Безалкохолното пиво продължава да набира все по-голяма популярност както на европейско, така и на национално ниво. През миналата година всяка 15-а продадена бира в Европейския съюз (ЕС) е била безалкохолна. И въпреки че България все още е далеч от тези нива, продажбите на бира с 0% алкохол отбелязват ръст. Това показва традиционното лятно проучване на „Ипсос“, проведено по поръчка на Съюза на пивоварите в България (СПБ), съобщи Investor.
Изследването показва, че 22% от българите смятат безалкохолната бира за модерна напитка, а за 33% от дамите тя е подходящ избор. През първите шест месеца на тази година у нас са изпити над 3 млн. литра безалкохолно пиво. Тези тенденции се дължат най-вече на предпочитанията на активните хора, които търсят балансиран и здравословен начин на живот, посочват от Съюза на пивоварите в България.
Снимка: Pixabay
Честотата на консумация на бира у нас остава стабилна, въпреки лек спад на пазара в сравнение със същия период на 2024 г.
Според изследването 75% от българите пият бира поне веднъж месечно, а 57% - поне веднъж седмично.
На месечна база българите консумират кехлибареното питие 9 пъти. Най-лоялните почитатели на бирата, които консумират пиво поне 11 пъти месечно, са от възрастовите групи 30-39 и 40-49 години. 42% са убедени, че бирата е подходяща за тях напитка. На същото мнение са и 64% от активните консуматори на бира, които поне веднъж седмично употребяват пенливата напитка.
През първото полугодие пивоварите в България са осъществили иновативни проекти на стойност 32 млн. лева, а постъпленията от акцизи и ДДС в бюджета, генерирани от бирените компании, надхвърлят 64 млн. лв. В периода от юни до август – най-интензивният за сектора – у нас се произвеждат над 170 млн. литра бира, а реализираните продажби достигат 175 млн. литра.
Според актуални данни, всеки служител в индустрията през този сезон „произвежда“ средно по 888 литра дневно – близо 80 хил. литра за трите месеца.
Според проучването 61% от българите са чували или знаят за депозитната система, а 90% имат позитивна нагласа да връщат опаковките. 66% от всички анкетирани дори декларират силно одобрение и са мотивирани активно да участват в системата. При жените тази нагласа се споделя от 70% от респондентките, а при мъжете – от 63%. Най-висока подкрепа за депозитната система се отчита сред хората на възраст между 50 и 59 години. Най-добра осведоменост има сред жителите на големите градове с население над 100 хиляди души – 72%, докато в София тя достига 63% от населението.
В иновативните еко практики българските пивовари също отчитат значителен напредък. В сравнение с 2020 г. днес за производството на един литър бира разходът на електроенергия е намалял с 40 на сто, а на вода – с 300%. Общо въглеродните емисии на пивоварните компании в страната също бележат намаление от 30 на сто. През последните 5 години продължава устойчивата тенденция за намаляване на дела и на пластмасовите бутилки. Консуматорите все повече предпочитат бирата да не е в ПЕТ бутилки и техният пазарен дял вече е редуциран с 13% спрямо 2020 г.