Познаваме го като актьора, който преобърна представата за холивудския екшън герой. Той, заедно с Харисън Форд, пишат история като единствените артисти, участвали във филм номер 1 в боксофиса през всяко от последните шест десетилетия. Точно така – това е носителят на „Златен глобус“ и наградата „Избор на критиците“, както и номиниран за три награди „Оскар“ и две награди БАФТА – Силвестър Сталоун.
Той е роден на 6 юли 1946 г. в квартал „Хелс Китчен“ в Манхатън, Ню Йорк, в мултикултурното семейство на известната астроложка и промоутърка на женския кеч Жаклин „Джаки“ Сталоун и фризьора и запален играч на поло Франческо „Франк“ Сталоун-старши.
Снимка: Sylvester Stallone/Facebook
Израснал под обстрела на безброй подигравки заради парализата в долната лява част на лицето – резултат от лекарска грешка при раждането – никой не предполагал, че има бъдеще пред камерата заради ръмжащия си глас и неясен говор.
„Помощник-електротехник, предимно в областта на асансьорните операции“,
така веднъж съветвал един консултант по професионално развитие майка му. Но съдбата раздава картите така, че изкуството се превръща в неговата пътеводна светлина – то не само му помага да завърши колеж, но и го отвежда към слава, за която малцина актьори дори смеят да мечтаят.
Снимка: Michael Buckner/Variety
Днес, 6 юли, по случай 79-ия рожден ден на Силвестър Сталоун се качваме на неговата „лодка на успеха“, за да надникнем както зад кулисите, така и пред прожекторите – и да ви разкрием любопитни факти, които може би сте пропуснали през годините...
Широк професионален опит в разнообразни области
Снимка: 1966 Switzerland College School Yearbook
По време на обучението си в Американския колеж към Университета в Лейзин, Швейцария, той работи не само като продавач на хамбургери в кампуса, но и като учител по физкултура. Там се запалва по театъра – както към актьорското майсторство, така и към писането.
След това Сталоун продължава образованието си в Университета в Маями, преди да се премести в Ню Йорк с надеждата да пробие в развлекателната индустрия. Докато ходи на прослушвания за роли, той работи като уредник в киносалон и почиства клетките на лъвовете в зоологическата градина.
Старт в порно индустрията
Снимка: Andy Warhol Diaries
Докато се бори да пробие като актьор, Сталоун приема роля във филма „Party at Kitty and Stud's“ – софткор продукция за възрастни от 1970 г., в която се появява гол. Макар първоначално да се колебае, той приема ролята, тъй като тогава живее на улицата и отчаяно се нуждае от пари. За два дни работа получава 200 долара. След огромния успех на „Роки“ през 1976 г., продуцентите решават да преиздадат филма с новото заглавие „Италианският жребец“, възползвайки се от нарасналата популярност на актьора.
Писателски умения
Освен актьорските си амбиции, Сталоун решава да се пробва и в писането. След като написва няколко сценария, той създава „Райската алея“ – история за братя и сестри, потопени в суровия и жесток свят на професионалната борба, наречен „Кухнята на ада“. Първоначално Сталоун завършва романа, а после го адаптира в сценарий. През 1978 г. филмът „Райската алея“ е реализиран, а новелата излиза през същата година, спечелвайки вниманието на публиката и критиката.
Предложена му е главната роля в „Полицаят от Бевърли Хилс“
Силвестър Сталоун получава предложение да изиграе ролята на Аксел Фоли в „Полицаят от Бевърли Хилс“ (1984). Тъй като избягва комедийния жанр, той пренаписва сценария, като набляга на екшъна – историята за детройтския полицай Фоли, който се впуска през Бевърли Хилс, за да открие убийците на своя приятел. В крайна сметка продуцентите не приемат неговия подход и избират Еди Мърфи за главната роля. Филмът се превръща в един от най-големите му хитове. По-късно Сталоун използва част от идеите си за ролята на брутално ченге във филма „Кобра“ от 1986 г.
Силвестър Сталоун срещу Ричард Гиър
Снимка: ALPA
По време на снимките на филма „Господарите на Флатбуш“ (1974), в който Сталоун и тогава още неизвестният актьор Ричард Гиър играят улични грубияни от 50-те години, между двамата възниква силно напрежение. Звездата от „Роки“ споделя пред медиите, че Гиър го напръскал с горчица по време на обедната почивка. Вбесен, Сталоун поискал от режисьора да избере кой от двамата да остане и кой да бъде уволнен. В крайна сметка Гиър е освободен и заменен от Пери Кинг.
Амбиции във фитнес индустрията
През 2005 г., малко преди филмът „Роки Балбоа“ да възроди кариерата му, Сталоун стартира бизнес с фитнес добавки. Компанията му предлага пудинг с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на протеини. Той дори гостува в предаването на Лари Кинг, за да промотира продукта. Не след дълго обаче продължителен съдебен спор с учен в областта на храненето за правата върху продукта довежда до фалит на марката му.
Впечатляващи певчески умения
Снимка: Getty Images
Сталоун рядко пее във филмите си, но когато го прави, това остава запомнящо се. В „Paradise Alley“ (1978) изпълнява песента „Too Close to Paradise“, а в „Роки III“ (1982) нежно пее „Take Me Back“ на своята екранна съпруга. В „Rhinestone“ (1984) дели сцената с легендата Доли Партън в няколко дуета. През 80-те години очарова публиката и с две изпълнения в „Шоуто на Мъпетите“. Последното му музикално появяване е в „Grudge Match“ (2013), където заедно с Робърт Де Ниро изпълняват „Знамето, обсипано със звезди“.
Каскади и травми
Снимка: Yana Blajeva/Lionsgate
Известен със своята отдаденост към физически изискващите роли и желанието сам да изпълнява каскадите си, Сталоун е претърпял множество сериозни наранявания през кариерата си. По време на снимките на „Бягство към победата“ счупва пръст, докато се опитва да спаси дузпа срещу Пеле. В „Роки IV“ той моли Долф Лундгрен да го удари колкото може по-силно в гърдите, което го праща в интензивно отделение за четири дни. Докато снима бойна сцена с „Stone Cold“ Стив Остин за „Непобедимите“, счупва врата си и му е поставена метална пластина.