Meta заяви, че през първата половина на 2025 г. е премахнала около 10 млн. профила, представящи се за известни създатели на съдържание. Това е част от усилията на компанията за борба със „спам съдържание“, предаде CNBC, цитирано от Investor.bg.
Решителните мерки са част от по-широките усилия на Meta да направи нюзфийда във Facebook по-подходящ и автентичен, като предприема действия срещу акаунти със „спам“ поведение – например такива, които разпространяват съдържание, създадено с помощта на инструменти за изкуствен интелект (AI).
Снимка: Pixabay
Като част от тази инициатива Meta въвежда и по-строги мерки за насърчаване на оригинални публикации от създатели, съобщиха от компанията в публикация в блога си.
Facebook е предприела действия срещу приблизително 500 хил. акаунта, идентифицирани като участващи в неавтентично поведение и спам. Тези мерки включват изместване надолу на коментарите в новинарския поток и ограничаване на разпространението на съдържание с цел да се затрудни монетизирането на публикациите от страна на тези акаунти.
Meta заяви, че неоригинално съдържание е това, при което изображения или видеа се използват повторно без посочване на автора. Компанията твърди, че вече разполага с технология, която открива дубликати и ограничава разпространението им.
Действията срещу спама и неавтентичното съдържание бяха предприети, докато Meta увеличава инвестициите си в изкуствен интелект. Вчера главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг обяви, че планира да похарчи „стотици милиарди долари“ за изчислителна инфраструктура,
за да пусне първия суперклъстер на компанията през следващата година.
Мерките се реализират в момент, когато изкуственият интелект улеснява масовото производство на съдържание в социалните мрежи. Други платформи също предприемат действия срещу увеличаването на спам - нискокачествено съдържание в социалните медии, известно още като „AI slop“.