„Мозъчно гниене“ (brainrot) е думата, която най-добре описва изминалата 2024 г., решиха съставителите на речника „Оксфорд“. Терминът се използва за състоянието, при което човек блуждае с часове и консумира безполезно съдържание, най-вече в социалните мрежи, отбелязва BBC.
Макар и да описва актуална тенденция,
първата употреба на „мозъчно гниене“ е регистрирана през 1854 г.,
тогава американският писател и философ Хенри Дейвид Торо я използва в книгата си „Walden“. Появява се в контекста на критиките му към общество, което всячески опитва да обезцени сложните идеи и концепции, а това според него е доказателство за генералния упадък на интелектуалното усилие.
През 2024 г. думата е била използвана 230% повече в сравнение с 2023 г.,
отбелязват от „Оксфорд“. Терминът е излязъл начело, налагайки се над други често употребявани онлайн думи като „въздържан“, „романтазия“ (романтично фентъзи) и „динамично ценообразуване“.
Психолозите описват мозъчното гниене като предполагаемото
влошаване на умственото или интелектуалното състояние на човек,
особено разглеждано като резултат от прекомерна консумация на материал, считан за банален или непредизвикателен. „Това е симптом на времето, в което живеем“, казва пред BBC Андрю Пшибилски, професор от Оксфордския университет. „Няма доказателства, че подобно поведение наистина влияе на анатомията на мозъка“, допълва той. „Вместо това описва нашето неудовлетворение от онлайн света, това е дума, която можем да използваме като събирателна за нашите притеснения около социалните мрежи“.
През 2023 г. думата на „Оксфорд“ бе „риз“ – съкратено от харизматичност. Други речници също изготвят „дума на годината“. През ноември „Кеймбридж“ определи „manifest“ (манифестирам), а „Колинс“ избра „brat“. В буквален превод думата се използва като обида за малко, нахално дете, а напоследък се наложи със значение на самостоятелен, уверен човек с хедонистко поведение.