16 Jan 2025

Ще се раздели ли Meta с Instagram и WhatsApp?

  • 14
Ще се раздели ли Meta с Instagram и WhatsApp?
© Reuters
Шрифт:
Принтирай

Във Вашингтон започва знаков съдебен процес, който може да доведе до най-драматичната структурна промяна в историята на технологичните гиганти. Делото, заведено от Федералната търговска комисия на САЩ (FTC), цели да принуди Meta – компанията-майка на

Facebook – да продаде двете си най-емблематични придобивки: Instagram и WhatsApp.

FTC обвинява Meta, че с придобиването на Instagram през 2012 г. и на WhatsApp през 2014 г. умишлено е елиминирала конкуренцията, като е създала практически монопол в социалните мрежи.

Meta пуска AI чатбота си в целия ЕС

Макар сделките да са били одобрени от регулатора навремето, според комисията именно тези придобивания са позволили на Meta да „неутрализира нарастваща конкурентна заплаха“.

Сега FTC иска съдът да накара Марк Зукърбърг да се раздели с двете платформи. Ако комисията спечели - това може да откаже големите технологични компании от практиката да правят иновации, като поглъщат по-малки стартъпи в бъдеще.

Сред най-силните доказателства в делото могат да се окажат думите на самия Марк Зукърбърг от имейли, в които той пише, че

„е по-добре да купим, отколкото да се конкурираме“.

Стратегията на Meta е да опита да докаже, че потребителите на Facebook са имали полза от интеграцията на Instagram и WhatsApp в една обща. Според компанията двете приложения не биха достигнали днешното си ниво, ако бяха останали самостоятелни, пише „Булевард България“.

Регулаторът ще се опита да докаже няколко ключови обвинения:

  • Първото е, че Facebook има дългогодишен монопол в предоставянето на услуги в САЩ - категория, която не включва YouTube и TikTok в дефиницията на FTC. Според тях - между 2012 и 2020 г. над 80% от средното време, прекарано от потребители в социални мрежи, е било във Facebook.
  • Второто твърдение е, че придобиванията на Instagram и WhatsApp са навредили на конкуренцията - комисията смята, че двете приложения са се справяли успешно в направления, в които Facebook дотогава се е провалял. Сделките са довели до по-слаб контрол върху защитата на личните данни на потребителите, по-скъпа услуга за рекламодателите и предупреждение към по-малките конкуренти, че няма да бъдат допуснати до големия пазар като независими играчи.

Meta не желае да разделя империята си, защото разчита на Instagram за огромен дял от рекламните си приходи. Според Wired става дума за поне 50 на сто от продажбите в САЩ. Съдът би могъл и да реши да забрани на Meta да извършва подобни сделки в бъдеще.

EK глоби Meta с близо $800 млн.

Историята около делото надхвърля правния спор. Зад процеса се очертава ясно политическо напрежение. Делото е заведено по време на първата администрация на Доналд Тръмп, но рискува да се превърне в политически инструмент по време на втория му мандат.

Според Wall Street Journal

Зукърбърг лично е лобирал пред Тръмп с искане да бъде оказан натиск за прекратяване на делото.

Meta отказва коментар по случая, но в официална позиция заявява, че „действията на Комисията отричат реалността“ и подкопават доверието в окончателността на законно одобрени сделки.

Министерството на правосъдието вече постигна победа в друго антимонополно дело – срещу господстващата позиция на Google в търсачките.

 

Ще се раздели ли Meta с Instagram и WhatsApp?
Предишна Ще се раздели ли Meta с Instagram и WhatsApp?
Ще се раздели ли Meta с Instagram и WhatsApp?
Следваща Ще се раздели ли Meta с Instagram и WhatsApp?