12 Jan 2025

Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов

  • 18
Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов
© Library of Congress.
Шрифт:
Принтирай

На 15 май в зала „България” Софийската филхармония представя концерт, посветен на музикалния гений на един от най-големите композитори, пианисти и диригенти на XX век - Сергей Рахманинов. Музикантите ще си партнират с изключителната пианистка Виолета Егорова и маестро Епифанио Комис, за да ще вдъхнат живот на две от най-забележителните творби на Рахманинов. Това са Концерт за пиано и оркестър № 4 и Симфония № 3. Стрийминг платформата 7Arts.bg ще ви предостави възможността да се насладите на концерта в реално време и от удобството на собствения си дом. 

Сергей Рахманинов е емблематична фигура в класическата музика, известна със своя

дълбоко емоционален стил, богатство на хармониите

и виртуозни пиеси. Творчеството му улавя тъгата и красотата на човешката душа и се утвърждава на световната музикална сцена със своята универсалност и вечна стойност.

Концертът за пиано и оркестър № 4 е една от последните големи творби на композитора, разкриваща зрялост и експресивност и съчетаваща брилянтно традиции и иновации. Роден в емиграция и белязан от джазовите ритми на Америка, Четвъртият концерт на Рахманинов изненадва публиката още при премиерата си през 1926 г. – не с възторг, а с объркване.

„Твърде модерен, твърде студен”, твърдят критиците. Но

зад този първоначален скептицизъм се крие буря от емоции и търсения.

Рахманинов, който преживява раздвоението между корените си и новия свят, влива тези противоречия в музиката – от страстни мелодии до ритмични експерименти.

Симфония № 3, създадена в периода на неговото изгнаничество в САЩ, е изключително лична творба, в която отново се преплитат носталгията по родината и новаторския му музикален език. Композирана в Швейцария, тази симфония не получава възторжени отзиви при премиерата си през 1936 г. Много от критиците я намират за „остаряла” и „меланхолична”. Рахманинов е силно разочарован. Въпреки това в следващите години

симфонията започва да печели признание,

благодарение на диригенти като Евгений Мравински и Владимир Ашкенази, които откриват в нея огромна емоционална дълбочина. Днес тя е призната за шедьовър на лиричната симфонична музика.

Виолета Егорова, която ще бъде солист в концерта, е призната за

един от ярките интерпретатори на Рахманинов.

Нейното майсторство и страст към руската музикална традиция са я утвърдили като артист от световна класа с участия в престижни фестивали и зали на пет континента.

Маестро Епифанио Комис, известен със своя изключителен усет към романтичния репертоар, ще води оркестъра в изпълнение, което обещава да разкрие емоционалната дълбочина и изящество на творбите на Рахманинов. Той е главен диригент на Симфоничния оркестър на Консерваторията „Белини" в Катания, работи с водещи оркестри в Европа, Азия и Америка. Артистичен директор е на Международния конкурс за пиано към фестивала в Любляна.

Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов
Предишна Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов
Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов
Следваща Софийската филхармония посвещава 15 май на гения на Сергей Рахманинов