Преди точно 20 години на днешната дата, 30 март, под звуците на „Моя страна, моя България“, „Ако си дал“, „Само един живот “, „Арлекино“и още много негови хитове които звучаха непрекъснато от къщата му в столичния квартал „Княжево“, хиляди хора изпратиха човекът, чийто безграничен талант и харизма завинаги промени облика на българската популярна музика – Емил Димитров. Той бе на 64 години, когато напусна този свят, като в последните години от живота си страдаше от сериозни здравословни проблеми, предизвикани от прекаран мозъчен инсулт.
Снимка: BTV
Със своя изключителен композиторски талант и неповторим тембър, песните на Емил Димитров са запечатани в сърцата на поколения, не само в България, но и по света. Наричан от международната преса „Франк Синатра от Изтока“, той е най-продаваният български изпълнител, с 65 милиона продадени албума, от които над 40 милиона в СССР и Източна Европа, според престижното списание Billboard.
Закърмен с изкуство
Димитър Димитров-Мити, Анастасия Димитрова - Мадам Сизи, Емил Димитров (вляво) и Юлиан Димитров (вдясно) Снимка: Личен архив
Емил Димитров се ражда през 1940 г. в Плевен в семейство на илюзионисти. Баща му, Димитър Димитров, известен като Факира Мити, е вентрилок, а майка му, Анастасия Димитрова, е неговата асистентка с артистичното име Мадам Сизи, която имала ясновидски способности. „Аз ги наричах по име и ги чувствах като истински приятели, особено майка ми, с която бяхме много близки“, споделя той в документален филм на БНТ, посветен на живота му.
Придружавайки родителите си на всеки техен спектакъл, Емил Димитров постепенно се влюбва все повече в театъра и музиката. Започва да композира на акордеон, а по-късно и на пиано. Паралелно с това участва в училищни пиеси и създава макети на театрални сцени.
В крайна сметка той избира музиката и през 1960 г. е приет на първо място в специалност „Актьорско майсторство“ във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на Желчо Мандаджиев. По същото време го канят в оркестър „Мелоди“, където изпълнява своята авторска песен „Арлекино“, която печели първо място на Международния фестивал в Сопот, Полша, и
се утвърдва като първата българска песен с международно признание.
„Станах звезда за една нощ с тази песен. След нея театърът остана на заден план. Не можех да чакам. Исках веднага да бъда на сцената“, споделя Емил Димитров, като разказва пред БНТ, че е прекарал само една година в академията.
Петнайсет години по-късно руската поп певица и композиторка Алла Пугачова изпълнява песента на фестивала „Златният Орфей“, като това дава решаващ тласък на нейното международно признание. След това участие двамата изграждат дълготрайно приятелство, което продължава с години. „Днес ми казаха, че него го няма... Усетих, че неговата обвивка вече не е тук, но духът му – докато песента „Арлекино“ продължава да звучи, той ще бъде жив и безсмъртен“, споделя тя пред BTV, часове след новината за смъртта му.
,,Ако си дал, не си живял напразно…“
Снимка: BTV
Емил Димитров е първият български изпълнител, който успешно въвежда фолклорни мотиви в популярната музика, като ярки примери за това са песните му „На брега на тихата Марица“ и „Старите огнища“. Освен това, той е новатор и в областта на музикалните аранжименти, като първи в България интегрира хардрок елементи в поп музиката с албума си „Танцувайте с Емил“.
През 1971 г. Емил Димитров става първият българин, приет в Съюза на френските композитори. Неговите участия във Франция му позволяват да изгради ценни приятелства с големи изпълнители като Шарл Азнавур и Далида. Песента му „Моя страна“ е записана на френски, немски, италиански и испански, като под името „Моника“ тя завоюва международна популярност. Дълги години Емил Димитров споделя сцена с легенди като Джани Моранди, Рики и Повери, Йосиф Кобзон. „В най-висшите кръгове той влизаше с лекота и общуваше с великите имена, без да се възгордява“, споделя Христо Куртев, президент на Международната академия на изкуствата в Париж.
„Той постигна всичко сам, без никаква помощ от никого. Стана звезда единствено благодарение на своя талант и новаторство“, споделя първата му съпруга, актрисата и певица Грета Ганчева. През целия си живот Емил Димитров издава близо 30 албума, а в Русия са продадени 55 милиона копия, но въпреки това
Съюзът на българските композитори никога не го е приел заради липсата на музикално образование.
„Всички негови песни бяха забранявани да се излъчват по българските радиостанции по време на комунизма, но когато имаше шанс да се чуят, всички го слушаха с нетърпение“, споделя пред БНТ Богдана Карадочева. Въпреки тези трудности, той избира да остане в България до края на живота си и пътува години наред из страната, като така става легенда. Днес неговите незабравими хитове „Моя страна“ и „Ако си дал“ заемат челните места в класацията на ТОП 500 най-велики български песни. „Ако беше се родил във Франция, щеше да има неописуем успех“, допълва Алла Пугачова.
Любовта във всичките ѝ измерения
Емил Димитров със съпругата си Мариета, малкия Емил и композиторът Васил Андреев Снимка: Личен архив
„Не помня връзките си, но помня личностите, които съм обичал“, споделя Емил Димитров в едно от своите интервюта за БНТ. „За мен любовта няма пол – тя е усещане за вечност“, допълва той. През годините, обкръжен от безброй почитатели, Емил води бурен и страстен любовен живот, но всичко се променя, когато започва дълга връзка със своя импресарио и текстописец Васил Андреев. През 60-те години, малко след премиерата на „Моя страна“, името на неговия близък приятел е замесено в секс скандал. В резултат на дебати по този случай, Емил успява да убеди Тодор Живков да промени закона за хомосексуалистите в България.
Под влиянието на близкия си приятел и съветник Васил Андреев, през годините Емил Димитров решава да опита да създаде семейство. Първата му съпруга е актрисата и певица Грета Ганчева. Въпреки че бракът им продължава кратко – само една година – двамата запазват близко приятелство, което продължава до края на живота на Емил. По-късно, в живота му се появява Мариета Гьошева, с която сключва брак два пъти. От тази връзка се ражда синът му – Емил Димитров-младши. „Майка ми беше като ангел пазител на баща ми“, казва той пред Impresario. „До всеки велик мъж има една жена, която е още по-велика, но тя остава в сянка. Без нея той нямаше да може да се справи.“