Датата, на която отбелязваме Великден винаги е била „плаваща”. Православните църкви в някои страни, включително България, Гърция и Румъния, определят кога да бъде отбелязан празникът по Юлианския календар. Той е разработен от римския император Юлий Цезар през 45 г. пр.н.е., припомня BBC. Григорианският календар, по който се водят католиците, пък е създаден от папа Григорий през 1582 г., за да отстрани някои от грешките в Юлианския. Макар поради разликите в двата календара до момента католици и православни християни да бяха привикнали да отбелязват Великден в различни дни, през 2025 г. празникът ще бъде споделен. Какви обаче са разликите в традициите и обичаите, които трябва да бъдат спазени?
Православен Великден
Снимка: БГНЕС
Много православни християни посещават църковни служби през Страстната седмица, която предшества Великденската неделя - особено на Разпети петък. За много вярващи той е ден на строг пост. В някои православни църкви може да се проведе литургия в същия ден, но в следобедните или вечерните часове. Една от най-забележителните черти на православния Великден е
среднощната литургия, която предшества настъпването на празника.
Събралите се в църквите вярващи държат свещи, които символично внасят в мрака светлината на възкресението на Христос.
Периодът преди Великден също е време за строг пост и самоанализ, пишат от Университета в Торонто. Друга традиция, спазвана в православните християнски църкви, е благославянето на кошници с храна. Те обикновено са пълни с хляб, сирене, месо, яйца, масло, сол и други видове храни, използвани за пасхалните празници. Символите на православния Великден включват твърдо сварени яйца, боядисани в червено (напомнят за кръвта на Христос).
Агнето е друг важен символ. Смята се, че Исус се е пожертвал за греховете на другите и затова е описан от апостол Йоан като Божия Агнец. Прието е православните християни да се поздравяват един друг по време на Великденския сезон с пасхалния поздрав. Той започва с фразата: „Христос Воскресе!“, а отговорът е: „Воистина Воскресе!“.
Католически Великден
Снимка: Pixabay
Пепеляната сряда поставя началото на постите за Великден и се отбелязва 46-ия ден преди Великденската неделя. По време на литургията свещеникът посипва с пепел главите на желаещите. На челото им се поставя кръст, изрисуван с пепел, който символизира праха, от който бог ни е създал. Той също така символизира готовността ни да се покаем за греховете си и скръбта, която изпитваме за това, че сме причинили раздяла с Бога.
Пост
Извършва се само от понеделник до събота, което означава, че продължава 40 дни. Лицата на възраст между 18 и 59 години постят, като
ограничават дневното си хранене само до едно пълноценно
и две малки закуски на ден.
Не е необходимо да постите, като се въздържате от всички храни, ако не сте в състояние да го направите, отбелязва scripturecatholic.com. Много християни и деца се отказват от определени неща (шоколад, хапване навън, игри или филми).
Макар че не всички католици могат да се въздържат от ядене на месо, Разпети петък е ден, в който трябва да се избягва консумацията на червено месо.
Яйца
Великденските яйца се подаряват на близките или се използват за игра по целия свят. В зависимост от мястото, където живеете, може да имате регионална традиция, при която яйцата са скрити и малчуганите трябва да ги намерят.
В Америка великденските яйца най-често са твърдо сварени и боядисани в ярки цветове. Предлагат се и сладки алтернативи. На места като Англия и Австралия обикновено се предпочитат шоколадови яйца и великденски зайци.