20 Jan 2025

На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера

  • 28
На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера
На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера
На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера (FILES) Czech writer Milan Kundera poses in a garden in Prague on October 14, 1973. Czech writer Milan Kundera, the author of "The Unbearable Lightness of Being", has died aged 94, said Anna Mrazova, spokeswoman for the Milan Kundera Library in his native city of Brno on July 12, 2023. (Photo by AFP)
На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера
Шрифт:
Принтирай

На 94-годишна възраст почина чешкият писател Милан Кундера, който се превърна в един от най-влиятелните романисти на XX век. Той прекара голяма част от живота си в уединение и рядко общуваше с обществеността. Новината за смъртта му съобщи Моравската библиотека в родния му град Бърно.

"Милан Кундера, чешко-френски писател, който е сред най-превежданите автори в света, почина на 11 юли 2023 г. в апартамента си в Париж", се казва в изявлението на библиотеката.

Авторът на "Непоносимата лекота на битието" е известен със своите остроумни, трагикомични разкази, в които често се преплитат дълбоки философски дебати и сатирични описания на живота под комунистическо потисничество. Роден през април 1929 г. в Бърно, Чехословакия, Кундера е част от влиятелното поколение чешки писатели, кинорежисьори и интелектуалци, които достигат зряла възраст в бурните години след Втората световна война. Подобно на мнозина от това поколение, Кундера се присъединява към Комунистическата партия, когато тя завзема властта малко след войната, и за известно време е убеден привърженик на нейната идеология. През 1950 г. е изключен от нея заради критики към режима, но няколко години по-късно членството му е възстановено. Фото кредит: Издателство "Колибри" Като успешен писател и търсен академик, той става влиятелен критик в партията по време на периода на либерализация в края на 60-те години, станал известен като Пражката пролет. През тази епоха е публикуван първият му роман "Шегата". Книгата е сатиричен поглед към отмъщението в тоталитарната държава и става истински бестселър в световен мащаб. Именно тя, както и дейността на Кундера по време на Пражката пролет, по-късно му костват почти всичко, което е ценно за него.
Книгите му са забранени в началото на 70-те години
През август 1968 г. съветската инвазия рязко прекратява мечтата за по-демократична версия на социализма. В началото на 70-те години книгите на Кундера са забранени и иззети от библиотеките. Той губи работата си като преподавател и му е забранено да публикува. Обявен е за враг на режима и е безмилостно преследван от комунистическата полиция. Телефонът му е подслушван, животът му е прекъснат. В крайна сметка режимът успява. Кундера е принуден да емигрира и му е отнето чехословашкото гражданство. Прекарва остатъка от живота си в изгнание в Париж, като през 1981 г. става френски гражданин. Именно във Франция литературната кариера на Кундера процъфтява истински. Там са публикувани трите му най-прочути произведения - "Книга за смеха и забравата", "Непоносимата лекота на битието" и "Безсмъртие". Кундера винаги е отхвърлял идеята, че творчеството му е вдъхновено от собствения му житейски опит - твърдение, което беше подложено на сериозен анализ през 2008 г., когато чешкият седмичник "Респект" публикува статия, в която обвинява известния автор, че през 1950 г. е действал като информатор на комунистическата полиция. Милан Кундера / Фото кредит: AFP
Прекарва 14 години в трудови лагери
Въз основа на разследване на Чешкия институт за изучаване на тоталитарните режими в статията се твърдеше, че полицейски доклад от същата година показва, че Кундера, тогава ръководител на студентско общежитие, е издал млад бивш пилот, който е дезертирал след комунистическия преврат и по-късно се е върнал като западен агент. Той е арестуван и прекарва 14 години в трудови лагери. След като повече от две десетилетия Кундера живее в уединение и отказва да дава интервюта, той предприема необичайната стъпка да проговори. Той категорично отрича обвинението, наричайки го "убийство на един автор". В негова защита се изказаха много известни чешки и чуждестранни писатели, включително бившият чешки президент и драматург Вацлав Хавел. В България са издадени редица негови книги като "Шегата", "Непосилната лекота на битието", "Празникът на незначителността" и др.
На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера
Предишна На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера
На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера
Следваща На 94-годишна възраст почина писателят Милан Кундера