Съдебно жури в Сан Хосе, Калифорния, постанови, че технологичният гигант Google е нарушил правата на потребителите на Android смартфони, като е събирал данни от техните устройства без тяхното знание или съгласие. Присъдата задължава компанията да изплати над 314,6 милиона долара обезщетение на потребители в щата.
Делото е заведено още през 2019 г. от името на приблизително 14 милиона жители на Калифорния, засегнати от практиките на Google. Основното обвинение гласи, че
компанията е предавала и получавала данни от мобилни устройства
дори когато те не са били активно използвани. Съдебните заседатели определят това като "задължителна и неизбежна тежест", наложена върху потребителите в интерес на корпорацията.
Според жалбоподателите събраната информация е била използвана за търговски цели, включително целева реклама.
В официално изявление говорителят на Google Хосе Кастанеда обяви, че компанията ще обжалва решението, като подчерта, че то
"погрешно интерпретира" ключови функции на Android,
които според него са „от съществено значение за безопасността и надеждността“ на устройствата.
„Това съдебно решение може да навреди на потребителите, тъй като подценява технологии, които защитават техните устройства и подобряват работата им“, коментира още Кастанеда.
Паралелно с това решение, друга група потребители е завела отделен иск във федералния съд в Сан Хосе. Той е подаден от името на хора от другите 49 щата, които използват устройства с Android. Процесът по този случай е насрочен за април 2026 г. и може да доведе до още по-сериозни последици за компанията.