02 Jan 2025

„Замръзване на мозъка“: Науката зад сладоледеното главоболие

  • 18
„Замръзване на мозъка“: Науката зад сладоледеното главоболие
© Getty Images
Шрифт:
Принтирай

Лятото носи пикници, барбекюта на открито, излежаване край басейна, но също така носи и не толкова приятни неща, които нарушават веселото настроение, като мравки, комари и слънчеви изгаряния. Дори сладките, разхлаждащи удоволствия като сладолед и газирани напитки могат да донесат неприятна изненада - ужасяващото „замръзване на мозъка“, внезапно, разцепващо главоболие.

Но какво е „замръзване на мозъка“ и как можем да се насладим на освежаващо студено лакомство, без да се налага да го преживеем? Неврологът от Техническия университет на Вирджиния Кристофър Рау обяснява научните аспекти на това бързо появяващо се главоболие и как да го избегнем или поне да го накараме да отмине по-бързо.

Какво е „замръзване на мозъка“ и какво го причинява?

Замръзване на мозъка“ или „сладоледено главоболие“ е случайната силна болка, която усещате в главата си, когато пиете или ядете нещо много студено. Една от важните функции на мозъка ви е да следи за това определени области на тялото ви да останат в определени температурни граници. Главата ви е особено важна, така че

нормалната реакция на студен стимул в главата е да се опита да затопли тази област обратно.

Това става чрез бързо увеличаване на притока на топла кръв през кръвоносните съдове в горната част на устата ви. Това внезапно разширяване на кръвоносните съдове се усеща от нервните клетки, но за съжаление мозъкът интерпретира бързото разширяване като нещо болезнено.

Снимка: Getty Images

Защо боли толкова много?

Внезапното разширяване на кръвоносните съдове предизвиква бурна активност на нервните окончания в горната част на устата и тази интензивност се интерпретира от мозъка като нещо, на което наистина трябва да обърнем внимание и да направим нещо незабавно. Повечето от редовните главоболия, които получаваме, също са причинени от промени в размера на кръвоносните ни съдове, които по подобен начин се откриват от нервните окончания, но това са по-постепенни промени.

Колко вредно е „замразяването на мозъка“?

Въпреки че болката е много неприятна, тя е естественият начин на мозъка да защити тялото ни, въпреки че в този случай временният студен стимул няма да доведе до реални увреждания. „Замръзването на мозъка“ не е вредно и би трябвало да отмине в рамките на няколко секунди до около минута.

Снимка: Getty Images

Какво можете да направите, за да се справите със „замразяването на мозъка“?

Всеки е податлив на „замръзване на мозъка“. Ако все пак получите „замръзване на мозъка“, можете да изпиете нещо със стайна температура или да притиснете езика си към горната част на устата, за да затоплите бързо мястото. Можете също така да намалите вероятността да получите „замръзване на мозъка“, като ядете или пиете студени продукти по-бавно, за да има време организмът ви да се приспособи.

Как можете да го избегнете напълно?

Единственият начин да се предпазите напълно от появата му е да избягвате консумацията на студени храни. Но лятото без сладолед  изглежда доста тъжно, така че вероятно си заслужава рискът от случайно „замръзване на мозъка“.

„Замръзване на мозъка“: Науката зад сладоледеното главоболие
Предишна Дизайнерката на дрехите от филма ,,Баровки" Мона Мей издава книга по случай 30-годишнината на филма
„Замръзване на мозъка“: Науката зад сладоледеното главоболие
Следваща Албумът „Дългият път към дома“ на Mary Boys Band излиза на плоча