16 Jan 2025

Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор (Видео)

  • 25
Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор  (Видео)
Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор  (Видео)
Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор  (Видео) Ensemble members John Malkovich and Yasen Peyankov in "Lost Land" by Stephen Jeffreys, directed by Terry Johnson. The production runs through June 5, 2005, in the Steppenwolf Downstairs Theatre. For tickets, call 312-335-1650. Credit Michael Brosilow
Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор  (Видео)
Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор  (Видео)
Шрифт:
Принтирай
Джон Малкович е изключително щедър и подкрепящ на сцена, казва най-успешният бг актьор в САЩ Ясен Пеянков
  • Брадли Купър лично ме покани в новия филм на Скорсезе и Спилбърг
  • Тръгнах за САЩ без никакви илюзии, бях се примирил, че може би никога повече няма да играя
  • Смятам се за успял, защото целта ми винаги е била да се издържам с това, което обичам да правя и най-много ме бива
Вече над три десетилетия едно неостаряващо момче от Варна е постоянно присъствие на „Бродуей“. Той е и основна част от трупата на Steppenwolf в Чикаго - легендарният театър, чиито съосновател е Джон Малкович. Ясен Пеянков  е сред най-успелите българи в Холивуд. Снима в култови сериали като Stranger Things  и Madam Secretary. Оглавява катедрата по театър в Илинойския университет. Въпреки това медийната популярност около името му на родна земя ескалира в последните дни покрай постановката „В самотата на памуковите полета“, с която Малкович гостува в Народния театър (16, 17 и 18 февруари). Кои са пиковите моменти в траекторията на изключителния живот на Ясен Пеянков? Чувства ли се успял в сбъдването на своята „американска мечта“, и какво е общото между него, Брадли Купър и Крикор Азарян? Artportal.news получи отговори от първо в лице. Вижте ги.     
- Г-н Пеянков, вие сте най-топлата връзка на Джон Малкович с България. Той е ваш колега и приятел. Режисирал ви е на сцената на Steppenwolf. В коя от тези три роли ви е най-близък?
- Като приятел. Запознах се с Джон преди 24 години на кастинг за пиеса, която той режисираше. Станахме близки доста по-късно, през 2005 г., когато си партнирахме на сцена за пръв път. Продължихме да поддържаме връзка и да се виждаме, когато можем. Много го ценя като вдъхновител в актьорството.
- Пътищата ви се пресичат на кастинг за спектакъл в Steppenwolf. Печелите го още с първия си етюд. Погълнат от присъствието ви на сцената, Малкович, без въобще да подсказва нагласата и настроението си, ви моли да изиграете и втори. Какво си спомняте като усещане от тази среща?
- Тогава Джон бе на върха на славата си. Имаше номинация за „Оскар“, а „Да бъдеш Джон Малкович“ тъкмо бе излязъл по кината. Стана така, че артистът, който играеше главната роля в пиесата на Джон, се отказа след 3 репетиции. По това време аз играех в Goodman, друг голям театър в Чикаго, а в Steppenwolf имах предистория от 3 представления като гостуващ артист. Моя колежка сподели, че търсят човек за ролята. Изчетох пиесата на един дъх и на следващия ден отидох на кастинга, за който споменахте. Джон бе доста замислен, а като изиграх втория откъс простичко попита: „Може ли да започнете утре?“. Направи ми голям комплимент, като ми каза: „Виж, моето момче, ти имаше ролята още с първия откъс, но толкова се забавлявах да те гледам, че трябваше да направиш и втория.“
- Един спектакъл прилича на рок концерт на група, и в нея обикновено има солов играч – звезда с огромно его, която се старае да засенчи останалите. Или най-малкото да завърти другите в орбитата си. Какъв партньор е Малкович на сцена?
- Много щедър, подкрепящ и лесен за работа. Цялата естетика на Steppenwolf е да е театър на ансамбъла. Театърът за мен е отборен спорт. Имаш отбор, който играе за една цел, и тя е да се направи спектакъл. Винаги сме имали ярки таланти, но никога не се е случвало нечие его да води репертоара на театъра. Тази концепция като че ли остана отживелица на европейския театър. Големият български артист Стефан Гецов имаше лаф точно по темата: „Аз съм тука в средата, а вие около мен гледайте да не се затулвате“! (смее се). Мисля, че оттогава театърът е прогресирал.
- В София „В самотата на памуковите полета“ се продаде за 30 минути. Коментирахте ли този успех с Джон Малкович?
- О, веднага му написах: „Браво, продаде три спектакъла за 30 минути на високи за българския стандарт цени!“. А той отговори „Значи София бие Атина, защото там билетите свършиха за 38 минути.“ (смее се).
- Да сте ключова фигура в програмата на един от най-големите театри в САЩ е само парченце от пъзела на изключителния ви живот. Един българин с невероятна история в Страната на неограничените възможности, където всеки втори сервитьор мечтае за Холивуд и конкуренцията е безмилостно жестока. Чувствате ли се успял?
- Амбицията ми никога не е била да спечеля „Оскар“, или да стана celebrity (б.а. знаменитост). Целта ми винаги е била да мога да се издържам с това, което обичам да правя и в което смятам, че най-много ме бива. В този смисъл - да, смятам се за успял. Изхранвам се от преподаване, режисура, актьорлък.
- Кое е по-важното, за да оцелееш в тази джунгла на суетата – постоянството, талантът, късметът? Или комбинацията от здрава работа и желязна психика?
- Хубав въпрос. Мисля, че е комбинация от всички тези неща. Моят професор Коко Азарян казваше „Талантът е 10 %, моето момче. Останалото е труд и изграждане на характер“. Винаги съм имал самочувствието, че това е нещо, което мога да правя добре. Исках да стана и футболист, но знаех, че акторството го владея по-добре. Освен това имах желязно обучение от Крикор Азарян, от Тодор Колев, който му беше асистент. Това са все уроци, които  ми дадоха възможността да направя лек трансфера си от българския в американския театър.
- Вашето приключение в САЩ днес изглежда почти романтично, но далеч не започва като приказка. Заминавате в края на 80-те, но не за да преследвате актьорска кариера, а за да рестартирате живота си. Казвате, че хващайки самолета към неясното бъдеще, сте се почувствал „изгонен“. Защо?
- През 1989-та се случи преломен процес. Минавахме от комунизъм към свободни пазари. По това време имаше много надежда и големи очаквания как ще се развият нещата от тук. През юни 1990-та бяха първите свободни избори в България от 45 години. Очакванията бяха, че СДС, демократичната сила, ще спечели. Но не, на власт отново дойдоха комунистите. И в този момент аз бях съкрушен. Мнозинството реши, че не иска промяна. Това много ме обиди. Промените станаха в Полша, в Чехия, в Унгария. А ние възложихме мандат на тая партия, която за 45 години ни докара до там, че през 90-та имахме ток за един час на ден, а тоалетната хартия изчезна от магазините. Комунистите, които държаха хазната, раздадоха парите на криминални групировки и те задушиха малкия и средния бизнес. Имах усещането, че този преход ще бъде безкраен. Бях обиден и огорчен, защото чувствах, че други хора избраха бъдещето ми вместо мен. Чувствах се изгонен, защото вече не принадлежах към това общество, което гласува против промяната.
 - С какво свързвате първите си месеци в САЩ? Как се издържахте, докато стъпите отново на сцена?
- Тръгнах без никакви илюзии. Бях се примирил с мисълта, че може никога повече да не играя. Работих какво ли не. Първо в една кетъринг компания. Готвех, миех и разнасях храната до различни бизнеси в центъра на Чикаго. Заплатата ми беше 4 долара на час. После започнах в една автомивка, бях и продавач в мебелен магазин. Година след пристигането ми в САЩ обаче започнах да играя в един малък алтернативен театър. После се запознах с английски актьор, също емигрирал в Чикаго, с който направихме свой независим театър. Започнахме да градим репертоар и наехме зала. Вечерта ходех на репетиции, а през деня работех. С партньора ми финансирахме това приключение със свои средства. Първата си заплата като артист в САЩ получих през 1997 г. Явих се на кастинг в Steppenwolf, взеха ме. Намерих и добра агенция за мениджмънт. В продължение на месец и половина през същата тази година играх с Уесли Снайпс и Мел Гибсън. Малки ролички, но беше вълнуващо. До 1999 г. вече бях в позиция да се издържам само от театър, телевизия и кино.
- Какво ви дава работата като преподавател в Илинойския университет?
- Контактът с младите артисти ми позволява да раста и да уча. Виждам в тях в себе си на годините, в които мой преподавател беше Коко Азарян. Когато играя и режисирам, ставам по-добър преподавател. Когато преподавам, аз ставам по-добър артист и режисьор.
- Имахте програма за обмен на студенти между България и САЩ. Какво се случи с нея?
- Това е много тъжна история, защото с Валентин Танев създадохме една прекрасна програма с помощта на Съюза на българските артисти. Доведохме американски студенти на два пъти, в София и в Балчик. За съжаление в нашия колеж се появи декан, който иска да разработи нови програми, ориентирани към по-космополитни столици като Берлин и Лондон. Това бе едно късогледство от негова страна, което нарани студентите.
- Да превключим на по-позитивна тема. Заснехте филм за Netflix, в който си партнирате с Брадли Купър, а продуценти са иконичните Стивън Спилбърг и Мартин Скорсезе. Разкажете повече за проекта.
- Това се случи през май миналата година. Агентката ми каза, че Брадли Купър иска да говори с мен. Не ме вика на втори кастинг. Просто иска разговор. Застанахме лице в лице на компютърния екран и взехме да осбъждаме ролите. Филмът се казва Maestro и е за живота на Ленърд Бърнстайн. Брадли е част от сценарния екип, главен актьор и режисьор. Героят ми е Косовицки, руски евреин, колоритна личност и диригент. В края на 30-те години попада в Америка, където много от класическите оркестри са били оглавявани от европейци. На Косовицки му дават оркестъра в Бостън и така се запознава с Бърнстайн. Става му нещо като духовен баща. Когато Косовицки умира, Бърнстайн сменя три полета и е до него в последните му мигове. Същата беше връзката ми с Коко Азарян. Аз загубих баща си млад. Той винаги искаше да стана артист, но никога не ме видя. Коко за мен беше духовен баща. И тази връзка на Косовицки с Бърнстайн ми беше абсолютно близка и позната. В края на разговора ми с Брадли Купър той каза „Много искам да бъдеш в моя филм!“. Кери Мълъган, играе Дейзи във „Великият Гетсби“, е екранната съпруга на Брадли.
- Какъв е той като партньор?
- Брадли прилича на Малкович. В него има огромно любопитство и човещина. Една особена щедрост и желание да помогне, да бъде екипен играч. Обича да работи на принципа на пълната импровизация. Вижте целия разговор във видеото. Фотокредит: Steppenwolf Theater Company, Личен архив Култовите роли на Джон Малкович в театъра и киното
Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор  (Видео)
Предишна Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор (Видео)
Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор  (Видео)
Следваща Ясен Пеянков: Когато преподавам съм по-добър актьор и режисьор (Видео)