Търсене
Close this search box.

Часовникът на Страшния съд показа, че сме със секунда по-близо до апокалипсис

Снимка: The Bulletin of the Atomic Scientists

Часовникът на Страшния съд показа, че сме със секунда по-близо до апокалипсис

Снимка: The Bulletin of the Atomic Scientists
Сподели

Човечеството е с една секунда по-близо до унищожението на света, според Часовника на Страшния съд. Стрелката му, която две години подред стоеше на 90 секунди, сега показва, че до катастрофа от нечувани мащаби остават едва 89 секунди. Никога преди тя не е била премествана толкова близо до края, отбелязват от „Бюлетинът на атомните физици”. Всичко това обаче е само теория.

Организацията създава символичния часовник през 1947 г. Полунощ бележи предполагаемия момент на унищожение, отбелязва Си Ен Ен. Часовникът не измерва реалната опасност за съществуването на човечеството, но има за цел по-скоро

да породи дебат по теми като ядрена заплаха, климатични промени,

войните в Украйна и Газа… Може да минат няколко години преди да се наложи корекция в позицията на стрелката. Часовникът на Страшния съд има седем минути на циферблата си.

„Изместваме стрелката по-близо до полунощ, тъй като

не виждаме достатъчно позитивен напредък по световните предизвикателства,

пред които сме изправени. В това число влиза рискът от ядрени оръжия, климатичните промени, биологичните заплахи и напредъка на разрушителни технологии – казва Даниел Холц, председател на „Бюлетина“ и професор по физика, астрономия и астрофизика към Чикагския университет. – Държавите, които притежават ядрени оръжия, увеличават бройката на арсенала си, отдават му още по-голямо значение и инвестират стотици милиарди долари в оръжия, които могат да унищожат цивилизацията“.

Повод за притеснение е и напредъкът на т. нар. „разрушителни технологии“ като изкуствения интелект, биотехнологиите и космическите изследвания. Това са сфери, в които развитието драстично задминава регулациите, пише „Площад Славейков“.

„Всички тези опасности са значително изострени от потенциален мощен мултипликатор на заплахи. Разпространяването на дезинформация и

конспиративни теории, които влошават комуникационната екосистема

и все повече размиват границите между истината и лъжата“, допълва Холц.

„Бюлетинът на атомните физици“ е основан от група учени, работили по проекта „Манхатън“, кодовото име на американската програма за разработване на атомната бомба в годините на Втората световна война. Първоначално организацията е замислена, за да следи за ядрена заплаха по света. През 2007 г. учените решават да следят и за климатичните промени.

Последвайте ни в:

Актуално

Дарвинизъм и еволюция в киното – филмите, които оставиха отпечатък
Кейт Уинслет с режисьорски дебют за Netflix
Народният театър обявява кампания „Светът е за драма“: 2 билета на цената на 1
Кои са най-скъпите бутилки вино, продавани някога?
Бягство за двама: Коя е най-добрата романтична дестинация?
Роби Уилямс – един талантлив бунтар на сцената и в живота

Избрано за вас