Шрифт:
Принтирай
Австрийският художник символист Густав Климт е най-известен с безсмъртния разкош на такива знакови за модерното изкуство творби като инкрустираните със златни листове платна "Целувката", 1907-8 г., и "Портрет на Адел Блох-Бауер I", 1907 г. Но едно по-малко известно произведение стои на статива на художника, когато умира от пневмония в резултат на грип през февруари 1918 г. Това се случва месец след като е получил тежък инсулт, който го е оставил частично парализиран и неспособен да рисува. Произведението се превръща в най-ценната находка в изкуството, продавана някога на търг в Европа. Цената, на която бе продадена картината е 108,4 млн. долара. Радикално различен по текстура и тон от
по-известните му шедьоври от десетилетие по-рано,
изящно омагьосващата "Дама с ветрило" (Dame mit Fächer), 1917-18 г., изглежда изтръгната почти от друг свят. Тя показва накъде се е насочило въображението и изкуството на Климт, ако не е станал жертва на грипната пандемия. Чудесно преплитане на шарки и смесени ритми, "Дама с ветрило" улавя млада жена, потънала в мисли. Тя стои пред нас и се взира в далечината. Самоличността ѝ остава неизвестна. Това, че не е забелязала нахлуването ни в интимното пространство, което обитава, спалня или будоар, изглежда достатъчно ясно от нечуваното плъзгане на богато украсената ѝ роба по ръката и от несигурното хващане на пръстите ѝ за сгъваемото ветрило, което закрива гърдите.
"голям брой японски гравюри, покриващи стените",
и огромен гардероб, в който се съхранявала неговата прекрасна колекция от китайски и японски одежди. Богатата коприна на зелената и златна раирана роба на младата жена, порцелановият ѝ тен, зачервен с руж, кестенявите ѝ къдрици и въображаемото трептене на веещите се листа на ветрилото - всичко това образува един бунт, който се подсилва допълнително от хаоса зад нея. Фонът, който напомня за гладките измерения на японските дървени блокчета и рисувания китайски порцелан, би могъл да бъде както богато украсен тапет, така и нематериалната тъкан на въображението на мечтаещата млада жена. Тук плува мистичен феникс (или Fènghuáng, символ на изящество и добродетел в китайската митология) с приказни изумрудени пера, сякаш излязъл от мистерията на съзнанието ѝ. Срещу феникса, застанал в дясната част на платното, с гръдни пера от бляскав ултрамарин, стои дългокрак жерав. Той е емблема на мъдростта и безсмъртието, а наоколо нереалният въздух експлодира с ярки изблици на розови лотосови цветове, означаващи неизменността на красотата.