01 Jan 2025

Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов

  • 64
Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов
© Library of Congress.
Шрифт:
Принтирай

На 15 май в зала „България” Софийската филхармония представя концерт, посветен на музикалния гений на един от най-големите композитори, пианисти и диригенти на XX век - Сергей Рахманинов. Музикантите ще си партнират с изключителната пианистка Виолета Егорова и маестро Епифанио Комис, за да ще вдъхнат живот на две от най-забележителните творби на Рахманинов. Това са Концерт за пиано и оркестър № 4 и Симфония № 3. Стрийминг платформата 7Arts.bg ще ви предостави възможността да се насладите на концерта в реално време и от удобството на собствения си дом. 

Сергей Рахманинов е емблематична фигура в класическата музика, известна със своя

дълбоко емоционален стил, богатство на хармониите

и виртуозни пиеси. Творчеството му улавя тъгата и красотата на човешката душа и се утвърждава на световната музикална сцена със своята универсалност и вечна стойност.

Концертът за пиано и оркестър № 4 е една от последните големи творби на композитора, разкриваща зрялост и експресивност и съчетаваща брилянтно традиции и иновации. Роден в емиграция и белязан от джазовите ритми на Америка, Четвъртият концерт на Рахманинов изненадва публиката още при премиерата си през 1926 г. – не с възторг, а с объркване.

„Твърде модерен, твърде студен”, твърдят критиците. Но

зад този първоначален скептицизъм се крие буря от емоции и търсения.

Рахманинов, който преживява раздвоението между корените си и новия свят, влива тези противоречия в музиката – от страстни мелодии до ритмични експерименти.

Симфония № 3, създадена в периода на неговото изгнаничество в САЩ, е изключително лична творба, в която отново се преплитат носталгията по родината и новаторския му музикален език. Композирана в Швейцария, тази симфония не получава възторжени отзиви при премиерата си през 1936 г. Много от критиците я намират за „остаряла” и „меланхолична”. Рахманинов е силно разочарован. Въпреки това в следващите години

симфонията започва да печели признание,

благодарение на диригенти като Евгений Мравински и Владимир Ашкенази, които откриват в нея огромна емоционална дълбочина. Днес тя е призната за шедьовър на лиричната симфонична музика.

Виолета Егорова, която ще бъде солист в концерта, е призната за

един от ярките интерпретатори на Рахманинов.

Нейното майсторство и страст към руската музикална традиция са я утвърдили като артист от световна класа с участия в престижни фестивали и зали на пет континента.

Маестро Епифанио Комис, известен със своя изключителен усет към романтичния репертоар, ще води оркестъра в изпълнение, което обещава да разкрие емоционалната дълбочина и изящество на творбите на Рахманинов. Той е главен диригент на Симфоничния оркестър на Консерваторията „Белини" в Катания, работи с водещи оркестри в Европа, Азия и Америка. Артистичен директор е на Международния конкурс за пиано към фестивала в Любляна.

Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов
Предишна Анджелина Джоли ще връчи наградата Chopard в Кан
Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов
Следваща Включваме се във „Войната на семейство Роуз“ през август