Откакто през 1984 г. фестивалът в Кан е основно преработен и вдъхновен от наградите „Оскар“ в Холивуд, прочутият му червен килим - 60-метров плат, който покрива 24-те стъпала, водещи към Двореца, се превръща в символ на изящество и класа. Първоначално сменян три пъти дневно, а днес само веднъж, той всъщност е в два леко различни нюанса на червеното: Rosso в центъра и Teatro отстрани. Строго охраняван от френски полицаи, червеният килим е микродържава в рамките на града - със свой собствен набор от правила и разпоредби.
Снимка: Getty Images
През тази седмица беше поставено началото на грандиозния фестивал и по този повод ще ви представим няколко важни неща, които трябва да знаете преди да стъпите на червения килим в Кан.
Фотография
Какво да правите: Оставете телефона си настрана.
Какво да НЕ правите: Селфи на стълбите
Снимка: Getty Images
Директорът на фестивала Тиери Фремо за пръв път води война срещу селфитата през 2015 г., а през 2018 г. въвежда пълна забрана. Той определя тази практика като „туристическа“, „нелепа“ и „вулгарна“. Конкретно посочва и ефекта на задръстването, който тя създава, когато 2300 души се опитват да заемат местата си. „В горната част на червения килим“, каза той, „тривиалността и забавянето на потока, предизвикани от безредието на селфитата, съсипват качеството на червения килим, а оттам и на фестивала изцяло“. Естествено, това правило не важи за знаменитостите.
Мъжко облекло
Какво да правите: Носете смокинг
Какво да НЕ правите: Появете се в ежедневно облекло
В Кан има строг дрескод за мъжете. Както се казва на уебсайта на фестивала: „От уважение към артистите и филмовите екипи, които са дошли да видят кулминацията на своята дългогодишна работа, фестивалът ви моли да дойдете с вечерно сако с папийонка или във вечерна рокля“.
Снимка: Getty Images
Това важи за всички, както установява американският писател Хенри Милър през 1960 г. Той се появява в туид и не е допуснат до премиерата, въпреки че е член на журито. Пабло Пикасо явно е знаел за изискването, когато през 1953 г. е получил разрешение да влезе на прожекция на филма „Възнаграждение за страха“ на Анри-Жорж Клузо. Облеклото му било изработено от велур, а върху него имал яке от овча кожа, но това бил смокинг. Освен това носел папийонка - част от новосъздадения през 1949 г. дрескод. За да се даде време на посетителите да се преоблекат, в онези дни не всяка голяма прожекция изисквала вратовръзка, което карало продуцентите да се оплакват, ако филмите им не били счетени за достойни. Някои журналисти пък наричали това „снобизъм“, както правят и днес.
Дамско облекло
Какво да правите: Каквото пожелаете (донякъде).
Кан има репутацията на фестивал, който е много по-строг към мъжете, отколкото към жените. Организаторите му дори настояват фотографите мъже да носят черна вратовръзка на червения килим. Фестивалът е много по-неясен по отношение на облеклото на жените, като казва: „Можете да носите коктейлна рокля, рокля с черен панталон [или] черна рокля“. Няма данни за недопускане на известни жени - дори през 1988 г., когато италианската порнозвезда Илона Сталер, известна още като La Cicciolina, пристига почти гола, държейки плюшена играчка и носейки ленти от материал, който оставя гърдите ѝ открити (френският вестник Télé Star я описва с умиление като „рокля“ в кавички).
Снимка: Getty Images
Въпреки това тази година фестивалът реши да затегне контрола: „От съображения за благоприличие голотата е забранена на червения килим, както и във всяка друга зона на фестивала.“ По-късно говорител уточни това, като добави, че „целта не е да се регулира облеклото само по себе си, а да се забрани пълната голота на червения килим в съответствие с институционалната рамка на събитието и френското законодателство“.
В отговор на безредиците, предизвикани от френската актриса Масиел Таверас, която се опита да се изкачи по стълбите с дълга бяла рокля с голяма ръчно изрисувана картина на Исус Христос върху шлейфа, Кан се зае и с тоалетите, които според тях са твърде „обемни“. Говорителят казва: „Фестивалът си запазва правото да откаже достъп на лица, чието облекло би могло да попречи на движението на други гости или да усложни подредбата на местата в залите за прожекции“.
Снимка: Reuters
Все пак част от забавлението да имаш толкова много правила е да откриваш нови начини да ги нарушаваш. Френският диджей Kiddy Smile нанесе успешен удар в името на равенство в облеклото през 2019 г., преминавайки по червения килим в сребрист бляскав гащеризон, а на следващия ден - в яркооранжева рокля на цветя. „В Кан има нещо много старомодно“, каза той. „Аз съм цис мъж (цисджендър - човек, чиято полова идентичност съответства на пола, определен при раждането му), но ако си полово флуиден или небинарен, няма място за съществуването ти в рамките на този протокол“.
Обувки
Какво да правите: Използвайте здрав разум
Какво да НЕ правите: Елате направо от плажа
В Кан, като място от висока класа, има проста политика за мъжете: никакви маратонки. Но за жените въпросът за обувките е стоял в затишие в продължение на много години, докато проблем не е избухнал през 2015 г. - по време на прожекцията на феминистката драма „Карол“ на Тод Хейнс. В онази вечер на няколко жени било отказано да влязат с мотива, че носят равни обувки. Това накара фестивала да преосмисли въпроса занапред, а на 70-ото издание през 2017 г. организаторите се подиграли със себе си, като създават рекламна значка с думите: „Днес фестивалът настоява, че протоколът “без равни обувки„ е дело на недобросъвестен портиер, който е действал сам, а официалната позиция е, че “се изискват елегантни обувки със или без токчета“.
Снимка: Getty Images
Аксесоари
Какво да правите: Помислете за Chanel, Gucci, Versace или Louis Vuitton
Какво да НЕ правите: Помислете за North Face
Въпреки че гостите от всякакъв тип могат да се изкушат да вкарат в киното чифт удобни обувки или пуловер, посетителите са предупредени да избягват да внасят „раници, чанти за багаж или големи чанти“.