Шрифт:
Принтирай
„Истории от Белене“ е последният проект на фондация „Софийска платформа“, която съчетава 3D технологията и изкуствения интелект.
Новата платформа ще даде възможност на своите посетители да се потопят във времената, в които затворническите лагери на Белене са функционирали по време комунизма.
Фотокредит: belene.camp
Сайтът ще бъде официално отворен на 25 май и създателите на платформата дават възможност на
Фотокредит: belene.camp
Създателите на сайта посочват, че „Белене“ е най-дълго просъществувалият концлагер - от 1949 до 1987 година почти без прекъсване.
„Идеята тръгна по силата на нашия предмет на дейност – фондацията от години се занимава с темите гражданско образование, история на близкото минало, история на комунистическия режим в България. В Белене е бил най-големият и най-известният лагер за принудителен труд, където без съд и присъда са били пращани несъгласните с комунистическия режим“, разказа пред БНР-Радио София Борислав Димитров – зам.-директор „Софийска платформа“.
посетителите да се срещнат с истински хора от лагерите,
като към момента подобен „холограмен разговор“ е възможен само с анархистката Цветана Джерманова, която е родена през 1928 година. Благодарение на изкуствения интелект е възможно да се проведе диалог с тези реални личности. Заложени са хиляди въпроси в базата данни на сайта. „Вдъхновили сме се от музеи на холокоста в чужбина, в които сме виждали така нар. виртуални разговори. Алгоритъмът разпознава нашите въпроси, разпознава ключови думи и рови в огромна база данни от отговори, които самият този човек е дал по време на пространни интервюта, които ние сме провели с него.