Знаете ли, че стандартната интелигентност, измерена през IQ тест, носи до 20% от успеха ни в работа. Останалите 80% се дължат на умението да разбираме и управляваме емоциите си, и да работим успешно с емоциите на другите – т.е. на емоционалната ни интелигентност.
Този термин става все по-често използван в последно време и има защо. Емоционалната ни интелигентност е ключова във всяка сфера на живота – от личните до професионалните ни взаимоотношения.
Емоционалната интелигентност е неотменен компонент в успешните взаимоотношения, а следователно и в устойчивата екипна среда, която създаваме, твърдят експерти. Организации, които поощряват развитието на емоционална интелигентност имат по-висок рейтинг за обслужване на клиенти – 37% за сметка на другите организации – 8%.
Но какво всъщност представлява емоционалната интелигентност? Тя съдържа четири ключови компонента:
- Способността да знаете какво чувствате. Каква емоция преминава през тялото ви.
- Способността да знаете какво изпитват другите хора – проява на емпатия.
- Способността да управлявате емоциите. Особено негативните емоции – безпокойство, гняв и т.н.
- Способността да използвате цялата тази емоционална информация за емоционалната динамика и да накарате ситуацията да работи успешно с тези знания.
Къде стои емоционалната интелигентност във вземането на решения
Да предположим, че грубо можем да разделим хората на две групи – първите се възползват от наличието на конкуренцията, стремят се да бъдат на върха, подвластни са на тестостерона в тялото си, който подтиска емоционалната им страна. Те често се определят като силни, решителни, отговорни личности, лишени от емоции. Другият тип хора пък са по-сговорчиви, силно се влияят от емоционалното си състояние и са отворени към новите възможности.
Не е нужно обаче да разделяме логиката от чувствата ни. Двата компонента „емоция“ и „логика“ са част от нашата физиология. За да създадем вътрешен баланс при вземане на решения, е необходимо да ангажираме и двата компонента.
Следователно нашите решения не са провокирани само от емоция или само от логика. Всъщност, нужни са и двата компонента, за да изградим съзнанието, което поражда рационални решения.
А рационалните решения водят до по-добра комуникация
В книгата си “Putting emotional intelligence to work“ д-р Дейвид Райбак, психолог, лектор, автор, консултант и обучител, казва: „Емпатията означава да успееш истински да погледнеш на света през очите на някой друг“. Книгата е базирана на принципите на Карл Роджърс, един от най-значимите психолози от изминалия век. Той е човекът зад някои от най-големите прозрения в междуличностната комуникация през ХХ в. Роджърс посвещава себе си на психоанализата и изучаването на личността. Той пръв слага нуждите на пациента в центъра на вниманието и с това променя изцяло начина, по който се осъществява психологическата терапия.
Три принципа в емоционалната интелигентност, вдъхновени от трудовете на тези психолози и дългогодишния опит на експерти са:
- Изразявайте безусловно позитивна подкрепа към хората около вас.
- Обръщайте внимание не само на идеите, които ражда мозъкът на човека срещу вас, но и какво говорят неговите действия
- Старайте се да окуражавате хората около вас да споделят, това което ги вълнува.
След като приемем факта, че често не можем да променим хората около нас, следващата стъпка е осъзнаването, че можем да започнем да променяме подхода в отношенията си по начини, които подобряват ситуацията.
Чрез управление на собствените си очаквания, емоции и комуникационни принципи, всеки може да изгради устойчиви отношения. И в крайна сметка осъзнавайки важността на емоционалната интелигентност и прилагането на принципите, заложени в основата ѝ можем да градим по-стабилни взаимоотношения и да вземаме по-правилни решения.