Шрифт:
Принтирай
„Мислопрестъпление 1984“ с премиера в Пазарджишкия театър. Драматично-куклен театър „Константин Величков“ Пазарджик представя съвременен прочит на емблематичния роман на Джордж Оруел – „1984“ със заглавие "Мислопрестъпление 1984".
Режисьор на постановката е Десислава Шпатова,
сценограф – Марина Райчинова, а на сцената ще излязат актьорите Мартина Пенева, Михаил Рядков, Тодор Кайков и Марио Гълъбов. За романа си, самият Оруел споделя, че макар да е художествена измислица, нещо подобно на „1984“ е възможно да се случи в бъдеще, тъй като според него това е посоката, в която се е запътил светът.Освен критика към тоталитаризма, творбата е и разказ
за съвременния човек, който се оставя да бъде манипулиран и подвластен на общественото мнение. Спектакалът засяга темата и за дигиталната среда, в която всички ние живеем, без да си даваме сметка, че сме под постоянен прицел на наблюдение.В „Мислопрестъпление 1984“ главният герой Уинстън
търси спасение в любовта, но дори тя е поставена под съмнение. Всичко човешко е поставено под съмнение, дори и способността да обичаме.
„1984“ – един от най-големите романи на миналия век, е не само унищожителна критика срещу тоталитаризма, но и покъртителен разказ за съвременния човек, за който става все по-невъзможно да опази своята интимност в свръхагресивната ни обществена среда. Главният герой Уинстън търси спасение в любовта, която обаче винаги е била и най-надеждният метод за подчинение.
Желанието ми да живея като свободен човек, това е моето послание. Опитах се да не бъда манипулирана от утопии или контраутопии, докато работя. Постоянно звучеше в главата ми един виц, който не помня съвсем точно откъде знам (интервю с Хайнер Мюлер, струва ми се.)
„Цялата история всъщност е една локва, в която някой стъпва върху другия, за да се издигне. По този повод има един хубав виц. Един комунист, тъй като е атеист, не го пускат да влезе в Рая. В Ада той вижда другаря Маркс, затънал до кръста в лайна. Зад него – Сталин, но на него лайната му стигат само до глезените. Човекът се чуди и пита другаря Сталин: „Как постигна това?“ На което Сталин му отговаря: „ Стъпил съм на раменете на другаря Троцки.“
Поуката е, че дихотомиите увеличават шансовете, колкото са повече дихотомиите, толкова повече са шансовете за измъкване от лайната.