В немския фолклор двойниците се смятат за лоша поличба, чието присъствие носи нещастие. Затова е особено интересно, че на фона на днешните геополитически конфликти, нарастващите климатични катастрофи и икономическата несигурност ние сякаш сме пристрастени към конкурсите за двойници на известни личности.
Началото беше поставено от актьора Тимъти Шаламе. През октомври стотици зрители се събраха в парка на площад „Вашингтон“ в Ню Йорк, за да наблюдават как повече от дузина младежи с „шоколадови“ коси
се борят за титлата неофициален двойник на Шаламе.

Събитието, организирано от ютубъра Антъни По, завърши с няколко ареста, глоба от 500 долара и поява на самия актьор, номиниран за „Оскар“. „Беше лудост“, казва Рийд Путман, участник в конкурса за двойник на Шаламе, пред CNN след състезанието. „Хората се тълпяха около теб, записваха те и те снимаха или ти задаваха бързи въпроси“.
След това нещата се развиха бързо. В Ирландия мургави мъже сравняват бедрата си в 5-сантиметрови шорти на Галската атлетическа асоциация, надявайки се приликата им с Пол Мескал да бъде потвърдена с чек за 20 евро. Втори конкурс се провежда в кръчма в Лондон, което очевидно прави Мескал първия актьор, вдъхновил два конкурса.

Няколко дни по-късно група млади мъже с перли се струпаха на лондонския площад „Сохо“,
за да се борят за титлата най-добър двойник на Хари Стайлс.
След това в Сан Франциско се търсеше двойник на актьора Дев Пател, а в Ню Йорк - на певеца Зейн Малик. От времето на заснемането на епизодите на „Топ шеф“ толкова много мъже в престилки, колкото за конкурса на Джеръми Алън Уайт в Чикаго, не са се събирали на едно място, Има такива с цигари, цветя от фермерския пазар и метри фалшиви татуировки - всичко това във връзка с папарашките снимки на Уайт и на героя му Карми Берзато в „Мечката“.
В края на ноември 2024 г. Зендая се превърна в първата знаменитост, която
има свой собствен конкурс за виртуален двойник
в Оукланд, Калифорния. Такъв се проведе и за актьора Глен Пауъл дни по-късно в Остин, Тексас.
Благодарение на социалните медии всяка седмица се появява нов плакат за конкурс. В много от тях се присъжда малка парична награда и предмет, свързан със звездата или с нейния герой. Двойникът на Уайт например получи опаковка червени Marlboro. А организаторите на конкурса на Зендая връчиха бутилка шампоан и балсам на марка, която според съобщенията актрисата използва.
Тези конкурси се разпространиха като горски пожар сред онлайн поколение Z и милениълите. Идеята за конкурсите за двойници всъщност е изпитана форма на забавление.

В мемоарите си Чарли Чаплин-джуниър пише, че знаменитият му баща не само е участвал, но и се е класирал на трето място в собствения си конкурс за двойник, проведен в Китайския театър на Грауман в Холивуд между 1915 и 1921 г. Доли Партън казва, че също се е включила в един, проведен в Санта Моника, десетилетия по-късно. Тя обаче също не го печели.
През 30-те години на ХХ в. се провеждат конкурси за Шърли Темпъл - включително един в Сидни, Австралия, през 1934 г. и един през 1935 г. на изложението за храни в Кливланд, в който участват повече от 900 деца.
Събитието било толкова популярно, че организаторите от Кливланд уж организирали още три. Един за фаталната жена Мирна Лой, един за певицата Алис Фей и един за актрисата Катрин Хепбърн. През последните 40 години бар в Кий Уест, Флорида, пък организира
ежегодно конкурси за двойник на Ърнест Хемингуей.

Британският социолог и критик на културата на знаменитостите Елис Кашмор смята, че има причина сега да наблюдаваме възраждане на този тип състезания. „Не мисля, че това е остатък от Златния век на Холивуд“, казва той пред CNN. „Мисля, че най-новите конкурси улавят нещо, в което вярваме през 21-ви век...
Че биологията не е съдба“.
За Кашмор сегашното ни общество се определя от идеята, че „потенциално можеш да правиш всичко и да бъдеш всичко, което искаш“.
„Това, което публиката вижда, е преход в процес“, каза той. „Те знаят, че това не е истинският Хари Стайлс на сцената, но ако някой, който толкова много прилича на него, може да бъде него, вие давате на някого индикация за това колко податливи и променливи сме като човешки същества“.

Той казва, че има шанс да се изгради и истинска общност. „Тези конкурси за двойници ни дават възможност да се свържем и да създадем нови взаимоотношения с хора, които досега не сме познавали, с които никога не бихме се срещнали и дори не бихме ги поздравили във фитнес залата, в клуба, в бара, в супермаркета или където и да било другаде“, изтъква Кашмор. „Факт е, че те споделят общ интерес, а това е известността“.
Анди Хармър, професионален имитатор на Дейвид Бекъм и основател на Lookalikes, една от водещите агенции за имитации на известни личности в Обединеното кралство, смята, че това е по-скоро свързано с факта, че
„хората се интересуват от всички видове симетрия“.
Хармър, който пише книга за историята на своята уникална индустрия, разказва за примери за двойници в природата: „Лепкавите насекоми използват приликата, за да оцелеят. А някои цветя приличат на пчели“, казва той пред CNN. Имитаторът визира орхидеята пчела, която наподобява външния вид на женска пчела, за да насърчи опрашването. „Това е нещо естествено“.
Кариерата му на двойник на Бекъм обаче невинаги е била безоблачна. „Когато той беше отстранен от мача срещу Аржентина по време на Световното първенство по футбол през 1998 г., всички го познаваха, но и всички го мразеха“, казва Хармър. „Аз и Виктория получавахме толкова много обиди, смъртни заплахи и други подобни“, спомня си той, визирайки своя приятелка, която приличала на Виктория Бекъм. „Беше лудост“.

Според документалния филм от 2020 г. „Най-идентичните непознати в света“
едно лице има поне седем двойника.
Но д-р Манел Естелер, председател на катедрата по генетика в Медицинския факултет на Университета в Барселона, посочва, че двойник е относително понятие. „Съвършените са истинските, еднояйчните близнаци (разделени от един и същи ембрион) с над 90% сходство“, изтъква той. „Оттук нататък можете да приличате на някого на 85%, 80%, 75%. Крайната точка (75% сходство) определя броя на така наречените „виртуални близнаци“ в света“. През 2022 г. проучване в научното списание Cell Reports установи, че двойниците без семейна връзка имат общи генетични варианти.
Ако сте генетично благословени с поразителна прилика със знаменитост, Хармър уверява, че това може да се превърне в доходоносна кариера.
В продължение на 20 години той се издържа като двойник на Бекъм,
работи със самия него по реклами и дори участва във филма от 2002 г. „Ритай като Бекъм“. Звездата на агенцията му е Дениз Онона, двойничка на Кейт Мос, която е дефилирала на Седмицата на модата в Париж за Marine Serre и Vetements. „Много марки осъзнават, че двойниците всъщност са страхотни... Това е доста рентабилно. Не плащате сумата, която бихте платили за истинската“.

Това, че идентичността ви е толкова тясно свързана с някой друг, има ли психологическо въздействие ? - Не е задължително, смята Хармър. „Отнасяйте се към това като към рокля и не се вглъбявайте прекалено в нея“, съветва имитаторът.
А за най-новата вълна от двойници Хармър има още една мъдрост: „Свържете се с мен, защото мога да превърна външния ви вид в пари“.