Шрифт:
Принтирай
- Идеята за написването на „Джъмпи” е загадка за мен.
- Старая се да нямам време извън театъра.
- Чудесно е, че има и по-млади, и по-зрели колеги в Малък градски театър „Зад канала”.
- Актьорът припознава себе си във всяка роля.

„пише театрална история”
в Малък градски театър „Зад канала”. Със своите невероятни актьорски превъплъщения той съумява да спечели любовта на публиката. Тя обаче не е единствената награда, която получава. Йовчев е носител на „Икар” за ролята си на Мервин в „Ръкомахане в Спокан”, както и на „Аскеер” за играта си в „Хамлет” на Уилиям Шекспир. През 2016 г. актьорските му способности отново са възнаградени…при това двойно. Водещата му роля в „Малдорор” му носи „Икар”, а втори „Аскеер” получава за брилянтната си игра като Гео Милев. - Здравейте, г-н Йовчев. Отскоро сте част от актьорския състав на пиесата „Джъмпи”. Бихте ли ми разказали каква идея се крие зад колоритното име на постановката? - Името на представлението няма директен превод на български. Може би най-подходяща би била интерпретацията на Кеймбридж -"нервен и притеснен от страх и вина".
Трудно ми е да говоря за идеите, вложени в спектакъла "Джъмпи" на режисьора Стоян Радев. Причината е, че бих искал да гледам на спектакъла, както и цялостно на изкуството като сложен процес. Първо - би трябвало да отдадем достатъчно време и внимание на самия текст. Идеята за написването му е загадка за мен. На повърхността могат да бъдат прочетени въпросите, занимавали автора.
може да разруши нестабилния мир,
предвиден да продължи, "докато смъртта ни раздели"? Къде започват и свършват доверието, любовта, отговорността към изграждащата се личност и партньора? Колко контролираме, толерираме, разбираме, когато сме от двете страни на социалните роли на родител и дете? Каква е нашата роля като индивиди, след като детето порасне? Това ли е всичко? За това ли съм ценна/ценен? Какво значи да изпълняваш социалната роля - "жена"? Това са въпроси, свързани само с част от темите в пиесата "Джъмпи". Оттук нататък следват въпросите, които занимават режисьора, сценографа, костюмографа, композитора, актьорите, осветителите и всички технически и административни служби, които осъществяват спектакъла. Разбира се, директорът на театъра също влиза в това число. Чак тогава представлението се среща със зрителите. Може би не, за да разкрие идеята, скрита зад постановката, а по-скоро,за да предизвика и развълнува всеки зрител от публиката
със скритите или явни въпроси, зададени на сцена. Идеята е да се породи съзнателен мисловен процес в зрителите, свързан с наблюдавания спектакъл.
- Създаденият от драматурга Ейприл де Анджелис текст е номиран за престижната награда "Лоурънс Оливие”. Как се почувствахте, когато я прочетохте за пръв път? -Почувствах се добре, както всеки път, когато чета литература. Не усетих тежестта на номинацията.
не се е налагало да се сблъскваме
челно. Мога да изпитвам човешки чувства, ако пожелая, както всеки от нас. Това, че се радвам да видя щастливи хора не е просто част от спектакъла. - Театралните постановки често се свързват от широката общественост с грандиозни декори, цветове и облекла, в „Без асансьор”, което отново играете на 22.11 в Малък градски театър "Зад канала" обаче – животът е черно-бял. Каква е причината за сивотата на сцената? - Възможно е да има много причини за такова решение. Публиката би могла да дойде и да разсъждава по въпроса, забавлявайки се със спектакъла.