Търсене
Close this search box.

Платеният стрийминг формира 67 % от приходите на музикалната индустрия за 2022 г.

Платеният стрийминг формира 67 % от приходите на музикалната индустрия за 2022 г.

Сподели

9% е глобалният ръст на музикалния пазар в света през 2022 г., съобщиха от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), национална група на Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI) за България.

Данните са от последния годишен доклад на IFPI – Global Music Report за 2022 г.,

и показват осма поредна година на растеж

Общите приходи на индустрията през изминалите 12 месеца са достигнали 26,2 милиарда щатски долара.

Основен двигател за ръста на приходите през 2022 г. отново e стриймингът, и най-вече неговата платена абонаментна форма, където е налице скок с +10,3%, спрямо предходната година. Това е донесло на индустрията 12,7 милиарда щатски долара. До края на 2022 г.

потребителите с платени абонаменти вече наброяват 589 милиона

Общите приходи от стрийминг (с абонамент и подкрепен от реклами) отбелязват ръст от +11,5% и достигат  сумата от 17.5 милиарда щатски долара. Това са 67% от всички приходи на световната музикална индустрия, което

прави дела на стрийминга все по-значителен с всяка изминала година

(през 2021 г. приходите от стрийминг бяха 65,5%).

Продажбите на физически носители отбелязват ръст за втора поредна година след срива през пандемичната 2020 г. Те задържат стабилно ниво и са нараснали с 4 %, което се дължи най- вече на скока на винила с 17,1%. Приходите от управление на права са се увеличили с 8,6 %,

завръщайки се към нормалния си ритъм от периода преди COVID да парализира концертния бизнес

Приходите от синхронизации скачат с 22.3 % спрямо 2021 г.

България следва световната тенденция за ръст в платените стрийминг абонаменти, като в сравнение с 2021 г. те са се увеличили с удивителните 48,5%. Общите приходи от стрийминг (с абонамент и подкрепен от реклами) отбелязват ръст от +39,9%. Те представляват 51,6% от целия български музикален пазар.

У нас също се наблюдава тенденция за растеж на общите приходи всяка година

През 2022 г. те са се увеличили с +23,9% спрямо 2021 г., като индустрията ни е генерирала 11,4 милиона щатски долара.“, коментира изпълнителният директор на Българската асоциация на музикалните продуценти Петя Точарова. „Независимо от този ръст, България продължава да изостава в глобалната класация на музикалните пазари. Ние сме на 54-то място от общо 70 пазара, които IFPI наблюдава. Факт обаче е, че макар и  леко, започваме да се придвижваме нагоре, като за изминалите 12 месеца сме се изкачили с две позиции, от 56-то на 54-то място.“, допълва тя.

Обнадеждаваща за родните музикални продуценти е промяната в приходите от управление на права,

като спрямо 2021 г. те са нараснали с 9,4% и представляват втория най-значим източник на приходи за индустрията след стрийминга.. Впечатляващ ръст у нас бележат и продажбите на винили, които са скочили почти двойно за изминалата година, а именно с 96,7%.

Ръстът на индустрията по световни региони и пълния Глобален музикален доклад на IFPI за 2022 може да видите тук.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас