04 Jan 2025

Симфония на успеха: Историята на „Грами“ и най-награждаваните музиканти на всички времена

  • 39
Симфония на успеха: Историята на „Грами“ и най-награждаваните музиканти на всички времена
© Graphic Courtesy of The Recording Academy
Шрифт:
Принтирай

Наградите „Грами“, които отбелязват своята 66-годишнина на 4 май, се смятат за музикалния еквивалент на „Оскарите“. Те се присъждат от Националната звукозаписна академия на САЩ за изключителни постижения в музикалната индустрия. През годините церемонията се е превърнала в едно от най-вълнуващите събития в календара на знаменитостите и феновете. Годишната церемония по връчването на наградите обикновено се провежда през февруари, а появата ѝ датира от 50-те години на миналия век и е тясно свързана с проекта за Алеята на славата в Холивуд.

Звездите са на океан разстояние: Алеята на славата сбъдва мечтата да ги докоснем

Как се ражда идеята за учредяването на наградите „Грами”?

През 1953 г. Е. М. Стюарт измисля начин да почете Холивуд, като вгражда звезди от теракот и месинг с имена на известни личности в участък от тротоара. Творението му бива наречено Алея на славата. Търговската камара на Холивуд се обръща за помощ към водещи мениджъри от звукозаписната индустрия за съставяне на списък с хора от музикалния бизнес, които трябва да бъдат удостоени със звезди на Алеята на славата. Ръководителите на музикални компании обаче решават, че

списъкът им е твърде дълъг, за да се побере на Алеята на славата.

Така се създава Националната академия за звукозаписни изкуства и науки, която се фокусира единствено върху звукозаписната индустрия.

През 1958 г. Академията учредява награда за отличия в областта на музиката и я нарича  „Грами“, наречена така на името на устройството за слушане на музика, изобретено от Томас Едисон - грамофон.

На 4 май 1959 г. първите награди „Грами“ се провеждат едновременно в хотел „Бевърли Хилтън“ в Бевърли Хилс и в „Парк Шератон“ в Ню Йорк. Някои от най-големите музикални звезди на десетилетието, сред които

Франк Синатра, Пеги Лий и Пери Комо, се борят за най-големите награди,

но Доменико Модуньо получава както наградата за запис на годината, така и за песен на годината - „Nel Blu Dipinto di Blu“.

Действителният трофей, който се връчва на победителите, също е произведение на изкуството.

Всеки от тях е ръчно изработен

и произведен от Billings Artworks в Колорадо. Тъй като всеки трофей е гравиран с имената на печелившите артисти, действителните статуетки се връчват едва след награждаването. 

Снимка: Andy Cross/MediaNews Group/The Denver Post via Getty Images

Кой избира носителите на „Грами”?

Носителите на наградите „Грами“ се избират от членовете на Звукозаписната академия. Процесът на гласуване започва, когато изпълнители и музикални специалисти изпращат своите произведения за разглеждане, пише USA Today. Представените творби се проверяват „от над 350 експерти”, за да се потвърди допустимостта им и класирането им в категория.

След това се провежда гласуване, като „за да се гарантира качеството му, членовете са насочени да гласуват само в областите, в които са колеги на номинираните”, заявяват от Академията за звукозапис. Така например поп продуцентите са помолени да гласуват за награди като най-добро поп солово изпълнение, а хип-хоп изпълнителите да се съсредоточат върху награди като най-добър рап албум. 

След като приключат финалните кръгове, бюлетините се отчитат от независимата счетоводна фирма Deloitte & Touche LLP.

Снимка: Jeff Kravitz/FilmMagic

Кои са най-награждаваните артисти?

Отличаването с „Грами“  несъмнено може да спомогне кариерата на даден изпълнител да се изкачи на следващо професионално ниво. Има и такива, които са спечелили повече от 10, 20 и дори 30 отличия в кариерата си. Чудили ли сте се кои са тези елитни носители на „Грами“

Бионсе, 35

Бионсе влезе в историята на наградите през 2023 г., като стана изпълнителят с най-много победи. До момента изпълнителката има общо 35 победи. На тазгодишната церемония тя добавя още три награди към златната си колекция от грамофонни плочи, включително първата си победа за албум на годината. Още преди последните си победи Бионсе счупи още един рекорд. Ако броим 11-те ѝ номинации за 2025 г., тя вече е и най-номинираният изпълнител в историята на „Грами“ - 99.

Георг Шолти, 31

Покойният диригент Георг Шолти държи рекорда за най-много награди „Грами“ в областта на класическата музика. Последната му е за най-добър оперен запис на Вагнер „Die Meistersinger Von Nurnberg от 1997 г.

Куинси Джоунс, 28

Снимка: Reuters

Кариерата на Куинси Джоунс обхваща повече от 10 области - от детска музика до джаз, поп, рап, R&B и др. Той е и един от едва 15-те артисти, които получават отличието „Грами легенда“.

Алисън Краус, 27

Алисън Краус е жената изпълнител с най-много награди „Грами“ в областта на кънтрито. Тя споделя 14 от своите победи с групата си Union Station, с която споделя сцената вече почти 30 години.

Чик Къриа, 28

Музикантът и композитор Чик Къриа е артистът с най-много джаз награди „Грами“ - 28 като солов изпълнител. Латино джаз пиано стиловете, композициите и аранжиментите му носят и пет латино отличия.

Джон Уилямс, 26

Спечелил си е място сред елита, благодарение на класически саундтраци за филми като „Челюсти“, „Междузвездни войни“ и „Списъкът на Шиндлер“. От 26-те си награди „Грами“ Уилямс е спечелил 12 в областта на музиката за визуални медии и шест за работата си по франчайза „Междузвездни войни“. Последната му победа е на 66-ата церемония за най-добра инструментална композиция за филма „Индиана Джоунс и дирите на съдбата“.

Пиер Булез, 26

Печели своите  „Грами“ предимно с дирижирането на творби на прочути композитори от XX век като Бела Барток, Албан Берг и Клод Дебюси. През 2015 г. Булез получи наградата за цялостно творчество на Звукозаписната академия.

Владимир Хоровиц, 25

Покойният виртуозен пианист/композитор Владимир Хоровиц печели „Грами“ през всяко десетилетие от 60-те до 90-те години на миналия век. През 1990 г. той получава и наградата на Академията за звукозапис за цялостно творчество. Пет от записите  му пък попадат в Залата на славата на „Грами“.

Стиви Уондър, 25

Стиви Уондър е единственият изпълнител в историята, който печели пет или повече награди в три отделни вечери. Кариерата му и историята на „Грами“ са разгледани в специалния телевизионен филм Stevie Wonder: Songs In The Key Of Life - An All-Star GRAMMY Salute през 2015 г.

Дейвид Фрост, 25

Гигант в областта на класическата музика, известният продуцент Дейвид Фрост е печелил седем пъти престижната награда „Грами“ за продуцент на класическа музика. През годините той е спечелил и по четири в категориите „Най-добър класически запис“ и „Най-добър оперен запис“. През 2024 г. той взе три отличия за най-добър оперен запис, най-добър класически албум и най-добро класическо инструментално соло.

Jay-Z, 25

Има победи във всяка от четирите категории в областта на рапа и най-накрая наруши равенството си с колегата си Кание Уест, като взе своя 25-и си златен грамофон на наградите „Грами“ 2025 за Cowboy Carter. Успехите му са свързвани с изпълнители като Бионсе („Drunk In Love“), Риана („Umbrella“) и Джъстин Тимбърлейк („Holy Grail“).

Кание Уест, 24

Той има по две номинации (и една победа) за най-добро рап изпълнение и най-добра рап песен за 2012 г., най-добър рап албум за 2011 г. и най-добра рап песен и най-добро поп изпълнение от дует или група за 2007 г.

U2, 22

Водени от фронтмена си Боно, U2 държат рекорда за най-много награди „Грами“ за рок група. Последните им отличия са от 2005 г., включително за албум на годината за „How To Dismantle An Atomic Bomb“.

Винс Гил, 22

Певецът и автор на песни Винс Гил е спечелил 20 от своите награди в областта на кънтрито - най-много от всички изпълнители. Първата си статуетка извън тази област печели през 2017 г. Той също така е носител на най-много „Грами“ през 90-те години на ХХ век (14).

10 звезди, които никога не са печелили "Грами"
Сербан Генеа, 21 г.

Водещ микс инженер, Сербан Генеа е 21-кратен носител на  „Грами“ и трикратен носител на латино отличието, носещо същото име. През богатата си кариера той смесва някои от най-големите песни на легендарни изпълнители в широк спектър от жанрове, включително песни на Майкъл и Джанет Джексън, Бионсе, Джъстин Тимбърлейк, Ъшър, Bjork, Faith Hill, Кери Ундърууд, Beck и много други. Към януари 2024 г. Генеа е миксирал над 225 сингъла и албума №1. Сред тях са хитове на Тейлър Суифт, Бруно Марс, Кели Кларксън, Кейти Пери, Ke$ha, Бритни Спиърс, Black Eyes Peas и много други.

Хенри Манчини, 20

Покойният Хенри Манчини влезе в историята на  „Грами“ с рекордните по онова време пет победи за една вечер през 1961 г. Популярните му песни  „Moon River“ и по-късно „Days Of Wine And Roses“ печелят както наградата за запис, така и тази за песен на годината.

Пат Матини, 20

Китаристът печели първата си статуетка за най-добро джаз фюжън изпълнение, вокал или инструментал за „Offramp“ през 1982 г. Оттогава насам получава отличия в четири последователни десетилетия.

Ал Шмит, 20

Работейки по проекти на изпълнителите Рей Чарлз, Натали Коул, Чик Кърия и Пол Маккартни, наред с други, Ал Шмит печели своите 20 „Грами“ като инженер/миксер. Носител и на две латино отличия. През 2006 г. получава наградата на попечителите на Академията за звукозапис.

Брус Спрингстийн, 20

В допълнение към спечелените награди през всяко десетилетие от 80-те до 00-те години на миналия век, албумите на Брус Спрингстийн „Born To Run“ и „Born In The U.S.A.“ са включени в Залата на славата на „Грами“. 

Пол Маккартни, 19

Макар че по-голямата част от кариерата на Маккартни да е свързана с поп и рок музика, той печели и две статуетки за най-добра рап песен и най-добро рап изпълнение за „All Day“ на Кание Уест. 

Тони Бенет, 19 г.

Печелил е наградата за най-добър традиционен поп вокален албум 13 пъти, което е рекорд в историята на категорията.

Йо-Йо Ма, 19

Виолончелистът Йо-Йо Ма получава първата си статуетка през 1984 г. за „Бах: сюити за виолончело без съпровод“. Оттогава насам той е печелил „Грами“ в областта на фолклора и световната музика. Последното му отличие е от 2016 г. за проекта „Sing Me Home“.

Арета Франклин, 18
Арета Франклин - певицата с глас "природен ресурс"

Арета Франклин царува на R&B сцената. Тя има 18 награди, пет записа в Залата на славата на „Грами“, отличие на Звукозаписната академия за цялостно творчество (1994 г.) и „Грами легенда“ (1991 г.).

Джими Стър, 18

От 25-те награди „Грами“, присъдени някога за полка, Джими Стър е спечелил 18. 13 от победите му са за най-добър албум с полка музика. Той вероятно ще остане изпълнителят, спечелил най-много статуетки за жанра в историята, имайки предвид прекратяването на съществуването на категорията.

Симфония на успеха: Историята на „Грами“ и най-награждаваните музиканти на всички времена
Предишна Симфония на успеха: Историята на „Грами“ и най-награждаваните музиканти на всички времена
Симфония на успеха: Историята на „Грами“ и най-награждаваните музиканти на всички времена
Следваща Симфония на успеха: Историята на „Грами“ и най-награждаваните музиканти на всички времена