Плуването е една от най-препоръчваните физически активности за деца според експертите. То подпомага сърдечната дейност, повишава издръжливостта и укрепва мускулната сила. Освен това - стимулира координацията, раздвижва активно крайниците и допринася за цялостното физическо развитие.
Джефри Вагенер, детски пулмолог от Колорадо, обяснява, че рефлексът, при който бебетата задържат дъха си и отварят очи при потапяне във вода, не означава, че те умеят да плуват. Необходимо е тези умения да бъдат постепенно развити с помощта на родителите и обучени инструктори по плуване.
Снимка: Berwick Sports & Leisure Centre
Според френския специалист по акушерство и ултразвукова диагностика Антъни Сарфати новородените могат да започнат да плуват в басейн още от 4-месечна възраст. Той обаче подчертава, че е важно предварително да се консултирате с педиатър, за да сте сигурни, че детето няма здравословни състояния, които биха могли да възпрепятстват участието му в уроците по плуване.
Температурата на въздуха извън басейна трябва да е около 25°C, а на водата в басейна - поне 32°C. Плуването трябва да се извършва в нехлорирана вода и не се препоръчва за малки деца с екзема, дихателни проблеми (като астма, хроничен бронхит и др.) или сърдечно-съдови заболявания.
Френският специалист също така препоръчва преди плуване да дадете на детето си вода, за да се предотвратят оригвания по време на урока. При първи признаци на треперене, посинели устни, кожен обрив или бледо лице, той съветва незабавно да извадите бебето от водата, да го стоплите и да му предложите лека закуска.
И така, след като вече разполагаме с всички необходими инструкции, нека разгледаме останалите важни ползи от плуването за вашето бебе.
1. Плуването може да подобри когнитивните функции
Снимка: canovass
Движенията при плуване подпомагат мозъчното развитие на бебето, като стимулират създаването на невронни връзки – особено в областта на корпус калозума, който отговаря за връзката между двете мозъчни полукълба. Това може да окаже положително влияние върху пространственото възприятие на вашето дете.
Когато бебето плува, то координира движенията на ръцете и краката си, като едновременно усеща водата и нейното съпротивление – важен тактилен и двигателен стимул за мозъка. Освен това плуването е и социално преживяване, което допълнително стимулира мозъчната активност.
Четиригодишно проучване на университета „Грифит“ в Австралия, обхванало над 7000 души, установява, че децата на възраст между 3 и 5 години, които се занимават с плуване, изпреварват своите връстници с няколко месеца в развитието. Най-голям напредък се наблюдава в развитието на вербалната изразност, уменията за четене и логическото мислене.
2. Подобрява апетита
Снимка: Pixabay
След ден, прекаран в басейна или на плажа, няма как да не останете гладни - и бебетата не правят изключение. Физическото натоварване във водата и усилията на малките телца да запазят топлината си изразходват много енергия и калории. Затова вероятно ще забележите повишен апетит у вашето малко момиче или момче след няколко урока.
3. Подобрява режима на сън
Снимка: Getty Images
Престоят в басейна изисква голям разход на енергия от страна на бебетата. Поради тази допълнителна активност вашето малко дете може да се почувства по-уморено и сънливо. Затова е добре да предвидите време за дрямка след басейна или да коригирате часа за лягане в дните, когато плуването е част от програмата.
4. Редовните уроци по плуване могат значително да намалят риска от задушаване във вода
Снимка: istockphoto
Редица проучвания показват, че уроците по плуване значително намаляват риска от удавяне при деца над 4 години. За възрастовата група между 1 и 4 години ползите са потенциални, но доказателствата не са категорични. При най-малките под 1 година плуването не влияе на риска.
Според Американската академия по педиатрия (AAP) удавянията са една от водещите причини за смърт сред малките деца. Затова специалистите препоръчват дори бебетата да усвояват основни умения като задържане на дъха и плуване по гръб. Не бива обаче да забравяме, че те не гарантират пълна безопасност и се налага постоянен надзор, когато децата са близо до вода.
5. Плуването може да повиши увереността
Снимка: Pixabay
Докато са във водата, децата взаимодействат с родителите си и с другите около тях, като постепенно се учат да функционират в група. Това забавление и усвояване на нови умения повишава тяхното самочувствие.
Проучване от 2010 г. показва, че 4-годишни деца, които са посещавали уроци по плуване от 2-месечна до 4-годишна възраст, се адаптират по-добре към нови ситуации и са по-независими в сравнение с връстниците си, които не са плували. Друго изследване установява, че редовните уроци по плуване в предучилищна възраст са свързани с по-добър самоконтрол, по-силна мотивация за успех и по-лесна социална адаптация.
6. Създава емоционална връзка с родителя
Снимка: Pixabay
Плуването с детето укрепва връзката между вас, създавайки специален и близък контакт, който подпомага изграждането на доверие и сигурност. Освен това - тази обща дейност стимулира емоционалното развитие на детето, като му помага да се чувства обичано и подкрепяно. По време на урока двамата сте изцяло съсредоточени един върху друг, което превръща момента в ценна възможност за качествено време насаме, отбелязват експерти.