Връзката между близнаци отдавна буди любопитството на обществото. С развитието на съвременната медицина броят на многоплодните бременности значително е нараснал през последните десетилетия. Международни проучвания показват, че през 2010 г. 12 от всеки 1000 раждания в световен мащаб са били на близнаци, докато през 80-те години на XX век този дял е бил 9 на 1000, пише La Dépêche.
Снимка: Pixabay
Със сигурност сте чували различни твърдения за връзката между близнаците – че споделят мисли, усещания или емоции. Днес ще разбулим много от тези митове и ще разгледаме специалните им отношения през призмата на науката, като се опрем на изследванията на френския когнитивен психолог професор Фабрис Бак.
Еднояйчните близнаци не са напълно еднакви
Точното физическо копие, каквото си представя човешкото въображение, не съществува в природата. Единственият начин да се получи такова е чрез клониране. Следователно близнаците не са напълно идентични физически. Освен това някои физически характеристики не винаги отразяват напълно генетичната им идентичност. Пример за това са еднояйчните близнаци – родени от една яйцеклетка, оплодена от един сперматозоид. Те имат сходни физически белези, но различни пръстови отпечатъци.
Еднояйчните близнаци не се предават по наследство
Според френския професор Фабрис Бак, многоплодната бременност с еднояйчни близнаци (идентични, от една яйцеклетка и един сперматозоид) не се предава по наследство – тя възниква спонтанно и е резултат на случайно делене на оплодената яйцеклетка.За разлика от това, при двуяйчните (дизиготни) близнаци – заченати от две отделни яйцеклетки, оплодени от два различни сперматозоида – съществува наследствена зависимост.
Близнаците има силна телепатична връзка
Между близнаците съществува силна връзка, но тя в никакъв случай не е телепатична. Това се потвърждава от различни експерименти, проведени в Съединените щати.„През 60-те години на миналия век ЦРУ организира серия от тестове за предаване на мисли между близнаци“, обяснява професор Фабрис Бак. В един от експериментите един от близнаците бил изпратен в Източна Европа, а другият останал в САЩ, с идеята да предаде информация на брат си чрез телепатия. Резултатът обаче бил категоричен - никакво предаване на мисли не е установено.
Близнаците могат да се разболеят по едно и също време
Ако единият близнак развие заболяване, свързано с генетични фактори, е възможно и другият да прояви симптоми по същото време.Що се отнася до усещането за болка или страдание на своя близнак от разстояние, това е по-скоро въпрос на въображение и социални очаквания. Самите близнаци понякога подсилват тези вярвания, тъй като усещат, че хората около тях очакват подобна „свръхсензитивност“.
Близнаците имат свой собствен език
Още през 50-те години на миналия век руските учени Лурия и Юдович първи доказват, че близнаците могат да създадат свой собствен език. Френският психолог Рене Зако нарича това явление криптофазия – таен език, който близнаците развиват, особено в ранното си детство. С времето обаче този личен код отстъпва място на универсалния език, който се използва в общуването с околните.
По-голямото дете е първото или второто родено
Древно вярване гласи, че бебето, което е било най-отдалечено в утробата, се е раждало „първо“, а близнакът, който се е появявал на бял свят втори, се е смятал за първородно дете. Научно обаче е невъзможно да се определи кой от близнаците действително е по-голям или по-малък. Днес почти навсякъде по света първото родено дете при раждане на близнаци се счита за първородно – включително и при цезарово сечение.