Изкуственият интелект променя начина, по който потребителите търсят информация онлайн, и поставя под натиск традиционните търсачки като Google. Според изследване на консултантската компания Bain 80% от потребителите вече използват отговори, генерирани от AI, за близо половината от своите търсения. В резултат - органичният уеб трафик е спаднал с до 25%, а около 60 на сто от търсенията завършват без потребителят изобщо да кликне върху сайт.
Въпреки че компанията майка на Google - Alphabet, обяви ръст от почти 10% в приходите от търсачката и рекламния бизнес за първото тримесечие на годината,
нарастващата популярност на генеративни AI продукти продължава да създава заплахи
за дългосрочния ѝ модел.
На този фон рекламните агенции и технологични стартъпи се адаптират, като разработват нови стратегии за присъствие на брандовете в резултатите на AI чатботове.
Компании като Profound (платформа за данни и анализ) и Brandtech (маркетингова технологична група) създадоха софтуер за следене колко често дадени брандове се появяват в отговорите на ChatGPT, Claude и новата функция Overviews на Google.
Profound например дава възможност на брандовете да следят кои теми, свързани с техния сектор, най-често се появяват в AI резултатите, предаде "Булевард България". Нови инструменти като "Share of Model" на Brandtech пък помагат за адаптиране на текстовото и визуалното съдържание, така че то да бъде по-лесно разпознавано от езиковите модели.
Нараства и ролята на нови AI-базирани търсачки като Perplexity, които
предлагат директни отговори, базирани на анализ на множество източници.
Вместо да представят списък с линкове, тези платформи обобщават информацията, което допълнително намалява нуждата от традиционно търсене и кликане върху сайтове.
С промените в потребителското поведение брандовете са принудени да преосмислят своите дигитални стратегии. Все по-важно става не просто да присъстват онлайн, а да бъдат релевантни и разпознаваеми за алгоритмите на изкуствения интелект.