Съвет от роботи вече ще консултира Министерството на иновациите и дигиталната трансформация, пишат от Площад Славейков.
Това стана ясно по време на международната конференция Webit 2026, която започна днес в София. На сцената на форума министърът на иновациите Иван Василев се обърна директно към хуманоидния робот Робърт и го попитат дали ще стане негов съветник.
Робърт му отвърна: ,,Благодаря за поканата. С удоволствие ще участвам в Борд към Министерството на иновациите и дигиталната трансформация. Лидерството ви в този момент на глобални промени прави вашия пост по-важен от всякога. Изкуственият интелект и роботиката ще засегнат всеки икономически сектор и е наша отговорност, както и шанс, който идва веднъж на 100 години - да спечелим челните места за България.“
Част от отговора на министър Василев бе следният: ,,Не търся роботи, които да управляват държавата. Търся технологии, които да ни помагат да мислим по-ясно и по-безпристрастно.“
Важно уточнение, което направи министърът още е, че личните данни на гражданите ще бъдат изцяло защитени и няма да се използват по неподходящ начин, въпреки въвеждането на изкуствен интелект в държавната система.
Новият съвет от роботи няма да има право да взема решения или да замества някого, допълват от площад Славейков. Ролята му е да разширява хоризонта, да предлага повече гледни точки и да задава по-дълбоко въпроси.