Какъв е шансът да имате двойник някъде по света, за който дори и не сте подозирали? Отговорът ще ви изненада. Всеки си мисли, че неговото лице е уникално, но всъщност май не е точно така. Твърдението, че всеки си има двойник на този свят не е напълно потвърдено, но е много вероятно и има предостатъчно доказателства за това, пишат от BBC. На Земята все пак има близо 8 милиарда човека - защо пък не някой да не прилича на нас?
Какво е Doppelgänger?
Снимка: Francois Brunelle
Doppelgänger е немската дума за ,,двойник''. Тя означава лице, което силно наподобява друго, но там няма генетична връзка, както е например при близнаците. Интересното е, че това понятие може да се отнася както за одушевени предмети, така и за неодушевени, пишат още от BBC. Самото название Doppelgänger се използва в много други езици като английски, френски, италиански, испански, китайски и руски.
На практика е невъзможно да съществува двойник, но темата продължава да бъде широко обсъждана в различни сфери от живота като религия и изкуство.
Двойници в биологията
Снимка: Gardening Know How
Един от най-ярките примери, който може да се даде за двойник в биологията, е с гъбите. Много от тези, които са ядливи, имат своите отровни двойници. Те разполагат с идентични белези и затова трябва да се внимава с тяхната консумация. Част от примерите са за печурката и нейната отровна сестра - зелена мухоморка. Други подобни са гъбата булка и червената мухоморка, пачият крак и лъжливият пачи крак, както и мантарката и горчивата манатарка.
Двойници в изкуството
Снимка: Pinterest
Двойниците са много популярна тема за разглеждане в света на изкуството. Те обикновено присъстват във фентъзи романите, които четем, и в сериалите, които гледаме. Най-честата сюжетната линия, свързана с тях, е, че те са зли същества, които искат да изместят по-добрия си двойник и да му откраднат живота. Ако се замислите, ще видите, че теорията за двойните е много популярна в света на изкуството и присъства в доста успешни телевизионни проекти. Да вземем един от най-разпознаваемите примери от поп културата- Катерина Петрова и Елена Гилбърт от сериала ''Дневниците на вампира''. Двете роли са изпълнявани от българката Нина Добрев.
Снимка: GoldDerby
В сериала, Катерина е оригиналният образ, тя е родена през 15-ти век, а Елена е по-младата нейна версия, родена през 20-ти век. Основният конфликт между двете е, че едната е добра, а другата зла и всяка от тях иска да измести другата и да спечели любовта и вниманието на главните мъжки персонажи в сериала. Друг популярен пример от света на изкуството е свързан с книгата ''Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд''. В този роман от 1886г. се разказва за доктор Джекил, който от толкова експериментиране върху себе си, е предизвикал появата на злото си алтер его, мистър Хайд. Историята на двамата е класически пример за раздвоение на личността и често се използва като символ за разграничаване на доброто от злото.
Двойници в истинския живот
Представете си, че се намирате в чужда държава, разхождате се по улицата и съвсем случайно се сблъсквате с някой, който прилича на вас. Извинявате се един на друг, поглеждате се леко сконфузно и всеки си продължава сам по пътя с мисълта, че там някъде има някой, който изглежда точно като него. Смята се, че на всеки човек му се падат средно по 6 двойника. Съществува и теория, гласяща, че числата в края на личните ни карти са точният им брой.
Снимка: Getty Images
Това е често срещана заблуда. Тези числа в действителност обозначават някой, който прилича на нас, но по име, а не по външен вид. Въпреки това - не е чак толкова трудно да се докаже, че поне един човек има същото лице като нашето, ако вземем за пример звездите. Всеки от нас се е натъквал на публикации в социалните мрежи, които сравняват различни известни личности и това колко много си приличат. Сред тях са Джесика Частейн и Брайс Далас Хауърд, Кейти Пери и Зоуи Дешанел, а също и Марго Роби и Ема Маки. Ако не се загледате внимателно, може дори да пропуснете факта, че това са различни хора.