В продължение на векове, нашите баби и дядовци са вярвали на какви ли не поверия. Те са били голяма част от тяхното ежедневие и малко, или много са диктували живота им. В момента не е много по-различно, има някои суеверия, които са остарели и са забравени с времето, но има и някои, които са разпространени из цял свят.
Да вземем за пример това, че не трябва черна котка да ни минава път – било на лош късмет. Или пък това, че не е хубаво да се отваря чадър вкъщи, защото няма да донесе добра поличба на дома. Покрай Великден, няма как да не се сетим за няколко поверия, които са свързани с празника и кой знае, може би някои са толкова остарели, че ще ги прочетете за първи път.
Снимка: Нова телевизия
1. Дете, родено през Страстната седмица или на самия Великден, ще се радва на крепко здраве и голям късмет.
2. Възрастните хора вярват, че ако сме гръмогласни и вдигаме много шум в нощта срещу Възкресение Христово, има възможност да предизвикаме гнева на злите сили, и да привлечем лоши енергии в дома си.
3. Този, чието яйце остане цяло след „борбата“ с яйцата, ще бъде най-здравият през цялата година.
4. При срещи с много хора на Великден, за да се избегнат уроки, се препоръчва да се покрият очите с ръкав и да се нарече: ,,Който може да преброи нишките на ръкава ми, той да ме урочаса!‘‘
5. Ако насекомо случайно падне във вашата храна на Великден, се смята, че това е предвестник на неочаквано обаждане от стар приятел, което може да донесе значими промени в живота ви.
6. В някои части на България се вярва, че черупките от яйцата имат магическа сила. Използвали са се при баене против уроки, а също така за лечение на различни болести.
7. Всички знаем, че първото яйце, което боядисваме, трябва да е червено. С него се рисува кръстче по челото на всички членове от семейството, като се започва от най-малкото дете. След това се поставя пред иконата в дома и остава там до следващия Великден.
8. За да се предпази къщата от зли духове, останалата след боядисването, червена боя трябва да се хвърли върху трендафил или върху плета, „на чисто място”, където хора и добитък не вървят.
9. На всеки гост, който посети дома по време на Великден, се подарява по едно червено яйце, за да се запази берекетът на домакините. Ако получиш такъв дар, непренно трябва да върнеш поне едно яйце от своите.
10. Здравецът, който е събран на Великден, се цени като мощен амулет, носещ здраве и дълголетие на този, който го притежава.
11. Черупките от великденските яйца се дават на кокошките, за да са здрави и да носят много яйца.
12. Съществува поверие, че жените, които изпитват трудности със забременяването, ако преспят с червено яйце на Великден, ще забременеят през следващата година.
13. Червено яйце, боядисано на Велики четвъртък, пази дома от градушки. Ако затрещят гръмотевици през лятото, стопанката изнася на двора пиростия, брадва и червено яйце. Пиростията се обръща с краката нагоре на земята, брадвата се поставя до нея с острието нагоре, а между тях се поставя червеното яйце. Вярва се, че това пресича градушката.