С пълна зала, изискана церемония и впечатляваща кинопремиера започна деветото издание на Синелибри на 6 октомври. Ефирната, същевременно зрелищна анимация, дело на Компот Колектив, беше съпроводена с изпълнение на живо на маестро Живко Петров, един от най-харизматичните български джаз артисти, който изсвири ноктюрно от Шопен, оп. 9, №2 в ми бемол мажор.
След това на сцената излезе Жаклин Вагенщайн, директор и главен селекционер на фестивала Синелибри, за да отправи приветствие към публиката: „Гледката на пълна зала 1 е изключително вдъхновяваща за нас и е доказателство, че полетът на изкуството не може да бъде прекършен. Това е смисълът на изкуството – да тласка човека към човека, да буди страст към себепознание, да разширява хоризонтите на духа“, отбеляза тя, като не пропусна да почете паметта на кинокритика и селекционер Владимир Трифонов: „Преди 10 години, когато се роди идеята за „Синелибри“, тя се случи някак на шега, а шегата беше между мен и Владимир Трифонов, когото днес изпратихме в неговия път към вечността.“
Жаклин Вагенщайн / Фото кредит: Тихомира Крумова
След церемонията зрителите имаха възможност да оценят смайващия научнофантастичен романс „Клети създания“, удостоен с награда „Златен лъв“ във Венеция. Отзивите не закъсняха, публиката не скри възторга си от дръзката визионерска кинотворба на режисьора Йоргос Лантимос. Тя е създадена по мотиви от едноименния роман на Алистър Грей. Филмът тръгва в разпространение у нас през януари 2024 г. от „Форум Филм България“.
Междувременно в София пристигна световноизвестният продуцент, сценарист, председател на Европейската филмова академия Майк Дауни. Той е тук, за да представи приключенската мистерия „Златото на Истрия“. Събитието ще се състои на 10 октомври, вторник, от 19:00 ч. в Аула НАТФИЗ в условия на свободен достъп. Също на 10 октомври от 19:00 ч. в Дома на киното ще се състои официалната премиера на саркастичната комедия „Възходът и падението на другаря Зило“,
адаптация по знаменателния роман
на Дритери Аголи. По думите на режисьора Фатмир Кочи това е история за участта на човека, изправен срещу държавата и нейната гигантска пропагандна машина: „Героят Зило е жертва на идеологическата глупост, която назрява в страната му, докато неговият помощник Демка е млад писател, който рискува да изгуби себе си, уловен в кафкиански бюрократичен кошмар.“ След прожекцията зрителите ще имат възможност да задават въпроси и да вземат автограф от режисьора Фатмир Кочи и от Майк Дауни, който е сценарист и продуцент на филма.
изтръгват вълнуващи истории от детството и юношеството
на бъдещия изследовател, търсейки отговор на въпроса какво движи един истински учен и откривател да следва своите мечти. Филмът допълва и образа на полярния изследовател като баща с разказите на неговата дъщеря. След прожекцията проф. Христо Пимпирев лично ще представи новата си книга - „Антарктическият стопаджия”, и ще разкаже повече за следващата си експедиция.