03 Jan 2025

Какъв е ключът към комуникацията с тийнейджърите?

  • 32
Какъв е ключът към комуникацията с тийнейджърите?
Шрифт:
Принтирай

Тийнейджърските години имат много общо с „ужасните две“. И през двата етапа децата правят вълнуващи нови неща, но също така често избухват в истерия. Основната задача, свързана с развитието, пред която са изправени двете възрастови групи, също е една и съща. Те трябва да се откъснат от родителите и да започнат да отстояват собствената си независимост. Поради тази причина не е чудно, че понякога се държат така, сякаш си мислят, че са център на вселената.

Това усложнява родителските грижи особено когато тийнейджърите започват да вземат решения за неща, които имат реални последици - училището, приятелите и шофирането. Те все още не умеят добре да регулират емоциите си, заради което са склонни да поемат рискове и да вземат импулсивни решения.

Това означава, че

наличието на здрави и изпълнени с доверие отношения между родителите и децата е по-важно от всякога.

Да останете близки обаче не е лесно. Тийнейджърите често не са много милостиви, когато отхвърлят това, което възприемат като родителска намеса. Макар че са отворена книга за приятелите си, с които постоянно разговарят чрез социалните медии, те могат да станат неми, когато мама ги попита как е минал денят им. 

Ако това ви звучи познато, поемете дълбоко въздух и си припомнете, че детето ви преминава през ужасните си тийнейджърски години, съветват от Child Mind Institute. Това е фаза, която ще отмине, а работата ви като родител все още е жизненоважна, просто ролята ви може би леко се е променила. Ето няколко съвета как да се придвижвате по новия терен.

Снимка: iStock

Изслушвайте детето си

Ако сте любопитни за това, което се случва в живота на вашия тийнейджър, задаването на директни въпроси може да не е толкова ефективно, колкото просто да седите и да слушате. Децата са по-склонни да бъдат открити с родителите си, ако не се чувстват притиснати да споделят информация. Помнете, че дори неангажиращият коментар за нещо, което се е случило през деня, е техният начин да се свържат с вас. Бъдете открити и заинтересовани, но не и любопитни.

Не омаловажавайте чувствата им

Често сме склонни да се опитваме да решаваме проблеми вместо децата си или да омаловажаваме техните разочарования. Но ако кажете нещо от рода на „Те така или иначе не бяха подходящи за теб“ след романтично разочарование, може да ви отговорят пренебрежително. Вместо това покажете на децата, че ги разбирате и че им съчувствате.

Снимка: iStock

Покажете, че им имате доверие

Тийнейджърите искат да бъдат приемани сериозно - особено от родителите си. Потърсете начини да покажете, че имате доверие на вашия тийнейджър. Да ги помолите за услуга показва, че разчитате на тях. Доброволното предоставяне на привилегия показва, че смятате, че те могат да се справят с нея. Ако дадете на детето си да разбере, че имате вяра в него, това ще повиши увереността му и ще го направи по-склонно да се справи.

Не се дръжте като диктатор

Все още можете да определяте правилата, но бъдете готови да ги обясните. Макар че прекрачването на границите е естествено за тийнейджърите, ако чуят вашето  обяснение защо партитата в училищните вечери не са позволени, правилото ще изглежда по-разумно.

Хвалете ги

Родителите са склонни да хвалят децата повече, когато са по-малки, но подрастващите се нуждаят от повишаване на самочувствието също толкова много. Тийнейджърите може да се държат така, сякаш са твърде готини, за да се интересуват от мнението на родителите си, но истината е, че те все още искат вашето одобрение. 

Снимка: iStock

Контролирайте емоциите си

Лесно е да избухнете, когато тийнейджърът ви се държи грубо, но не отговаряйте в същия дух. Помнете, че вие сте възрастният и те са по-малко способни да контролират емоциите си или да мислят логично, когато са разстроени. Пребройте до десет или поемете дълбоко въздух преди да отговорите. Ако и двамата сте твърде разстроени, за да говорите, натиснете пауза, докато имате възможност да се успокоите.

Правете нещо заедно

Говоренето не е единственият начин за общуване. Би било чудесно, ако през тийнейджърските години на детето си можете да прекарвате времето си в правене на неща, които и двамата харесвате, независимо дали става дума за готвене, туризъм или ходене на кино. За децата е важно да знаят, че могат да бъдат в близост до вас и да споделят положителни преживявания, без да се притесняват, че ще задавате натрапчиви въпроси или ще ги викате за нещо.

Хранете се заедно

Седенето на масата и храненето заедно като семейство е още един чудесен начин да останете близки. Разговорите по време на вечеря дават възможност на всеки член на семейството да се осведоми и да поговори непринудено за спорт, телевизия или политика. Децата, които се чувстват комфортно да разговарят с родителите си за ежедневни неща, вероятно ще бъдат по-открити и когато става въпрос за по-трудни неща. Едно правило: никакви телефони не са позволени.

Снимка: iStock

Бъдете наблюдателни

Нормално е децата да преминават през някои промени с израстването си, но обърнете внимание, ако забележите промени в настроението, поведението, нивото на енергия или апетита им. По същия начин обърнете внимание, ако престанат да искат да правят неща, които преди са ги правили щастливи, или ако забележите, че се изолират. В подобен случай попитайте детето си за това и го подкрепете (без да го осъждате). Възможно е те да се нуждае от вашата помощ и това да е знак, че трябва да поговорят със специалист по психично здраве.

Какъв е ключът към комуникацията с тийнейджърите?
Предишна Какъв е ключът към комуникацията с тийнейджърите?
Какъв е ключът към комуникацията с тийнейджърите?
Следваща Какъв е ключът към комуникацията с тийнейджърите?