Само преди десетилетие идеята, че изкуственият интелект (AI) ще участва активно във вземането на решения на работното място, изглеждаше нереална. Днес изкуственият интелект започва да оформя новата трудова епоха. Според годишния доклад Work Trend Index 2024, изготвен от Microsoft и LinkedIn, хората и изкуственият интелект вече си сътрудничат.
Microsoft провежда анкета сред 31 000 служители от 31 държави и анализира голям обем данни от LinkedIn и собствените си продукти за продуктивност. Едно от най-изненадващите заключения в доклада е, че
75% от служителите вече използват изкуствен интелект в ежедневната си работа.
Почти половината от тях – 46% – са започнали да го правят в рамките на последните шест месеца.
Повече от половината – 52% от служителите – не казват на своите мениджъри, че използват AI, когато става дума за важни и отговорни задачи. Причините са комплексни, но най-често се свеждат до страх от това да изглеждат „заменими“ или до притеснения, че използването на AI може да се тълкува като измама или липса на експертиза. Служител в технологична компания, цитиран в доклада, споделя: „AI ми помага да свърша три пъти повече работа, но никога не го споменавам пред началника. Просто не искам да ме мислят за ненужен“.
Въпреки страховете, повечето служители
възприемат AI като помощник, който им носи облекчение,
а не тревога. Почти всички – цели 90% – твърдят, че AI им помага да управляват по-добре натоварването си. Повече от 85% казват, че благодарение на новите инструменти могат да се фокусират върху по-съществени и значими задачи, които изискват човешка преценка, креативност или емоционална интелигентност. За 84% от анкетираните AI допринася за повишаване на тяхната креативност. А за 83% – работата носи по-голямо удовлетворение, защото е освободена от рутинните и механични дейности. Все повече служители използват интелигентни системи, за да се справят с претоварването от задачи и комуникация. Генеративни инструменти като Copilot и ChatGPT се използват широко за писане на имейли, подготвяне на доклади и дори за провеждане на анализи, които иначе биха отнели часове.
AI вече не е „екстра“ в автобиографията – той се превръща в основно изискване.
Ръководителите ясно показват, че търсят кадри, които умеят да работят с AI технологии. Две трети от тях – 66% – споделят, че не биха наели служител без базови AI умения, независимо от неговия предишен опит. Още по-показателно е, че 71% предпочитат да наемат по-малко опитен, но технологично подготвен кандидат, пред по-опитен, но неподготвен по отношение на AI.
В следващите пет години работата ще се промени значително в офисните структури и начинът, по който работят., съобщи БТВ. Прогнозата показва, че
все повече компании ще преминават към виртуални екипи,
като офисите без физически присъстващи служители ще станат стандарт. Възможността да имаме виртуални колеги и да работим в напълно дигитализирана среда ще стане не само тенденция, но и основна реалност за мнозина, като се очаква технологиите да предоставят нови форми на сътрудничество и комуникация в бизнеса.
Макар AI да е технологично неутрален, неговото въздействие не е равномерно. Данните показват, че около 80% от жените заемат роли, които са силно уязвими от автоматизация. Това включва позиции в администрацията, обслужването на клиенти, редакторската дейност и вътрешната комуникация. Ако не се предприемат активни мерки за преквалификация и развитие на дигитални умения сред жените, рискът от изместване от пазара на труда е сериозен.