За цялата година очакванията са посещенията на чуждестранни туристи в България да надхвърлят 13 милиона и дори да се доближат до 14 милиона, което ще е около или над 5% повече спрямо предходната година със значителен принос за този ръст на летния сезон. Това каза в интервю за БТА Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм (НБТ).
Пътуванията по света и в Европа са в подем, коментира изпълнителният директор на НБТ и допълни, че това има своето отражение и върху България.
Тя подчерта, че след пандемията от COVID-19 у хората се забелязва дълбока психологическа промяна. По думите ѝ, все по-често традиционните инвестиции в имоти отстъпват място на стремежа към пътуване и опознаване на нови култури.
Снимка: Аndrey Аndreev
Принос за очаквания ръст на туристи у нас, според Карастоянова, има и рекламната кампания на България в National Geographic и 24 Kitchen, с клипове за винен, кулинарен и конгресен туризъм. „Платежоспособните туристи, които са ценители на качествените преживявания, вече са били навсякъде, но търсят нови места, традиции и приключения, които все още не познават“, отбеляза изпълнителният директор на НБТ.
Според Карастоянова, по отношение на летните почивки се засилва тенденцията решенията да се вземат в последния момент.
Пътуванията стават по-чести през годината, но по-кратки – с продължителност до 3-4 нощувки.
В този смисъл летният туристически сезон вече включва два основни компонента: класическата годишна семейна почивка от седем до десет дни, която все още е характерна за гостите ни от Великобритания, Германия, Полша, Унгария, Чехия и Словакия, и втора група пътуващи с престой около 3 нощувки, характерни повече за туристите от Румъния, Гърция и Турция, чието решение се взема непосредствено преди избраните дати.
Изпълнителният директор на НБТ каза, че интересът на всички основни пазари към България е потвърден на провелите се туристически изложения.
Тя изтъкна, че туристическият микс вече е много „шарен“ и динамичен, и в този смисъл знаем, че не можем да си позволим спокойствието, че има големи пазари, които изпращат основните групи туристи. По отношение на пазара в Румъния, Карастоянова смята, че е необходимо да се търсят възможности за преодоляване на краткия престой от две-три нощувки на гостите от тази страна у нас. По думите ѝ България трябва да се обърне и към презокеанските пазари – САЩ, Япония, Индия, Китай, както и към Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства. Тя допълни, че тук е мястото за партньорство с Гърция и Турция, както и с Черна гора и Албания, за да предложим интегриран, интересен и непознат туристически продукт от Балканите. За тази цел обаче от първостепенно значение и като държавен приоритет следва да бъде
разработването на директни полети между София, Ню Йорк, Пекин, Шанхай и други ключови дестинации.
Снимка: Jing Travel
„Българският туристически бизнес е напълно готов за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г., което ще донесе икономически, финансови и инвестиционни ползи за страната“, заяви изпълнителният директор на НБТ. Тя добави още, че присъединяването ни към Шенген има еднозначно и категорично положително отражение за България – като имиджово позициониране, улеснен комфорт при пътуване и усещане за сигурност както у туристите, така и у всички, които пътуват към България по бизнес или за почивка.
Полина Карастоянова посочи също, че през пролетните месеци са направени сериозни подобрения – освежаване на интериорни и екстериорни пространства, осветление, озеленяване, и отбеляза, че всичко това е част от цялостното усещане за средата, в която туристите избират да почиват. Сред проблемите пред летния сезон тя изтъкна закъснелите ремонти по основни пътни артерии – магистрала „Тракия“ и частичните ремонти по магистрала „Хемус“. Втори сериозен проблем е въпросът с кадрите в туризма, по-конкретно с вноса на работници от трети страни. „Трябва да е ясно, че без тези хора няма как да се обезпечи нормалната хотелиерска и ресторантьорска дейност“, каза изпълнителният директор.