Ценна картина от XVI век, открадната от музей в Италия преди 50 години, най-сетне ще бъде върната на законното си място, съобщава „Гардиън”. Произведението с Мадоната и младенеца се оказва в дома на британката Барбара де Дожа, която след години колебания и увещавания от адвокат най-сетне се съгласява доброволно да предаде творбата на Градския музей в Белуно, Италия.
Мадоната и младенеца са нарисувани от италианския художник Антонио Соларио, познат още като Ло Зингаро (Циганина). Работата влиза в музейната колекция на музея в Белуно през 1872 г., но век по-късно е била открадната. В следващите години
някои от заграбените произведения са намерени в Австрия,
но произведението на Соларио вече е било продадено, предаде „Площад Славейков”.
Настоящата собственичка години наред отказва да върне творбата, макар и тя да е вписана в списъка с най-издирваните произведения на „Интерпол“ и италианските карабинери. Жената твърди, че картината е законно нейно притежание, тъй като покойният ú съпруг я купува през 1973 г. от неназован източник. До развода на семейството произведението виси в дома им в Норфолк, Великобритания – имение, използвано навремето от Хенри VIII и наречено от него неговия „малък провинциален замък“.
Местонахождението на творбата е неизвестно до 2017 г., когато
Де Дожа прави опит да я предложи на местна аукционна къща.
Тогава картината е забелязана от човек, свързан с музея в Белуно. Така започва дългият процес по връщането на произведението.
Творбата е задържана от британската полиция, но се налага да бъде върната на Де Дожа през 2020 г. заради Covid ограниченията италианските им колеги не успяват да намерят необходимите документи, с които да докажат произхода на творбата. Междувременно със случая се заема адвокатът Кристофър Маринело, който увещава Де Дожа сама да върне произведението в Белуно. Той работи по случая про боно (без възнаграждение), тъй като приема казуса лично заради произхода на семейството си.
Де Дожа обаче държи на собствеността си и оспорва връщането с уточнение в британския закон, според което
човек, купил открадната стока, може да бъде зачетен като законния ù притежател,
ако в продължение на 6 години не се докаже връзка между кражбата и придобиването. Този аргумент обаче е безсмислен, вярва Маринело, който изтъква, че ако картината е в списъка на „Интерпол“ и карабинерите, това автоматично осуетява всеки опит за продажба, излагане в музей или дори придвижване.
Сега Де Дожа е преразгледала позицията си и се е съгласила да предаде картината без допълнителни условия. От застрахователната компания „Arte Generali“ са предложили безвъзмездно да покрият логистичните разходи, макар и да не са свързани със случая.