Търсене
Close this search box.

Куинси Джоунс създава аранжимента на първата музика, изпълнена на Луната

Снимка: Larry Busacca/Getty Images for Tribeca Film Festival

Куинси Джоунс създава аранжимента на първата музика, изпълнена на Луната

Снимка: Larry Busacca/Getty Images for Tribeca Film Festival
Сподели

Куинси Джоунс е познат на поколения фенове, благодарение на кариерата си, която се простира от радиото до големия и малкия екран. Прочутият композитор, музикант и продуцент почина преди няколко дни в дома си в Бел Еър, Калифорния. Той беше на 91 години.

Джоунс не се притеснява да говори за необикновения си житейски опит в многобройни интервюта или в документалния филм на Netflix от 2018 г. „Quincy“. Съавтор и режисьор е дъщеря му Рашида Джоунс. И все пак съществуват някои аспекти от живота му, които не са известни на широката аудитория.

Необикновената му работа с Франк Синатра

Известно е, че Джоунс е работил с много легендарни изпълнители, включително Франк Синатра. Двамата се свързват за първи път през 1958 г., когато Джоунс е нает да ръководи групата на Синатра. Сътрудничеството им ще стане толкова силно, че ще промени хода на историята на една от най-известните мелодии на изпълнителя.

Версията на „Fly Me to the Moon“ на певеца излиза през 1964 г. и макар да е композирана по-скоро като валс,

Джоунс променя аранжимента, за да я направи по-скоро в стила на суинга.

Мелодията не само става любима, но и влиза в историята, тъй като астронавтът Бъз Олдрин я изпълнява, преди да стъпи на Луната.

„Първата музика, изпълнена на Луната“, казва Джоунс пред New York Times през 1990 г., предаде CNN.

За малко да стане една от жертвите на последователи Чарлз Менсън

През 2018 г. в интервю за списание GQ Джоунс разсъждава за трагичните убийства на семейство Менсън в дома на актрисата Шарън Тейт в Лос Анджелис през 1969 г. Той се е сприятелил с фризьора Джей Себринг чрез актьора Стив Маккуин.

Той е помолил Джоунс да дойде да види грубия вариант на филма „Bullitt“ и Маккуин е довел Себринг. Джоунс разказва, че по това време е губил косата си и Себринг е предложил да му помогне.

„Той каза: „Ще се срещнем при Шарън, защото имам някои неща за косата ти“, разказва той. В крайна сметка и така и не отишъл.

Себринг, който е бивш приятел и добър познат на Тейт, е брутално убит от последователите на Менсън същата нощ в дома ѝ. Тогава живота си губят още Тейт, Абигейл Фолгър, Войчех Фриковски и Стивън Парент.

Измамил е смъртта повече от веднъж

Джоунс е само на 41 години през 1974 г., когато усеща болка в главата и припада. Оказва се, че е преживял мозъчна аневризма.

„Беше страшно“, спомня си той. Операцията разкрива втора аневризма и когато е достатъчно силен, се подлага на поредна интервенция. По-късно научава, че е имал минимален шанс да я преживее – 1:100.

Казали му също така, че

заради състоянието си вече не може да свири на любимия си тромпет,

тъй като това можело да го убие.

Джоунс признава, че по-късно все пак се е опитал да свири по време на турне в Япония. След като усеща силна болка в главата си, окончателно се отказва.

Последвайте ни в:

Актуално

Вдигат цените на билетите за Софийския зоопарк
Танцовият спектакъл на НАТФИЗ „Къде отиват сънищата наяве“ разкрива загадъчния свят на подсъзнанието
Канадската оперна надежда Никълъс Бърнс ще гостува нас
Световете на Вирджиния Улф, които разшириха границите на литературата
Стенли Тучи получи литературна награда за кулинарната си книга
Александър Кънев: В „Не затваряй очи“ предизвикателство беше да избягам от клиширания образ на отец

Избрано за вас