, да насочи идеите им в правилна посока. 

Мисля, че в годините, в които израствам като професионалист

в България много липсват музикалните продуценти.

Понеже съм бил член на много групи през годините, опитвали сме се да правим какви ли не неща – да записваме музика, да издаваме албуми, да правим концерти и винаги всеки е бил всичко. Аз съм си бил пиар, озвучител, композитор, текстописец, продуцент. Налага се ти да свършиш всичко. Затова за мен е интересно да застана зад един артист и да свърша работата на музикален продуцент.

– След като познаваш музикалната индустрията отвътре – какво не ти харесва?

– Мисля, че има нужда от повече подкрепа за различни стилове артисти. Имаме нужда от по-разнообразно медийно присъствие на българската музика. Много уважавам БГ Радио, защото пуска само българска музика и подкрепя много български артисти, но според мен има нужда от по-ъндърграунд медия. Както беше телевизия ММ. В момента няколко сериозни продуценти са обсебили пространството и натискат за своите артисти и музикалните редактори не обръщат внимание на хора, които са много интересни и със сигурност публиката ще ги хареса. Има разминаване някъде по трасето, които ще се радвам да наваксаме.

Снимка: Личен архив

– Връщайки те назад – започваш музикалния си път от много малък. А извън музиката – какво дете беше?

– Бях абсолютно нормално дете на 90-те години, които бяха много дивашка история. Израснах пред блока, зад блока, с обиколки по цял ден в квартала с приятели. Аз съм 82-ри набор и годините, в които съм бил дете и тийнейджър са били много живи. Всички години си имат своите плюсове и минуси, разбира се. Но определено бях дете с голяма компания и много забавления. Съответно бях и малко ограничен заради музикалното си развитие. Защото един музикант трябва да свири по няколко часа на ден, а аз съм завършил с цигулка. 13 години съм свирил, което е доста сериозно обричане.

– Когато те питат как се стига до мястото, където си в момента, ти отговаряш – с много работа. Какви предизвикателства се е налагало да преодоляваш по пътя? Жертви, които се с времето си си казвал, че са си стрували?

– Аз съм работохолик, това ми е проблемът. Дълги години съм слагал това на първо място, разбира се, заедно със семейството. Много е опасно, когато много обичаш, това, което работиш, защото не си почиваш.

Хората понякога имат чувството, че ние музикантите просто „дрънкаме“ – нямат представа колко са заблудени.

Фактът, че аз много обичам това, което правя ми играе лоша шега, забравям да си почивам, преработвам се и прегарям и това носи със себе си все повече болежки, така да ги нарека. 

Снимка: Eli Deli

– Четох как споделяш, че когато прегориш се затворяш вкъщи за ден-два, нищо не правиш, гледаш класически филми и после започваш пак. Това ли е рецептата ти за справяне с бърнаута, който сякаш е съвременната болест? Не е ли по-добре изобщо да не стигаме до там, а не да мислим лекарства?

– Със сигурност е добре да не стигаме до там и истината, както във всяко нещо в живота е в баланса, в златната среда, която цял живот се опитваме да намерим. Златната среда за това колко да пием, колко рязко да живеем и да се впускаме в разни неща и кога трябва да спрем. Мисля, че това е животът – постоянно да се опитваме да намерим правилния баланс.

– Възможно ли е?

– Мисля, че да. Вярвам, че е възможно, защото, ако не вярвах, че е възможно щях да бъда много отчаян във всеки един момент, в който се чувствам прегорял. Докато това може би е нещо, което те кара да вървиш напред като личност и самосъзнание, да се справяш с грешки, които си допускал и да не ги повтаряш. 

Снимка: Личен архив

– Почти винаги, когато на концерт Любо Киров те представя те нарича „Едно добро момче“. Какви качества трябва да притежава някой, за да стане добро момче в българската музика?

– Мисля, че не е много сложно да бъдеш добър човек, да се отнасяш добре с хората. Просто трябва да си нормален човек, да си възпитан, да си израснал с културни наслагвания в нормално семейство. За съжаление около нас виждаме, че не всички хора са такива. А не е много трудно да бъдем добри. Мисля, че и ти трябва да бъдеш едно добро момиче, не само аз да бъда едно добро момче,

всеки да бъде добър с другия.

От там нататък, когато имаш добро отношение към себе си и към това, което искаш да постигнеш, се превръщаш в човек, който е добър в това, което прави. Може би това олицетворява това да си „едно добро момче“ – че се справям добре с това, което правим заедно с Любо. С него сме вече може би 15 години по сцените и бих казал, че това време сме станали и много близки приятели. Не само в професионален план, но и в личен сме преживяли много. 

Снимка: Личен архив

– Да излизаш на огромни сцени и с него и с Лили и да постигаш много, но скрит зад творчеството на конкретните изпълнители, достатъчно ли е на един артист? Има ли го чувството, че оставаш в сянка? Има ли момент, в който искаш да изпъкнеш? 

– Със сигурност на мен не ми е достатъчно и фактите говорят – ако ми беше достатъчно щях да се занимавам само с продуциране и с работа с други артисти. Но имам нужда да създавам своя музика. Всеки момент, в който имам време създавам музика, зад себе си имам доста издадени неща – който има интерес може да разбере. Освен с артисти съм работил с интересни банди през годините, издавали сме албуми. Мисля, че това показва, че да бъда просто „sideman“ до някого не ми е достатъчно.

Снимка: Личен архив

– Споменавайки авторската ти музика – страхотна е, поздравления. Когато създаваш парчетата, които в последствие се превръщат в „Сетива“ – първия ти самостоятелен проект, първо се колебаеш дали да не ги предложиш на някой от изпълнителите, с които работиш. В този ред на мисли има ли разлика в това да напишеш песен за себе си и за някой друг артист?

– Случва се да тръгна да пиша парче за някой друг, но в последствие да остане по-скоро за мен. Също така се е случвало да правя нещо за себе си, но в следващия момент да си кажа: „Това ще бъде много яко, ако еди кой си го изпее“. Така че много зависи от работния процес и това, което се получава като звучене.

– В този ред на мисли, последната песен на Орлин Горанов е по твои текст и музика. Как се стигна до тази колаборация?

Новият сингъл на Орлин Горанов ни вдъхновява да покажем любовта си един към друг

Новият сингъл на Орлин Горанов ни вдъхновява да покажем любовта си един към друг

18 юли | 14:50
0 коментара
79

– Аз съм много близък с хората, които продуцират това парче – „Смайлс Мюзик“ – Иво Казасов и Мария (Казасова – бел.р.), с които сме съседи по каравани. Те започнаха да продуцират това парче с Радо Казасов и Денис Попстоев. Те двамата написаха инструментала на парчето и се свързаха с мен, защото имаха затруднения с писането на текста и вокалната линия. И аз всъщност измислих мелодията и текста на песента. Много се зарадвах като ми се обадиха, защото рядко пиша текстове за други хора – правя го, но не толкова често.

А да ме потърсят за Орлин Горанов беше сериозно предизвикателство.

Много се радвам, че резултатът се получи успешен и, най-вече, че той го харесва. Според мен стана жестоко парче и ако се върнем в първата част на разговора ни – според мен медиите трябва да се спукат да го въртят. Ако едно такова парче не се завърти по медиите, това означава, че музикалните редактори нищо не разбират от музика и мястото им не е там.

Снимка: Личен архив

– Като заговорихме за хора, с които работиш, няма как да не те попитам и за Лили Иванова. Ти си един от малкото хора в страната, които имат привилегията да работят с нея. Помниш ли първата ви среща?

– Първата ни среща беше на репетиции за първия концерт в Арена Армеец през 2012 г., когато бях поканен да свиря в бенда на Живко Петров. Той събра музиканти, които да изсвирят нейните песни в по-различни аранжименти. И на репетицията я видях за първи път.

Бях силно впечатлен от присъствието ѝ като личност, като глас,

като отношение, енергията, която донеса в залата беше осезаема. 

Със сигурност се чувствам благословен, че имам възможност да работя с такива хора като Лили Иванова и Любо Киров. Изключително силни личности, от които можеш да научиш страшно много.

– Списъкът с големите артисти, с които си работил далеч не се изчерпва с тях. Ти си бил на една сцена и с Тодор Колев. Как се случи това?

– Да, в последните концерти на Тодор Колев, когато успяхме да го върнем на сцената. Тогава Мартин Михайлов от „Строежа“ заедно с Гери Турийска успяха да го вдъхновят да спъти пак на сцена. И тогава събрахме много яка банда – музиканти и приятели, и беше много приятно преживяване. Докоснах се и до Тодор Колев, който беше на края на житейския си път, но пак това са хора, които носят много силна енергия. В момента в който ги видиш до себе си и, когато започват да творят се усеща смазваща енергия. 

– Извън музиката, ти имаш прекрасно семейство и две деца. Малкият ти син вече свири умело на барабани. Какво мислиш за това дали родителите трябва от малки да насочват децата си към дадено занимание? Дали това е насърчаване на талант…

 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Angel Dyulgerov (@dyulgerovangel)

– Или е комплект да предадеш нещо свое на него… По принцип не искам да натискам децата си да стават каквито и да било, искам да им дам свобода да изберат своето развитие. Разбира се, имам голямо желание и ще съм много щастлив, ако някой от тях тръгне да се занимава с музика. При по-големия не съм видял да има привличане към музиката. Да, слуша музика, ритмичен е, но музиката не го привлича по някакъв естетичен начин. Докато по-малкият го привлича много. От малък започна да тропа, запали се страшно много да свири, понеже имам студио и барабани. Без да съм му казвал сам хваща палките и ги държи все едно е барабанист. Това ме накара да го насърча да свирим заедно. Щом детето има мерак и талант аз мога ли да му кажа: „Не, ти няма да правиш това, което аз правя“. Не трябва да става другата крайност. Опитвам се да го насърчавам. Записахме го за кратко на уроци по барабани, но понеже още е мъничък, нещата не станаха – когато се опитаха да го накарат да направи нещо, на него вече не му е интересно. Затова го спрях, но пък в момента той сам казва, че иска да учи в музикалното училище и да бъде барабанист, без аз да го карам.

Но децата трябва да получат свободата да се развият без тежестта на родителите си.

Родителят трябва да ги подкрепя и да им помага с каквото може, когато види, че имат талант. 

– Казваш, че човек не се ражда завършен композитор и провалът по пътя е много важен – кой е провалът, който те е направил по-добър?

– Мисля, че понякога експериментирам повече със своите идеи и те не че са били провал, но не съм бил толкова уверен в тяхната успеваемост и съм се учил от това какво се случва с тях в движение. Мисля, че от моите неща съм се учил най-много като проба грешка. Там съм и най-смел, мога да си го позволя. Ако се проваля, ще се проваля аз, а няма да проваля някой друг. Понякога се впускам в някоя идея и вярвам в нея, а после, погледнато отстрани – да, супер е станало, но човек трябва да е стъпил на земята и малко по-трезво да гледа на идеите си. Да преброиш до три и да поемеш въздух преди да предприемеш нещо. 

Снимка: Личен архив

– В музиката, която правиш, солата ти са емблематични – импровизираш ли соло на сцената или винаги всичко е добре изрепетирано?

– Импровизирам много. Солото е такова, когато човек импровизира, но в поп и рок музиката има сола, които са много емблематични, в които има вокална линия, като припев. Все едно един певец да излезе и вместо да си изпее припева както всички хора знаят и очакват да го чуят, той да почне да импровизира и да изпее нещо съвсем различно. Това ще бъде доста странно за публиката. Съответно

има сола, които са измислени да бъдат изсвирени като мелодия,

която хората очакват да запеят, знаят я и искат да я чуят. Но пък има сола, които са изцяло импровизационни и един музикант може да се развихри там. За мен е важно да ги спазвам тези неща. 

Аз съм огромен фен на Pink Floyd и Дейвид Гилмор. Почти всички негови сола са много емблематични и той ги свири 80% същите на живо, защото знае, че хората отиват, за да ги чуят. Оставя си и едни 20%, в които всеки път свири нещо различно. Така че много зависи. 

– Освен всичко, ти от години си в бенда на „Гласът на България“, продуцираш млади артисти. Как всъщност разпознаваш таланта?

– А ти как разпознаваш, че едно парче е готино?

– Субективно е…

– Така е, но все пак трябва да те докосне, да ти стане интересно, нещо да ти направи впечатление, да те жегне – дали ще е във външния вид, или гласа, произношението, блендата, характера. Субективни фактори са. При всеки артист е наслагване от качества, които карат човека да изпъкне.

Снимка: Иван Ерменков

– Тази година пусна EP „Друго ниво“ – сега върху какво работиш?

– Готов съм да издам първи си микстейп, който от известно време се каня да направя, защото съм събрал парчета, които са малко

по-инструментални, с нео соул, хип-хоп, електронно звучене и не само.

Трябва да се чуят, интересни са. В момента правя проучване как да ги издам. Това е като нов албум, наричам го микстейп, защото това са парчета, които са с дължина между минута и половина и две минути и половина, по-кратки неща. По-специфично е като продукция, не е точно албум, не е точно EP. Вътре има няколко парчета, в които пея за кратко, но като цяло е по-китарно. Надявам се съвсем скоро да го пусна. 

Паралелно с това се опитвам да завърша второто EP, което искам да издам тази година, което ще бъде продължение на първото, към проекта „Самсара“. То ще бъде с четири или пет парчета, засега имам три, които са в по-готово състояние. А идеята ми е двете EP-та на края на годината да ги издам в един винил, защото като съдържание ще бъдат като един албум. Предните ми два албума излязоха на винил, а дискове съм се отказал да правя, защото мисля, че на хората им е все по-трудно да намерят къде да ги слушат, аз лично нямам къде. Излизат разбира се и в дигиталните платформи, което е новият начин за слушане на музика и няма кой да го отрече. Същото е и с присъствието на изкуствен интелект и как започва да взима все по-голяма част от ежедневието ни. 

Снимка: Eli Deli

– Какво мислиш за навлизането му в музиката?

– Аз не се плаша от това, защото с музикалното си образование и с натрупванията, които имам заради работата, която съм свършил дотук, мисля че

аз мога да използвам изкуствения интелект, да създам нещо по-добро, но той не може да създаде нещо по-добро от мен.

Но той може да създаде нещо много по-добро от хората, които си мислят, че са си свършили работата, но не са. В един момент това може би ще е една естествена пресявка на пазара, защото ще е трудно да надскочиш изкуствения интелект. А човек, който може да го направи няма защо да се притеснява. Трябва да имаш достатъчно професионални изразни средства, за да можеш да се изкажеш на ниво, над изкуствения интелект. 

Въпреки че, ако говорим за административни, технически и строго научни сфери, според мен изкуственият интелект ще унищожи цели сфери от човешкия труд, но в сферата на изкуството все още е доста разпознаваем. Когато ми пуснат нещо от изкуствен интелект, то просто си личи.

– А за какво мечтаеш?

– Оо, за по-добър свят. Не, всъщност мечтая за здраве за семейството ми, защото не съм мързелив, не съм престъпник, който да се притеснява от бъдещето. Мисля, че държа бъдещето в ръцете си и се моля само за здраве.

Тагове :
Ангел Дюлгеров китарист продуцент БГ музика Лили Иванова Любо Киров
Ангел Дюлгеров: Мога да използвам AI, да създам нещо по-добро, но той не може да създаде нещо по-добро от мен
Предишна Игрален филм за Койота и Бързоходеца тръгва по кината през 2026г.
Автор: Мария Матева

Мария Матева е възпитаник на Национална Априловска гимназия и Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет. Семейството, слънчевите лъчи, изкуството и жълтият цвят са едно от най-любимите ѝ неща на земята. Обича да се среща с вдъхновяващи хора и да разказва историите им, да докосва души със силата на думите и да намира красотата във всяко нещо.

Виж профил
Още от Кино
Кино

Богдана Карадочева: Елегантността както в живота, така и в музиката, вече я няма

20.07.2025
Кино

Проф. Атанас Атанасов: На сцената съм способен на всичко онова, от което бягам в живота си

13.07.2025
Кино

Валерия Войкова - VALL: Музиката върви ръка за ръка с история, болка и емоция

06.07.2025
Кино

Георги Бърдаров: Определям се не като писател, а като разказвач на истории

29.06.2025
Follow Us
Likes 2640 Followers 1456 Followers 1456 Followers 1456
  • Най-четени
Трендът ,,бавна мода‘‘: Защо е популярно да си купуваме по-малко, но по-качествени дрехи?

Трендът ,,бавна мода‘‘: Защо е популярно да си купуваме по-малко, но по-качествени дрехи?

  • 16.06.2025
  • 14504
Мебели, които преобразяват малки пространства

Мебели, които преобразяват малки пространства

  • 02.07.2025
  • 12877
От дневна в спалня: Магията на мултифункционалния диван

От дневна в спалня: Магията на мултифункционалния диван

  • 22.06.2025
  • 8722
Цветови комбинации, които работят добре за различни стилове мебели

Цветови комбинации, които работят добре за различни стилове мебели

  • 01.05.2025
  • 6073
ТОП 5 книги, които Илън Мъск препоръчва да прочетете

ТОП 5 книги, които Илън Мъск препоръчва да прочетете

  • 15.11.2024
  • 5806
Как да изберем най-подходящия за нас стил на обзавеждане?

Как да изберем най-подходящия за нас стил на обзавеждане?

  • 21.04.2025
  • 5738
ArtPorta.news

В нашия пътеводител за съвременно изкуство и култура ще откриеш широк спектър от четива за душата – от ексклузивни интервюта и новини, през видео съдържание за свободното време, до темите-пулс на деня!

Категории
Информация
  • Общи условия
  • Релама
  • Политика за бисквитките
  • Контакти
Абонамент

Искате да бъдете уведомени, когато стартираме нов шаблон или актуализация. Просто се регистрирайте и ние ще ви изпратим известие по имейл.

Всички права запазени © 7Арт АД