Двадесет картини на художника абстракционист Уинстън Бранч бяха открити, след като изчезнаха безследно преди близо пет десетилетия, разказва „Гардиън“. Той е оставил творбите си в склад за съхранение през 70-те години на миналия век, но заради неплатен наем те са били изнесени оттам.
Днес картини на 78-годишния Бранч са в колекциите на галерия „Тейт“, Британския музей и музея „Виктория и Албърт“, както и в други публични колекции. Колекционери плащат над 400 000 паунда за негова творба.
Той е бил разстроен, след като ранните му фигуративни картини изчезват от складово студио, което е наел в Берлин на 28-годишна възраст. Пътувайки често до Ню Йорк, след като му е предложена стипендия „Гугенхайм“ в края на 70-те години, той се завръща в Германия и установява, че цялото му студио е опразнено.
Картините и личните му вещи са били премахнати без предупреждение –
всичко това, защото не е платил двумесечния наем.
Пред „Гардиън“ той казва
„Собствениците на сградата не говореха английски, а моят немски не беше най-добрият по това време. Те бяха много груби и арогантни. Ако ми бяха дали време, щях да разреша проблема, но те бяха много брутални… За съжаление, не си плащах наема, защото живеех ден за ден“.
Тогава Бранч е с усещането, че целият му живот е изтрит, но все пак продължава да рисува. Той променя стила и техниката си и
става известен с абстрактни творби, вдъхновени от природата,
с творчески изследвания на светлината и цвета.
Липсващите доскоро картини са били фигуративни, характерни за ранното му творчество, пише „Площад Славейков“. През 70-те те са били продадени от собственика на складовото студио на архитект, който съвсем законно ги е изнесъл в дома си в Гърция. Появяват се, когато настоящият им собственик решава да ги продаде чрез галерия „Фолкер Дил“ в Берлин. Именно от галерията се свързват с Бранч.
Авторът на изчезналите творби ще работи по реставрацията им и през септември 2025 г. те ще бъдат изложени за първи път в галерия „Фолкер Дил“. Тъй като са ранни произведения, цената им е между 95 000 и 150 000 паунда. Бранч ще получава процент от продажбите. По този начин ще избегне „дълга съдебна битка“ за собствеността.
Той дори е решил да си купи една от собствените си картини:
„Това е картината, която наистина исках, защото жената в нея е майката на втората ми дъщеря. Първо я нарисувах с дрехи, а втори път без. Тествах способността си да рисувам истински описателно“, казва Бранч.