Италианският автор Диего Плеутери пристига в София по покана на Театър 199 „Валентин Стойчев“. Той ще гостува у нас специално за премиерата на „Както в най-добрите дни“ на 29 и 30 юни, информират от трупата.
„Ако сте готови да се срещнете с една объркана, откровена и чаровна история за любовта. Ако сте готови да се отдадете на всички неврози, нежности, страсти и страхове, които романтиката ви предлага в най-прекрасната и чиста форма на вълнение, хумор и нелепост, това е постановката за вас. Живеем ли наистина в най-добрите дни, когато любовта ни връхлети? Разбира се! Най-трудните и най-вълшебни дни са онези, в които се окажем в нейния плен, онези дни в които истински обичаме, колкото и пълна бъркотия да са те. Каквито и да сме, каквито и да са, те са... най-добрите дни“, разказват от екипа на театъра.
По думите им темата на „Както в най-добрите дни“ е една от онези, към които съвременният театър рядко дръзва да посегне,
а когато го направи, обикновено е през призмата на сензацията, предизвикателството или фарса. Но по отношение на пиесата на младия италиански автор не може да се предположи подобен подход. Прочитът на творческия екип се впуска в дълбочината на привидно простия емоционален резонанс на романтично-комедийните герои – А. и Б., и навлиза в сложен лабиринт, в който човек се лута с въпроси за интимността и идентичността, отговорността и страховете, които стоят пред всеки от нас в свят, изобилстващ от категорични формули, рецепти, догми и предразсъдъци. Именно в такава среда на страх от истинските чувства главните герои се потапят „с всички рискове, водовъртежи и подводни камъни – в потенциално смайващите им дълбочини. Рискът, разбира се, винаги е налице.
Но какъв е животът, ако се живее на повърхността?“
Спектакълът „Както в най-добрите дни“ се поставя за първи път в България. Преводът е на Нева Мичева, режисьор е Марий Росен, сценографията е на Борис Далчев, музиката – на Константин Тимошенко, а хореографията – на Яница Атанасова. В постановката участват Севар Иванов и Теодор Кисьов, избрани след проведен кастинг.
Пиесата от 2022 г. е първото произведение на Диего Плеутери, преведено на български език. Италианският драматург е роден през 1998 г. в Мелцо, недалеч от Милано. Учил е писане и актьорско майсторство. От 2025 г. е резидент-драматург и младши програмен директор в торинския театър „Стàбиле“. Първата му пиеса е „Майки“ (2019), следват „Призив към Европа“ (2024) и „Всичко у мен е любов“ – за политическия корпус на Пиеро Гобети (2025).
През април 2026 г. в Театро Гобети в Торино се състоя премиерата на негов текст със заглавие „Завинаги ще си останем тук и кротко ще те чакаме“, в който три актриси влизат в ролите на златна рибка, куче и котка, изоставени от стопанина си. Тази година в емблематичния Пиколо Театро ди Милано беше представена и негова адаптация на Шекспировия „Хамлет“.